Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 24 říj 2020, 18:22

Jozka, to je semenac alebo vegetativne mnozene kiwi? Na 20 rocnu rastlinu nie je velka a ani prirastky moc nema, ci? To mala byt velika Adeela :-D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 24 říj 2020, 18:31

Dvacet roků !!! Toho džemu !!! S12
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 24 říj 2020, 19:04

Milosi :-D noo, nie kazdy ma stastie pri kupe rastlin chlpatych kiwi, hlavne 20 rokov dozadu to bola bieda s ponukou...
Az budem raz velky, chcel by som odskusat urobit kiwi dzem z domacich plodov i ja ;-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 25 říj 2020, 04:58

airbusy píše:Jozka, to je semenac alebo vegetativne mnozene kiwi? Na 20 rocnu rastlinu nie je velka a ani prirastky moc nema, ci? To mala byt velika Adeela :-D

Je to nasazené z řízků od naší místní prodavačky ze zahradnictví. Přírůstky jsou velké klidně tři metry i více ,už by to dávno prelezlo střechu k sousedům. Letos jsem musel keř hodně zrezat protože sousedé opravovali zeď a neměli by šanci se tam dostat.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 25 říj 2020, 09:12

Podľa veľkosti rastliny sa vek určite nedá typovať. Ten môj semenáč, pokiaľ si dobre pamätám, oslávime 34rokov - mimochodom tiež ešte nekvitol - je momentálne asi takýto veľký. (jednoročné prírastky nepočítam) A nedá sa to ani podlá hlavného kmeňa, lebo ten mi za tu dobu minimálne 2x vyschol(možno vymrzol) až k zemi, následne obrazil zo zeme.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 25 říj 2020, 10:06

Jožka píše: Kiwi které ani po 20letech nikdy nekvetlo.

Mě moje kiwi ze semen ze Španělska vykvetlo poprvé po 23 letech. Měl jsem cca 20 semenáčů, nechal jsem si tři a světe div se, všechno samci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 25 říj 2020, 10:08

airbusy píše:Monika, blahozelam k prvej urode, viem si predstavit tu radost, aj ste skusali vazit plody, kolko maju gramov? :-)

Díky moc, jsme rádi, že je konečně vidět výsledek a to díky kiwiforu a hodným lidem co mají trochu toho pylu na víc a podělí se!(díky pane Sejkoro S6 ) V létě jsem pořídila samce Atlase, tak se pokusím ho naroubovat a naočkovat dědovou samicí a dědovi tam dát samce.
(Až se trochu umoudří počasí, vyšlu manžela, aby nějaký ten plod dědovi uloupil :D a pak ho zvážím)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod jardos » 25 říj 2020, 10:09

Serus chlapci. Viac menej som rozhodnuty, ze idem kupovat Sorelli a Issai, mam miesto len na 2 rastliny. Maju ich teraz obe v Uherskom ostrohu. Sadit mozem az na jar. Otazka znie, ci mam pockat do jari, alebo kupit teraz a dat zimovat do vodovodnej tmavej sachty na vodu. A este ti, co mate Sorelli...nebude to mat prirastky tak 10cm za rok? Ja potrebujem, nech to zarastie 1/2 pergoly :)
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 25 říj 2020, 10:59

Moje Sorelli má přírůstky 2.5 m ročně (od 20 cm sazenice).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 25 říj 2020, 11:01

Jardos: K chinensisce Sorelli budeš ovšem potřebovat i chinensiskového samce ,který kvete současně se Sorelli . Italové měli Belena . Schválně jsem zvědavý ,co ti v Ostrohu nabídnou jako opylovače :D A nenech se oklamat nějakým podstrčeným
samcem deliciosy . Samci deliciosy totiž kvetou později a nesetkají se s chinensiskou . To budeš mít později problém . Měl jsem Sorelli i Belena a obě jsem bohužel zlikvidoval právě kvůli slabému růstu a malé úrodě ,ve srovnání se Starellou .
kaossik : Jakého máš samce k Sorelli ?
MonikaV: Starellu jsem kupoval před třiceti lety v Brně . Agro Brno Tuřany . V té době málokdo tušil ,že kiwi u nás poroste a že bude dokonce plodit . Tenkrát prodávali Starellu a "samosprašnou" Jenny ,která ,jak se ukázalo později ,ani nekvetla . A tyto odrůdy prodávali delší dobu . Domnívám se ,že by ta tvoje rostlina mohla klidně být Starella . Ve strovnání s Mega kiwi (Tsechelidisem) má protáhlý, mírně hruškovitý tvar,
rezavé delší chlupy a delší stopku . Megakiwi má soudečkovitý tvar světlejší a kratší chlupy a kratší stopku . A je velké . A když jsem dnes utrhl ty dva vzorky ,tak u Megakiwi už povolila ta tvrdost a slupka už pruží . Je tedy ranější !!
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jožka : Před třiceti lety jsem si v Agro Brno stěžoval na jejich Jenny ,že nekvete . Dostal jsem odpověď , že oni to ví ,ale že se dobře množí řízkováním a tak ji prodávají jako popínavku . Je docela možné ,že tu jejich popínavku máš . Na květ bych nečekal , je to škoda času ,rouby ti klidně pošlu .
Naposledy upravil milos 51 dne 25 říj 2020, 12:02, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod jardos » 25 říj 2020, 11:58

Milos, to je zaujimave, ze u teba to rastlo malo a naopak Kaossik pise, ze az 2,5m rocne. Kaossik, aj mas nejaku urodu, alebo to stoji za figu?
Milos, ja mam zas info, ze sorelli sa dobre opeluje s issai. Cize mat tieto dve a nepotrebujes samca...
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 25 říj 2020, 12:34

milos 51- nevím co je to za odrůdu Zybalova u nás v zahradnictví to prodávala chvíli po revoluci a mě to darovala ze známosti. Fakt je to asi jenom na dřevo...
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 25 říj 2020, 13:57

Tak jsme dědu oloupili o 3kousky :D , stále tvrdé, opět dány do sáčku s jablkem. ( mají 5,5 - 6,5cm a listy jsou takové srdíčkové-asi to bude Starella nebo Boskoop - ale ta asi před 18lety tady nebyla, nevadí jsme rádi aj za to co máme S6 )
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 25 říj 2020, 23:09

milos 51 píše:kaossik : Jakého máš samce k Sorelli ?

Letos jsem kupoval minkimale (samec k minkigold) v Droždíně, ale nějak záhadně zašel.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 25 říj 2020, 23:10

jardos píše:Milos, to je zaujimave, ze u teba to rastlo malo a naopak Kaossik pise, ze az 2,5m rocne. Kaossik, aj mas nejaku urodu, alebo to stoji za figu?
Milos, ja mam zas info, ze sorelli sa dobre opeluje s issai. Cize mat tieto dve a nepotrebujes samca...

Mám letos druhým rokem, kvést má nejdříve 3-4 rokem, příští to ještě nevypadá.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron