Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 26 říj 2020, 11:20

Stando mám dotaz . Je v Tachově na kiwi ještě listí nebo už je dole jak u těch fíků ? Malý noční mrazík -2 -3 °C totiž dozrávajícím plodům kiwi nevadí . Mnohokrát jsem měl spálené listy a plodům to neuškodilo .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 26 říj 2020, 15:56

milos 51 píše:Stando mám dotaz.

Miloši, kiwi stále ještě zelené, pouze od mrazíku popálené listy na okrajích. Jenom ty, co přesahují na střechu už jsou na tabák. Je vidět, že ta zeď garáže drží teplo.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 26 říj 2020, 17:19

jardos píše:Milos, to je zaujimave, ze u teba to rastlo malo a naopak Kaossik pise, ze az 2,5m rocne. Kaossik, aj mas nejaku urodu, alebo to stoji za figu?
Milos, ja mam zas info, ze sorelli sa dobre opeluje s issai. Cize mat tieto dve a nepotrebujes samca...


Je otazne, ci Sorelli v Drozdine je ozaj skutocna Sorelli, uz sme to tu preberali, ma chlpate vyhony a cervene listove stopky. Zrejme to bude nieco zltoplode podobne plodom Sorelli. Ale pri kupe v zahradnictvach je to vzdy risk s pravostou odrody. Viaceri mame odtial tu ich Sorelli ale malokomu to uz plodilo.

Este som nepocul, ze by Issai opeloval Sorelli ale nehadam sa :-) Kedysi som Issai mal, plodil, ale niekedy byvali aj male plody - akoby zle opelene. A pri tuhsom mraze z casu na cas omrzal. Samca si casom mozes aj dostepit, ked bude zle :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 26 říj 2020, 22:35

Loni jsem vyséval semena Sorelli a letos Dori z plodů kupovaných v obchodě a v obou případech z toho stoprocentně vyrostly rostliny s chlupatými výhony a červenými listovými stopkami. Nedokážu úplně jasně popsat jak se ty rostliny liší od delicios, ale rozdíl tam je. Na oficiálních stránkách university Udine - https://soreli.uniud.it/characteristics, která odrůdu vyšlechtila jsou fotky mladých červených chlupatých výhonů a listů s červenými řapíky i hladkých větví a žlutých řapíků s plody, takže to může být prostě může být pouze juvenilní znak a s dospělostí dojde k jeho změně. Pokud se odebírá řízek z dospělé rostliny, tyto juvenilní znaky mít nebude, zatímco pokud se množí in-vitro, tak výsledná rostlina má vlastnosti semenáče. Koneckonců deliciosa má být kříženec chinensis s nějakým již neexistujícím druhem aktinidie. Milošova sorelli ale mám pocit má i další odlišnost a to je špičatý konec plodu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 27 říj 2020, 09:58

Stando dík za fotku . Pár listů máš poškozeno mrazem . To už se mě tu v Břeclavi stalo nejednou . V půlce října jsem ve strachu před hlášeným mrazíkem všechno otrhal a potom bylo až do půlky listopadu pěkně . Pokud se ti příští rok podaří udržet plody na keři až do této doby ,tak spolehlivě dojedou na jablkách . U mě už Megakiwi (TS) měkne na keři . Je ranější než Starella .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 27 říj 2020, 21:26

Umí vůbec deliciosa/chinensis přirozeně opadat? Loni mi na nich listí zmrzlo zelené a teď také nevypadají že by se jim chtělo opadat, přitom arguty už jsou mnohde holé.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 27 říj 2020, 22:45

Tak u mně vždy přirozeně opadá, ale je to až v průběhu listopadu. V říjnu opadne vždy jen pár listů, které omrzly.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 30 říj 2020, 21:37

milos 51 píše:Martine , první dva obrázky jsou očka z roubu od Jury . Na cedulce mám napsané "Golden kiwi Juraj+ ". Popis odpovídá přesně . Je chlupaté a řapíky má červené . Snažil jsem se najít vyzrálé očko na porovnání ,ale žádné jsem nenašel . Druhé dvě fotky je koupené Sorelli . Klasická chinensiska . A fotka poslední jsou dva konáriky z těchto dvou odrůd spletené dohromady .


Miloš, spravil som fotky na mojej kvazi Sorelli, a bude to asi to isté, ako čo máš ty a aj Juraj+. Červené listové stopky, chlpaté výhony a očko nie je takmer vidieť. Ktovie, čo to je zač, ale hlavné je, aby to rodilo, bolo chutné a žltoplodé :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 30 říj 2020, 22:31

Pokud se vysazují nové plantáže kiwi ,vysazují se už jenom samičí rostliny a opyluje se průmyslově zpracovaným pylem . Je to spolehlivější ,rychlejší a kvalitnější než starý způsob výsadby , kdy byla každá pátá rostlina sameček a opylovala příroda . Používá se pyl z osvědčených deliciusových samčích rostlin . Není jediný důvod ,proč by to měli rozdělovat i na chinensiskový . A protože jsou všechny chinensiskové odrůdy Sorelli ,Dori , Jin tao a další patentované a nikde je už nekoupíme ,dokonale to vyhovuje i patentu . Ze semen plodů takto opylených rostlin vždycky vyrostou chlupatí kříženci . To je můj názor .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 31 říj 2020, 01:15

No právě že deliciosa by měla co jsem četl být křížencem sama o sobě a jeden její rodič je chinensis (druhý neznámý, vyhynulý druh). Pokud se tedy spraší chinensis samcem deliciosy, tak výsledný semenáč by měl být stále 3/4 chinensis. Ale kdo ví jak tyto kulatoplodé odrůdy vznikaly? Čistokrevné chinensis mají mít plody špičaté, tak je možné, že už tam nějaké křížení s deliciosou proběhlo. Bylo by zajímavé kdyby jsi vysel semena z tvých plodů (předpokládám, že máš plody chinensis opylené samcem chinensis?).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 08 lis 2020, 08:43

Obrázek

Obrázek
Megakiwi (Tsech.) Letos je to slabota... Ale některé plody jsou už fakt měkké . Je skorejší než Starella . Ivan , pochlub se .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 08 lis 2020, 13:09

Netuším aká bude gramáž, ale ja ich nechávam na rastline až do prvých mrazov - tak polovica novembra. Zatiaľ sú tvrdé ako kameň, dokonca aj Saanichton, ktorý by mal byť včasnejší ako Tsechelidis. potom dám foto.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2020, 23:13

Dnes jsem se byl poprvé podívat na plodící semenáč v Mohelnici (u Liberce). Chtěl jsem jim pomoci s řezem, trochu jsem to prostříhal, ale celkem bída, léta zanedbaná rostlina se spoustou mrtvých větví, 6 m vysoká, bez výškové plošiny bez šance. Letos celkem sklizeň okolo 15 kg, plody mají 30 g, přisuzuji to především stavu rostliny s nekontrolovaným růstem, plody nejsou plně zralé,budou dozrávat s jablky. Polovina plodů je sklizená druhá ještě na rostlině. Odebral jsem nějaké rouby, další pošlou po opadu listů.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2020, 09:02

Dovedete si představit ,jak by vypadaly plody ,kdyby byla rostlina každý rok pravidelně a správně řezaná ? A zajímalo by mě ,jak by na této rostlině rostly a plodily jiné odrůdy . Například uzrálo by Megakiwi ?? :D A do normální velikosti ? A nebo nejranější Green light.
Jakube , kolik tam mají rostlin ? Je jenom jedna nebo víc ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 09 lis 2020, 09:53

Rostlin je tam více, bylo je ovšem těžké rozklíčovat. Ta plodící byla jediná, kmen u země byl tlustý možná i 10 cm, pak tam byly další 3, které měli jen 2-3 cm, některý z nich bude patrně samec, rostliny jsou stejně staré, ty ostatní nebudou asi tak mrazuvzdorné a trvalo jim to, než vytvořily dost tlustý kmen, aby přežívaly zimu bez ochrany. Jeden z těch malých bude samec určitě, protože na jaře posílali i fotky samčích květů.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků