Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 23 říj 2020, 18:27

Mluvíme o chang bai giant, dívám se ale žádné znamení kolomikty nevidím,snad mi na zázvorce nedali něco jiného než jsem chtěl.To se žel stává ale to co tu mám je čistěčistá arguta.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 23 říj 2020, 19:37

Je čas schovat do vlhka a chladu dřevité řízky aktinidií arguta a nebo vyset její semena a ponechat výsev venku s cedulkami
řízky možno na jaře roubovat nebo zakořenit .
V Lidl prodávali ted italské plody arguta ale nemám důvěru v italské zboží většinou dostanu málo chutné odrůdy.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 24 říj 2020, 23:05

vrana píše:Mluvíme o chang bai giant, dívám se ale žádné znamení kolomikty nevidím,snad mi na zázvorce nedali něco jiného než jsem chtěl.To se žel stává ale to co tu mám je čistěčistá arguta.

No tě pic, tak to nevím, co to mám teda já. Jsem laik, ale přijde mi, že má takové srdčité listy, sice úzké, ale na konci hodně podvinuté. I vzezřením na omak mi ty listy přijdou takové jiné, spíš jakoby matné a trochu plstnatější, nikoliv takové hladké, jako u klasické arguty. Našel jsem fotku, kde je můj loňský roub Chang Bai Giant na kolomiktě a hned vedle je moje samcosamice arguty. Tam je snad trochu vidět, co myslím.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 10.08. 19
Všechny moje ostatní arguty, které mám, mají listy jiné, zde je fotka listu Ananasnayi (vlevo) a Japsai (vpravo), klasické arguty. Ken's Red mi ustřihl kretén klempířská, ale tam je list zase úplně jiný, je tam vidět ta přikřížená purpurea.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 24.10.20
Takže mě to tak opravdu přijde, že tam ta kolomikta trochu je, ale jak říkám, jsem naprostý laik, takže možnost, že se mýlím, je opravdu vysoká, je to jen můj názor.

Ale jinak něco k té odrůdě Chang Bai Giant. Vždy, než si koupím nějakou novinku, tak se jí snažím nejprve trochu prověřit, abych nekupoval zajíce v pytli. Pochází z odrůdy Chang Bai, podle pohoří na hranicích Číny a Severní Korey, kde byla poprvé nalezena. Již od začátku vykazovala vyšší odolnost vůči mrazu díky adaptaci na horské prostředí. Udávaná mrazuvzdornost byla -25°C. To ale byla ještě klasická arguta se zcela kulatými plody, akorát odolnější. No, a pak si ji vzali čínští soudruzi do výzkumáku a po určité době vylezla odrůda Chang Bai Giant s dvakrát většími plody, které mají být spíše placatější a rostlina má deklarovanou mrazuvzdornost do -29°C. Tak jen přemýšlím, jak to ty Číňani mohli udělat. Buď k tomu přikřížili kolomiktu nebo použili genetické nůžky, to je také možnost, v té Číně se na etiku zas až tak nehraje, si myslím. Ty obrázky těch plodů mi až velmi nápadně připomínají moje zdvojené kolomikty, skoro přesně takto to vypadá, fotka je ve vlákně o kolomiktě. Bohužel jsem ještě neměl žádné plody, takže nevím, zda se nejedná na těch obrázcích o nějaký fake. Mimochodem na tom roubu nahoře na prvním obrázku už by snad příští rok mohly být první plody, teď už je to pěkný prut. Mateční rostlina také pěkně roste, jako jediná z argut letos přestála v pohodě jarní mrazíky, ale plody si myslím příští rok ještě mít asi nebude. Nemohu se dočkat, až budou ty plody a jak budou skutečně vypadat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 07 lis 2020, 10:45

nevím nic o japsai,kterou jsi zmínil.ta mi unikla má někdo údaje neb dokonce sazenice?
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 07 lis 2020, 20:59

https://forum.vinograd.info/showthread. ... =292#apost
neměl samce potom v květu nastříkal do květů giberelin a získal úrodu i bez samce.Giberelin jsem viděl prodávat ve vinařských potřebách.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 07 lis 2020, 22:23

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2020, 09:37

vrana píše:nevím nic o japsai,kterou jsi zmínil.ta mi unikla má někdo údaje neb dokonce sazenice?

Jedná se o vylepšenou Issai (další generaci). Měla by být především odolnější vůči mrazu a tudíž tolik nevymrzat, jako Issai.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 09 lis 2020, 19:07

díky. koupili jsme v lidlu arguty ,je to z itálie a nijak to nechtná je to k ničemu, asi je to isai.z ní udělal Merkel sazenice zakrslé ty letos plodily i bez opylení ale plody moc malé jen ta s nejmenšími plody se dala jíst.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2020, 14:09

vrana píše:nevím nic o japsai,kterou jsi zmínil.ta mi unikla má někdo údaje neb dokonce sazenice?

Mám ji z Kruhu, ale přišla ve zuboženém stavu, evidentně po přemrznutí v míze při jarních mrazících. Ale rozdýchala to, na rozdíl od Ananasnaji, která přišla už úplně mrtvá. Z Kruhu již nikdy, ale opravdu nikdy nic nekoupím! Nechápu, jak může mít někdo vůbec žaludek na to, něco takového poslat. A to jsem byl u nich svého času opravdu stálý zákazník. :(
Pořád se z toho úplně nesebrala, a to jsou to již 2 roky. Přirůstky jsou mizerné. a to i přes vydatnou a stálou zálivku a maximální péči. Zřejmě i to extrémní sucho v roce 2019 jí příliš nepomohlo, to nebylo snadné v Praze uzalévat cokoliv. A i ty vysoké mrazy letos na jaře jí zřejmě také moc nepřidaly. S13 Tak doufám, že se z té letargie snad probere příští rok a začne normálně růst, tedy pokud bude nějaký normální rok. Pak bych mohl v létě poslat bylinné řízky na zakořenění, pokud by byl zájem. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod moonvil » 16 lis 2020, 19:35

Letošní sklizeň argut:

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 16 lis 2020, 22:49

moonvil píše:Letošní sklizeň argut

S6 :lol:
Jsem na tom letos podobně, ale ty plody byly 3.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 28 úno 2021, 18:50

Pro ty,kteří jsou tady noví a ještě se nezorientovali uvádím odkaz na staré dobré forum
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta- řez

Příspěvekod vrana » 22 bře 2021, 21:31

https://www.youtube.com/watch?v=UvxM8uXtGOA

https://www.youtube.com/watch?v=hNu4q2KLq2Y


Letní řez KIWI (aktinidia) - maloplodé
https://www.youtube.com/watch?v=PtjedRMmDU4
vrana
máme to v odkazech,ale přidávám to i sem ,je to důležité ač to není zcela jednoznačné
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod jardos » 05 dub 2021, 13:37

Vcera som objavil na povale Issai. Uplne som nan zabudol. A nasiel som ho v takomto stadiu. Predpokladam, ze ked ho chcem tahat na pergolu, musim vsetky konariky od zakladu vystrihat a nechat len jeden, z ktoreho necham rast max 2 vyhony tento rok a vyvazovat ich, ci? Kedy ich mozem obstrihat?
Inak je zaujimave, ze ma kopu kvetov.
Diky.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 05 dub 2021, 14:04

To je mladá rostlinka . První rok nic neřež ,nech to růst . Až zesílí ,sama si vyhodí ten nejsilnější letorost a požene ho nahoru . Ten se ale potom snaž vytvořit rovný . Aby se nezamotával . Rovný se mnohem lépe chrání před zimou . A udělej z pletiva ohrádku proti kočkám . To jsou potvory .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků