Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 16 bře 2018, 22:51

Bratislava :

Arguta zacina ozivat z pukov tak z 5% rastliny.
Kolomikta cca na 70% oziva.
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 17 bře 2018, 09:12

Aj u nás detto, zatiaľ by tieto mrazy púčiky poškodiť nemali( -4 až - 5°C v tejto fáze prežijú)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 25 bře 2018, 22:40

Červenoplodou divokou drobnoplodá, si chválejí pro dobrou chuť. Oranžovoplodá jen hezky vypadá, ale chuť prý je k ničemu.
Bingo jsem ještě nejedl, já ted už po čtvrté stěhuju a poslední roky nebylo co ochutnávat, namrzlo to. jen na pár místech bala úroda=okolé moravského Písku a Hukvaldy.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaW » 29 bře 2018, 12:06

Dobrý den,

Přihlásila jsem se sem na fórum, protože bych potřebovala poradit ohledně druhů actinidie, doufám, že mi někdo z vás zkušených pomůže :)

Chtěla bych si na zahrádku zasadit tři samičky a jednoho samečka, nejlépe dvě zelené a jedno červené. Telefonovala jsem s panem Merkelem z Německa, ten mi poradil svoji Julii a z červených Hardy Red nebo Red Jumbo. Má někdo s těmito odrůdami zkušenosti? Jde mi hlavně o chuť (nejlepší by bylo sladké a aromatické), bonus by byl taky, kdyby začala plodit dřív než 4. rokem a prostě mít celkově tři časově a chuťově rozdílné. Jaké jiné odrůdy ještě můžete doporučit? Líbí se mi podle popisů Red Beauty, má ji někdo?

Kde je nejlepší objednávat? Přemýšlím buď přes pana Merkela (bydlím v Německu) nebo objednat v Čechách a dovézt domů, to by taky nebyl problém. Nebo má někdo náhodou zakořeněné řízky navíc a mohl by poslat? :)
EvaW
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2018, 20:43

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Ivi » 29 bře 2018, 12:43

Já mám také ráda sladké a za sebe jsem pro Genevu a Dumbarton Oaks,navíc zrají brzo.Nevím jestli je to druhé k sehnání. :D4
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 29 bře 2018, 14:08

Ivi píše:Já mám také ráda sladké a za sebe jsem pro Genevu a Dumbarton Oaks,navíc zrají brzo.Nevím jestli je to druhé k sehnání. :D4


Úplne súhlasím, tiež by som bol za tieto dve odrody + nejakú neskoršiu. Neviem čo poviete na Bingo, vyzerá dobre, mne ešte nerodila.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 29 bře 2018, 16:56

EvaW píše:Dobrý den,Přihlásila jsem se sem na fórum,

Evo, vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 29 bře 2018, 20:42

Bohužel za sebe ti neporadím, ale nakupoval jsem podle loňských vítězných odrůd v Rusku. To bylo Bingo a červená Scarlet September. Kolomikta Vitakola dostala čestné uznání. Jinak koukni na Německé stránky deaflora.de tam ti také poradí a mají velký výběr.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaW » 29 bře 2018, 21:42

Děkuji za odpovědi :)

Ta odrůda Geneva zní dobře, myslím, že by to mohla být ta pravá pro mě.
Ta Dumbarton Oaks asi nepůjde sehnat, na internetu jsem žádnou normální možnost objednání nenašla :(

Na stránku deaflora.de (i kiwiri.de a wildobstschnecke) jsem se už dívala, ale těch odrůd nabízejí tolik (a v podstatě u každé píší nejlepší chuť a skvělé vlastnosti), že si nedokážu jen podle těch popisů vybrat :( právě proto jsem doufala, že tady na fóru získám tipy na osvědčené odrůdy od zahrádkářů, kteří už actinidie pěstují více let, už ochutnali vlastní plody a mají srovnání. Ten tip s vítěznými odrůdami je dobrý, dík :)
EvaW
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2018, 20:43

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaW » 29 bře 2018, 22:16

robo píše: Kolomikta Vitakola dostala čestné uznání.


Ještě mě napadla jedna otázka: pokud bych si chtěla nasadit nějakou kolomiktu jako např. tu Vitakolu, tak bych k ní musela nasadit ještě kolomiktu samečka, arguta sameček by asi nestačil (kvete v jinou dobu?)? Jelikož mám omezeně místa a budu sázet je tři samičky celkem, tak by se asi nevyplatilo do toho ještě míchat kolomiktu s dalším samečkem, i když by samozřejmě bylo supr mít více různých druhů.
EvaW
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2018, 20:43

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 30 bře 2018, 11:50

Já jsem vyřešil nedostatek místa u kolomikty tím, že jsem zasadil do jednoho hnízda samce i samici. Jsou do sebe zapletení a ničemu to nevadí. Kolomikta není tak vzrůstná jako arguta, takže je to v pohodě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 30 bře 2018, 15:11

My máme takhle i argutu - bez problému. Snad jen při stříhání to chce trochu detektivní práce, aby člověk neustřihl to, co plodí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 04 dub 2018, 18:36

Ani kolomikty bych do jednoho hnízda raději nesázel.To už bych spíše zvolil metodu jednoho zahrádkáře, který je posadil asi 1,5 do řady a řeže je tak, že je nepouští výše než asi 1,6m a ony pak ani nepotřebují oporu.Není to správné, připravuje se tak o půl úrody.
Evo, kolomikta musí mít svého samce, protože kvete brzy a taky proto, že její samec je nejhezčí.mnoho firem prodává jen jejího samce jako okrasnou lianu, i pan Gondík ho tak v televizi propagoval a ani se nezmínil o samici.Zřejmě vůbec neví, že ta nese ovoce, a to ne kdejaké, ale je to ovoce zřejmě nejzdravější na světě,protože obsahuje 1520mg vitamínu c ve 100gramech. Drobnoplodé odrůdy ho mají i okolo 2200mg.
Co ví vědci o kolomitě? To co jim současné vadné vědecké systémy umožnují vědět:Nabízejí jim semena zdarma s názvem pouze druhu, nikoli odrůdy.Vědci to berou, vysejí a vyrostou jim rostliny úplně divoké, s drobnými plody, které skoro za nic nestojí. Tím druh kolomikta zavrhnou a neberou vážně.Plody mají navíc i dost nevýhod. Po uzrání padají a vědci si je neumějí pochytat do napnuté látky./záclony/.Mají měkou slupku,otlačují se. V tom souhlasím, prOTO SE ZATÍM NEHODÍ PRO VELKOVÝROBU A TÍM VYPADÁVAJÍ Z KATEGORIE OVOCE. Ony se ale hodí a velmi hodí do každé, i malé zahrady, hobby zahrady i veřejné zahrady,jako jsou školní, nemocniční a j. Tam taky sázíme maliny a nevadí nám, že se otlačují. A nejdůležitější na kolomiktě je zdraví. Je to pro zdraví a to je ono.
Arguta má C také dost, Od té slovenské z B. 8mg, až k těm nejbohatším 350mg.
Arguta se ale musí stříhat, jinak udělá nezvladatelnou džungli. Myslím, že jsem o tom viděl ukrajinská videa na you-tube a polská na clematis.pl a taky názorné obrázky. Často mne naštvou lidi, kteří píšou, že se mají stříhat v zimě nebo na jaře. To jim spolehlivě nejvíc uškodí.Já je stříhám jen od konce června do konce října a to kdykoli v tuto dobu, třeba pořád. Větev se musí ustřihnout a tam, kde visí ji rozstříhat na kousky a ty nechat vypadnout. Kdyby se ustřihla a vytahovala silou, rozlámaly by se všechny plodící výhony za které se ta ustřižená drží.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Ivi » 05 dub 2018, 06:58

Na té adrese co dal Robo je i ten Dumbarton. :)

Už se začaly ukazovat zelené špičky u kiwi.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Petr z H. » 05 dub 2018, 10:07

vrana píše:... je to ovoce zřejmě nejzdravější na světě,protože obsahuje 1520mg vitamínu c ve 100gramech. Drobnoplodé odrůdy ho mají i okolo 2200mg.


Jen technická poznámka: nevím, jestli je příliš šťastné argumentovat zdravostí s ohledem na vitamín C. V době, kdy zrají, je jiného ovoce mraky, takže jíst bobule kvůli vitamínu C nedává smysl. Člověk rozhodně nedostatkem vit.C netrpí, a jeho přebytek není k užitku, protože se okamžitě z těla vyloučí. Výrazně přínosnější je třeba ovoce, které obsahuje větší množství vlákniny.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků