Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Lenkalor » 08 kvě 2023, 08:31

Tento roub je na kolomiktě. Dnes je ještě zelenější, tak to vypadá dobře. Na argutě mám taky 2, tam to zatím ještě není jednoznačné, když budou dobré, tak vyfotím. Sáčky jsem tam měla, sundala jsem je před 2 dny.
Ono je to těžké s tím termínem roubování. Letos je na roubování všeho výborný rok, není horké suché jaro. Zkazily to ty opakované mrazy. Ale jenom u kiwi, ve stejném termínu jsem přeroubovávala 3 hlavy révy a tam rouby vydržely.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 08 kvě 2023, 11:56

Toto je ten moj samec v kvetinaci. Uz 3 roky spolahlivo kvitne a sluzi ako mobilny opelovac. Tento rok silno namrzol pri mrazoch koncom marca, obrazil a ma kopec pukov.
Obrázek

Z neho chcem skusit navrublovat do pokusnej delicosy, co je vo volnej pode zasadena.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Lenkalor » 13 kvě 2023, 20:26

Rouby MH-1 na argutě. Alespoň jeden by mohl být OK.

Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 14 kvě 2023, 09:27

Leni, jsi šikulka. U mně 12 takto narašených roubů od Miloše minulý týden v mrazech na argutách zmrzlo. Prostě stále se opakující ranní mrazíky, kdy bylo bílo, nakonec nedaly. Zůstaly 2, Green Light a Ashoka a ty vypadají také nějak bledě. Myslím, že nakonec odejdou také. Tak ať Ti to vyjde. Pěkné.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Lenkalor » 14 kvě 2023, 09:33

Josefe, to mě mrzí. U mě také zmrzlo to první roubování JF 10, ale ještě mám jeden roub, tak to dnes zkusím do zeleného.
Za týden už má být horko, rostlina je na úpalu a to by asi pak nešlo.
Edit - tak nic, dole byl roub na řezu pěkný, ale víc nahoře je už hnědý. Ale nevadí, 3 rouby rostou. .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 14 kvě 2023, 11:17

Lenkalor ,Josef : Naprosto běžné ,očekávané a zanedbatelné neúspěchy . :D To vás nesmí vůbec odradit !! Pamatuju si ,že před třiceti lety mně zmrzla Starella , ale až k zemi - celá . Byla to už asi čtyřletá rostlina . Kmínek neměl ještě žádné dřevo ,žádnou kůru ,která by chránila před mrazem .
Ty rouby nebyly ještě pořádně srostlé ,byla v tom míza a do toho ty mrazy .
A možná taky nemáte vhodné místo pro ty rostliny . Jsou asi na otevřeném prostoru .
Starella je letos taky pořádně promrzlá a jenom díky tomu ,že jsem ji na podzim nijak razantně neřezal ,tam něco bude .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1876
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Lenkalor » 14 kvě 2023, 11:29

Miloši, my hlavně bydlíme na zcela nevhodných místech pro tyto rostliny :lol:
Ale roubovaná arguta i kolomikta jsou na jihozápadní stěně stodoly, tak by to mělo být OK, pokud rouby dostatečně zestárnou. Obě matečné rostliny letos normálně pokvetou.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 14 kvě 2023, 11:38

Lenko , v tom případě jsme vybrali nevhodné rouby . Nutně se musí vyzkoušet Mayflower ,Straton a Zakarpacie .
Pokud tam roste a plodí arguta , půjdou tam i odolné deliciosy . Jen to ještě nikdo nezkusil :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1876
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 14 kvě 2023, 19:33

Miloši, já tohle absolutně neberu jako neúspěch, ale jako poznatek v tom, že v těchto podmínkách deliciosa se nemůže roubovat při veškeré snaze a péči zde dříve než v polovině května. Do této doby je to zde opravdu nejisté. Pochopitelně mě to mrzí, že už narašené rozjeté rouby zmrzly ale doufám, že už i zde žádné nějaké mrazy nepřijdou a budu to zkoušet dál. Zatím si ze všech roubovaných odrůd nejlépe a nejdéle vedl Green Light. Ještě jeden roub z něj se drží, ale vypadá také nějak pocuchaný. Já další rouby ještě nějaké mám tak budu zkoušet dál. Arguty mrazy zatím přečkaly velmi dobře, i 2x krupobití, mají nasazeno celkem spoustu květů a místa pro roubování je ještě dosti a starý samec Weiki, to bude jedna obrovská kvetoucí kytice, pokud se opět něco nepřihodí. Nové, zelené, letorosty mají zatím délku do 10cm, některé možná i 15cm, tak se během týdne může spustit postupně další pokusné kolo. Akorát mě překvapilo, že nepřežily rouby i u argut Kievskaja a u Mafilu. U deliciosy jsem to čekal, ale u argut ne. Jsem rád, že u Lenky se aspoň s pár rouby zadařilo. Dám opět vědět a přidám i foto. Tak ať se Všem nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 14 kvě 2023, 21:48

Josef píše:Miloši, já tohle absolutně neberu jako neúspěch,

Josefe, já mám také "nevhodné" podmínky pro pěstování kiwi, ale zkouším vše, co se dá ( a Miloš dodá ). Zatím se drží Tsechelides, Kui-Mi a JF10. Green light mám pravokořený a loni poprvé zaplodil celé 3 kusy. Letos budu roubovat Zakarpacii, zdá se být pro naše podmínky vhodnou odrůdou. Tak uvidíme.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 15 kvě 2023, 09:05

Stando, gratuluji Ti, že se Ti to s některými odrůdami u Tebe povedlo. Já si ale nemyslím, že i u nás ve výškách kolem 600 m se nedá pěstovat kiwi. Určitě to neplatí o argutách a i nyní poslední dobou kolomiktách. I přes to někdy šílené počasí vždy nějaká úroda na něčem je. A já souhlasím s Milošem, že je třeba zde vyzkoušet v těchto podmínkách i jiné odrůdy než arguty a kolomikty, určitě některá půjde, já tomu také věřím. Jen zjistit která. Jak říká Miloš, čím více z nás to bude zkoušet, tím lépe. Je potěšující, že Tobě a Lence se to už s některými odrůdami povedlo. Tak budeme zkoušet dál. Měj se a ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 15 kvě 2023, 18:47

Mám otázku na Miloše 51 a ostatní zkušené pěstitele kiwi. Koupil jsem samosprašnou odrůdu Boskoop, dá se určit podle květů jestli je opravdu samosprašná nebo mám shánět pro jistotu pyl ze samce.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod vaclav sejkora » 15 kvě 2023, 21:07

Je samosprašný, ale plodí málo a malé plody, slouží i jako opylovač pro deliciosy.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 15 kvě 2023, 21:20

Díky za info..
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 16 kvě 2023, 23:07

Delicosy pod foliou su tesne pred kvetom. Fotene 14.5.
Obrázek

Ako ste na tom vonku s kvitnutim? Zaujima ma o kolko to urychluje foliovnik. Podla dnesneho stavu by som povedal, ze do 2 dni kvitnu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků