Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 28 kvě 2020, 18:29

Priznám sa, že teraz si ma trochu zmrazil. Ashoku som, neviem prečo považoval za argutu. Ale o to viac ma začína zaujímať.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 28 kvě 2020, 21:08

milos 51 píše: Takže roubujte -trénujte ! A to mám ještě odrůdu Straton a Tuscia . :D


Tak už sa stalo, moc vďaka za odrezky! :)

Obrázekupload photos internet

Tú stredovú dreň z drevnatých odrezkov dávate dole alebo ju nechávate tak? Ja som ju tam nechal, ale myslím, že môže ísť preč, keďže dôležité sú kambiálne vrstvy na okrajoch odrezkov.

Obrázek
milos 51 píše:Mám stejnou zkušenost jako Milan . Nevidím rozdíl v chuti mezi vlastním vypěstovaným a koupeným ovocem . A nepoznal bych ani rozdíl mezi jednotlivými odrůdami delicios (zelených ). Měl jsem možnost srovnat Starellu ,Green light , Mega kiwi (Tsechelidise) Ashoku , Saanichtona , Abotta a ještě semenáč od pana Fridricha - Kobylské . Všechno stejné a přesně jak píše Milan , při dokonalém vyzrání , dokonalá chuť a slupka se dá loupat jako u vařené brambory .
A ještě vám musím napsat pár slov k odrůdě Ashoka . Pravdu musíte znát, ať je jakákoliv . :D
Požádal mě o to nakonec i pan Fridrich , který tuto odrůdu k nám přivezl a rozšířil . Koupil ji někdy v osmdesátých letech (přesný rok neví) v Německu ,tehdy ještě západním . Rostlina nebyla označena , neměla žádnou cedulku a když se ptal prodavače na odrůdu ,dostal odpověď - Nevím :D
Doma rostlinu zasadil do studeného skleníku a když přinesla první plody ,přinesl je ukázat kamarádům citrusářům do Brna . A tam se shodli na tom ,že to nemůže být nic jiného než holandská Ashoka , kterou popisuje Šamla v Subtropech -A. Ashoku potom úspěšně rouboval a rozmnožoval pan Urbánek , od kterého jsem ji získal i já .
Ashoka má skutečně trochu jiné plody než např. Starella a taky se mi zdá ,že plodí jakoby ve shlucích (to ale může být způsobeno rozdílným řezem) . A co se týká mrazuodolnosti ,to ze dvou pozorování (Letovice a Brno) ještě nic neznamená . To musí zjistit více lidí a ve více regionech . Takže roubujte -trénujte ! A to mám ještě odrůdu Straton a Tuscia . :D


Zaujímavý príbeh s tou odrodou Ashoka, vlastne to bola kúpa naslepo, a vyplatilo sa, vyzerá to byť super odroda! Ja stále nechápem, prečo tí Holanďania a vlastne aj ostatní stále propagujú len Jenny a Boskoop, keď je kopec iných zaujímavých odrôd, a hlavne veľkoplodých!

Tuscia je podľa opisu vylepšený Hayward s plodmi do 130 g.. S14
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 28 kvě 2020, 22:54

milos 51 píše:Opylování kiwi pomocí chovných čmeláků . Za povšimnutí stojí konstrukce čmelínu , respekt. odděleného vletového a výletového otvoru .
https://www.youtube.com/watch?v=_jJ8lVSmtr0


Ty chovný čmeláci jsou hrozný svinstvo, jsou to laboratorní hybridi a když uniknou do přírody je problém. Já používám přírodní matky, není to žádná věda, opylují i bez pylu, jeden čmelák za den navštíví 6000 květů :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 29 kvě 2020, 06:54

airbusy píše:
Tú stredovú dreň z drevnatých odrezkov dávate dole alebo ju nechávate tak? Ja som ju tam nechal, ale myslím, že môže ísť preč, keďže dôležité sú kambiálne vrstvy na okrajoch odrezkov.


Čím menej dotykov so spájanými časťami, tým lepšie. Treba si uvedomiť, že sa vlastne jedná o chirurgiu, aj keď na rastlinách. Veľa krát je za neúspechom vrúblovania zanesenie infekcie do rany. Či už s použitého náradia, alebo z rúk. Potom sa čudujeme, že nám vrúble zaschli. Preto presne ako píšeš. Ničomu ten stred nevadí, tak ho tam nechávam.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod daggy007 » 29 kvě 2020, 09:56

milos 51 píše:Ashoka má skutečně trochu jiné plody než např. Starella a taky se mi zdá ,že plodí jakoby ve shlucích (to ale může být způsobeno rozdílným řezem) . A co se týká mrazuodolnosti ,to ze dvou pozorování (Letovice a Brno) ještě nic neznamená . To musí zjistit více lidí a ve více regionech . Takže roubujte -trénujte ! A to mám ještě odrůdu Straton a Tuscia . :D

Ja mam zatial na pokusy len Zakarpacje (vraj Stratonka) a samoopelivy semenac, ktory ma na zahrade jeden chalan asi 30km odo mna. Inak Straton tiez pestuje svoje kivi len par kilometrov vzdusnou ciarou. Tak snad to stoji za pokus aj u mna, ako zvladnu obcas aj nase kontimentalne zimy.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 29 kvě 2020, 11:00

izi píše:Čím menej dotykov so spájanými časťami, tým lepšie. Treba si uvedomiť, že sa vlastne jedná o chirurgiu, aj keď na rastlinách. Veľa krát je za neúspechom vrúblovania zanesenie infekcie do rany. Či už s použitého náradia, alebo z rúk. Potom sa čudujeme, že nám vrúble zaschli. Preto presne ako píšeš. Ničomu ten stred nevadí, tak ho tam nechávam.


Snazil som sa toho dotykat co najmenej, je to taka mikrochirurgia, hlavne pri stepeni zelenych vyhonkov, skusal som rezy aj ziletkou Astra, ale kvalita isla rapidne dolu oproti rokom dozadu, teraz je to len kusok ohybneho plechu, vobec to nedrzi tvar ako kedysi. Tak najblizsie asi vruble budem rezat britvou... :D Milos tusim reze skalpelom, to tiez nemusi byt zle.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 29 kvě 2020, 11:45

Mám výhodu, že si dokážem nabrúsiť nôž do žiletkového ostria. Ale kludne sa dá použiť klasická "vylamovačka" Len by som si ju pred každým použitím vyčistil aspoň liehom.
Výhonky, pokial nie sú dosť vyzreté, tak sa s nimi pracuje veľmi zle. Myslím, že sa mi takto ešte ani nepodarilo nič navrúblovať. So zeleným vrúblovaním začínam až koncom júna. Vtedy je to o poznanie jednoduchšie, a letorasty mi stihnú do zimy vyzrieť.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2020, 12:01

Zrovna včera jsme s kamarádem probírali to zelené roubování kiwi . On při roubování do rozštěpu podložku jenom nerozřízne ,tak jak to dělám já , ale vyřízne do ní dvěma řezy klín "V" . Tím pádem mu do tohoto řezu přesně zapadne do klínu seříznutý roub . Když to potom uvazuje páskou ,nedochází k vytlačování roubu a spoj mezi podložkou a roubem je naprosto hladký a čistý . Stojí to za vyzkoušení !!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 29 kvě 2020, 12:09

izi píše:Mám výhodu, že si dokážem nabrúsiť nôž do žiletkového ostria. Ale kludne sa dá použiť klasická "vylamovačka" Len by som si ju pred každým použitím vyčistil aspoň liehom.
Výhonky, pokial nie sú dosť vyzreté, tak sa s nimi pracuje veľmi zle. Myslím, že sa mi takto ešte ani nepodarilo nič navrúblovať. So zeleným vrúblovaním začínam až koncom júna. Vtedy je to o poznanie jednoduchšie, a letorasty mi stihnú do zimy vyzrieť.


Minuly rok som vrubloval platkovym nozom na koberce, riadne som ho vydezinfikoval ale aj tak sa na nozi robili nejake cierne smuhy, akoby nieco sposobovalo oxidaciu. Ja skusam radsej skorsie vrublovanie teraz, lepsie sa mi manipuluje s maekkymi vrublami, nie je tak teplo este vonku, takze sa neuvaria a je vacsia sanca, ze do konca sezony vrubel este vyrasi. Ale je to len moja teoria :D Zatial skusenosti nemam, je to prvykrat. Ale skusit to treba. Vseobecne sa s kiwi dost zle manipuluje, aspon mne, oproti inym ovocnym druhom.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2020, 12:59

daggy007: A to už ti ten Straton rodil v zahrádce a nebo to máš rostlinu teprve v květináči ,připravenou na ty pokusy ? Nejlepší by bylo vyset semeno toho Stratona a na těch semenáčích zkoušet ,co vydrží . A ty co vydrží ,potom naroubovat . Semenáčky budou určitě odolnější a hlavně levnější než koupené roubované .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 29 kvě 2020, 13:20

milos 51 píše:Zrovna včera jsme s kamarádem probírali to zelené roubování kiwi . On při roubování do rozštěpu podložku jenom nerozřízne ,tak jak to dělám já , ale vyřízne do ní dvěma řezy klín "V" . Tím pádem mu do tohoto řezu přesně zapadne do klínu seříznutý roub . Když to potom uvazuje páskou ,nedochází k vytlačování roubu a spoj mezi podložkou a roubem je naprosto hladký a čistý . Stojí to za vyzkoušení !!


Robi sa to hlavne u tvrdých - drevnatých, teda nepoddajných podnožiach, kde aj pri použití pevného viazacieho materiálu neprilieha podnož k vrúblu. Len si treba uvedomiť, že takto upravená plocha podnože sa stáva elipsou. Takže aj pri rovnakej hrúbke vrubla a podnože, stret kambii nie je po celej ploche. Ja skôr upravujem vrúbel tak, že pri pohľade z boku pripomína znak "druhej odmocniny" Takto sa kambia majú možnosť spojiť po celej ploche vrátane horizontálneho rezu.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod daggy007 » 29 kvě 2020, 14:22

milos 51 píše:Semenáčky budou určitě odolnější a hlavně levnější než koupené roubované .

Zatial mam len kolomikty a arguty. Ale skusim vysadit semenac z plodov od toho chalana, co som spominal. Zakarpacje mam cerstvo nastepene v semenaci Haywardu, kedze som este nemal nic vhodnejsie po ruke. Zatial sa to tvari vselijako, ale ked sa otepli, tak sa snad rozbehne. Mam aj semenaciky Starelly, tak mozem zopar rastlín "obetovat" na pokusy. Len cakam kym podrastu, inak mi ich slimaci do rana zlikviduju. S13
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 kvě 2020, 07:25

izi píše:Mám výhodu, že si dokážem nabrúsiť nôž do žiletkového ostria. Ale kludne sa dá použiť klasická "vylamovačka" Len by som si ju pred každým použitím vyčistil aspoň liehom.
Výhonky, pokial nie sú dosť vyzreté, tak sa s nimi pracuje veľmi zle. Myslím, že sa mi takto ešte ani nepodarilo nič navrúblovať. So zeleným vrúblovaním začínam až koncom júna. Vtedy je to o poznanie jednoduchšie, a letorasty mi stihnú do zimy vyzrieť.


vylamovačka ide ale jen ta černá ze slinutých karbidu - holí ( KDS nebo Stanley)
klasicka stříbrná měká neřeže a neholí
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod mifin » 30 kvě 2020, 10:36

Já neumím dokonale nabrousit roubovací nůž a používám skalpely. Mám velmi levnou sadu a roubuje se mi s nimi výborně. Dřív jsem zkoušel žiletku, ale skapel se lépe drží. Nůž použiju jen občas na tvrdší větší rouby nebo při roubování za kůru.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milas » 31 kvě 2020, 15:10

Já sa režem s týmto asi 5 rokov...

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků