Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 14 lis 2021, 10:22

Aspoň nejaká úroda Milas ;) Odrodu Topstar som u Berana už nevidel v ponuke, poslednú dobu predáva len ich NBL samoopelivý kultivar a Hayward, vyzerá to byť všetko z meristémov množené. A iné odrody sa u teba ako správajú, tiež majú na jar praskliny? Či to nebude odrodová nachylnosť, ale asi nie, ten priebeh počasia posledné jari je pre kiwi rastliny vražedný :-| Možno Starella by to u teba zvladala,aj keď mne kedysi na totálku popraskala :-|
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milas » 15 lis 2021, 09:26

Už nemienim robiť pokusy. Roky pribúdajú a dúfam,že aj trochu rozumu pribudlo :lol: ...to čo mám ešte nechám,nech sa to trápi, ono to veľa nepotrebuje a pokusy nechám na mladšie ročníky... S14
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Ivos_66 » 25 lis 2021, 10:14

Pomalu začínám sklízet, jen vám dám námět na jeden z mých letošních vynálezů = autotrofní baldachýn.
I po 1,5 měsících nočních mrazů, stále drží zelené listy, které asimilují a vysílají kladné signály do kořenového systému, aktuální fota z 22.11.2021.
Princip jednoduchý,bouda se ve dne nabije teplem a v noci jej sálá, což stačí rostlině k odražení mrazíků, vegetační období se prodlužuje za úroveň středomoří.
Lokalita je nechráněná, na větrném kopci, kde jsou jen vinohrady a merunkové sady.

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod mifin » 25 lis 2021, 11:48

Tak s menším zpožděním chci poreferovat o naší úrodě a hlavně moc poděkovat Milošovi, bez něhož by nebyla.
Starella je u nás zatím nejspolehlivější - cca 9kg. Pomohlo dost vody v létě, jinak by byly plody určitě menší.
Tsecheledis na plotě po omrznutí měl 1 plod (byl to nejníže položený květ, který byl chráněný před větrem). Jen upřesňuju, že důvodem k lehkému omrznutí (-17°C) bylo asi nedostatečně vyzrálé dřevo. Kdybych přes výhony přehodil kryt, jak doporučoval Miloš, měli bychom možná slušnou úrodu. Budou-li hrozit silné mrazy, zkusím je zakrýt netkankou.
Další Tsechelidis, který mám z jihu domu, měl 2 plody. Předloni jsem myslel, že došlo k záměně roubů, protože na něm narostly 3 dost malé plody, ale letos podle všeho na stejném roubu narostly do slušné velikosti. Nechápu, možná špatné opylení. Mám trochu pochyby o jeho částečné samosprašnosti, ale možná až bude kvést bohatěji, tak se opylení zlepší. Květů měl totiž letos dost, ale kvetl na jihu první, dřív než samec na severu domu, tak jsem pokusně opyloval argutou a skoro nic se neopylilo.
Dále pěkně urodila Ashoka (3kg), plody měla znatelně menší než Starella, ale za to nejvíc můžu já, že jsem ji přetížil. Rostlina není tak silná, krásně jsem vše opylil a udělal jsem klasickou chybu, že jsem je neprotrhal.
Rouby Saanichtonu a Green light čekají s plozením na další roky, taky nemají moc prostoru.

Starella:
Obrázek

Tsechelidis:
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod LubošM » 25 lis 2021, 20:21

Moje letošní úroda odrůdy Green Light.
Na posledním snímku je 1 kg balení odrůdy Tsechelidis z Řecka, bylo tam 14 plodů. Green Light je na tom váhově stejně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Ivos_66 » 19 pro 2021, 15:36

Letošní sklizeň, celkem zaplodilo cca 9 odrůd, cca 50 kg. Zajímavé odrůdy popisuji v sekci mezidruhové křížení.
Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Ivos_66 » 22 pro 2021, 14:20

Záhada hlavolamu vyřešena. Odrůdu, kterou mám označenou jako X3, protože původní název Golden heart neexistoval je vysvětlena. Ve skutečnosti se jedná o čínskou odrůdu Kui - mi, všechny znaky tomu odpovídají. Kulovitý tvar, velmi velké plody , velmi ranná zralost, první dva plody spadly zralé koncem září, hlavním faktorem je naprosto nezaměnitelná medová chuť, všichni známí, kterým jsem plody věnoval mi říkali, že sladší nikdy nejedli. Škoda, že na mně Miloš nemá čas, chtěl jsem mu dovézt na ochutnání. Ve finále jsem zjistil, že všechny plody mají opravdu s trochou fantazie, to srdíčko, takže to nějaká šikovná čínská společnost prodala jako sazenice Golden heart. Pro vaše info, oba rouby, které jsem vlastnoručně narouboval u Miloše, tak se mu ujaly. Teď už jen budu čekat, co mi vyleze z dalších čínských rostlin, ještě mám X1 a X2. Tak všem přeji krásné svátky.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 15 dub 2022, 17:41

Megakiwi 15.4.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 01 kvě 2022, 01:17

I přes ledový březen a ne příliš vlídný duben kiwi vypučelo normálně a třeba boskoop nasazuje i květy. Už měl nějaké záprdky loni (doufám že byly jen špatně opylené), letos je má květy na všech listech. Je to trochu pokus, jestli budou plody použitelné i pokud porostou takto úplně pod pergolou, mimo sluneční světlo. Listy tam drží bez problémů.
Celkem mě překvapuje vitálnost rostliny, je vysazena na velmi studeném místě, je to vlastně severní strana přístřešku u domu. Nonstop vlhké místo, slunce velmi málo, větší část rostliny i bez slunce.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod nene » 01 kvě 2022, 06:27

Rudolf M píše:...takto úplně pod pergolou, mimo sluneční světlo. Listy tam drží bez problémů.


Naše arguty prostor pod pergolou nedávají. Každoročně sice nějaký výhon zkouší přeběhnout pod její střechou až na druhou stranu, ale ještě nikdy to žádný nezvládl - začnou se kroutit moc brzy a délka něco přes dva metry jim nestačí, i když jsou sebesilnější. Tak do srpna vypadají v pohodě, ale pak začnou zasychat konce a na na jaře jsou suché komplet. Ovšem u nás mají větší tmu (stíní samy sobě, máme je na pergole jako zástěnu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 01 kvě 2022, 11:50

No tohle kiwi už pergolu-je to spíše přístřešek nad hlavním vchodem, prorostlo od jedné straně k druhé dokonce předloni a listy tam drží celé léto, je to takové příjemné chodit pod těmi listy :) . Asi bude určující nějaký bod, kdy už toho světla je málo, u nás to ještě funguje protože je kolem dokola přístřešku volný prostor a je tam asi dost rozptýleného světla, možná i světlá dlažba pomáhá, protože se od ní odráží rozptýlené světlo..
Ale plody budou větší výzva :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 01 kvě 2022, 12:51

Rudolf M píše:No tohle kiwi už pergolu-je to spíše přístřešek nad hlavním vchodem, prorostlo od jedné straně k druhé dokonce předloni a listy tam drží celé léto, je to takové příjemné chodit pod těmi listy :) . Asi bude určující nějaký bod, kdy už toho světla je málo, u nás to ještě funguje protože je kolem dokola přístřešku volný prostor a je tam asi dost rozptýleného světla, možná i světlá dlažba pomáhá, protože se od ní odráží rozptýlené světlo..
Ale plody budou větší výzva :) .

Rudo ,ale to je důkaz ,že kiwi toho světla opravdu moc nepotřebuje . Já už mám na své rostlině některé výhonky 10 -15 cm velké a to je přesně doba ,kdy se mají rozdrtit vrcholky a zastavit jejich růst . Dělám to hlavně na koncích větví aby se rostlina neroztahovala .
Nezapomeňte na to ! Má to vliv i na velikost plodů .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 01 kvě 2022, 14:08

Provedu! Letos už to smysl má, budou kvést všechny odrůdy, díky S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 01 kvě 2022, 19:39

Necítím se být nějaký velký odborník na pěstování kiwi, ale tohle já bych před květem nikdy z vlastní zkušenosti neudělal. Co když ještě před květem přijde nějaký nenadálý mrazík a celkově rostlinu ještě více oslabí. Já také zaštipuji, ale zásadně po odkvětu, kdy jsou jasně vidět plody a jejich počet, zároveň udělám mírnou probírku podle potřeby a zaštípnu za 3 - 5 listem posledního plodu na větvičce. A to zásadně v době, kdy už předpokládám, že žádný mrazík snad nebude. Je pravda, že zaštipování do určité míry ovlivní velikost plodů, ale musí se dělat celou sezónu, jinak to nemá smysl. Jen můj názor a zkušenost.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 01 kvě 2022, 21:20

Tříletý semenáč Sungold, loni první 3 květy, letos poupata po celé délce rostliny. Doufám, že pokvete i samec a konečně se dočkám nějakého plodu.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků