Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 14 kvě 2007, 10:40

Tak sleduji jak se s pokračujícím jarem v?e zelená, pučí a nalévá. Moje arguty z loňské výsadby rostou jak z vody a kupodivu i nasadily poupata.
Není jich moc, řádově tak do dvaceti, ale i tak z nich mám radost a ka?dý den je kontroluji. Nedej bo?e, aby teď při?ly kroupy, jak nám hrozí meteorologové. U? by to bylo jak sedm ran egyptských, mrazy, sucha, kroupy. Také chinensis je obsypáno poupaty, bohu?el v?ak pouze samčími. Stále doufám, ?e třetí rostlina bude samice a jednou se dočkám plodů. Na konci větvičky chinensis je je?tě patrný důsledek mrazíků, zčernalé listy.



Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod sten.k » 15 kvě 2007, 18:23

Tak konečně jsou tady ...Mafil od Chovance

Po?ta mi je tro?ku pomačkala, ale z toho se snad vzpamatují, hned zítra je půjdu zasadit.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
sten.k
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 14 kvě 2007, 21:24
Bydliště: Tachov

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2007, 22:00

Chinensis i arguta u? začínají kvést, ale proto?e od obojího mi chybí protistrana, byl jsem nucen na zkou?ku opýlit samčím pylem chinensis samičí květy arguty.Proto?e je to arguta "Urodnaja", jsem zvědav, zda dostojí svému jménu.



Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 06 čer 2007, 09:46

[quote="sten.k"]Tak konečně jsou tady ...Mafil od Chovance

Po?ta mi je tro?ku pomačkala, ale z toho se snad vzpamatují, hned zítra je půjdu zasadit.

O Mafilu u? přemý?lím asi 2 roky, ale počkám si a? bude někomu plodit. Je?tě pořád jsem nevydýchala nákup zaručeně samospra?ného kiwi od Chovance, z kterého se vyklubal "kluk jako buk", několik let jsem okolo něj ka?dé jaro s nadějí pobíhala, jestli přece jen nezačne plodit. Pak jsem to vzdala a objednala si sadu od p.Hejduka a úspěch se konečně dostavil. :D
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 06 čer 2007, 13:18

Ono s tou samospra?ností u kiwi je to velice problematické. Mnozí "pěstitelé" prodávají zaručeně samospra?né odrůdy a nakonec je ůroda ve?kerá ?ádná.
Tak?e na tohle u? dávno nesázím. Nejlep?í je v?dycky si o dané odrůdě najít rozumy na netu. To se mi zatím osvědčilo, dal?í variantou jsou právě tato fóra. Ka?dý ví něco a byl jsem překvapen, kolik je mezi čtenáři opravdových odborníků, kteří ví " o čem mluví". Jinak co se týká Mafilu od p Chovance, byl jsem zklamán. Firma, která se ?iví prodejem rostlin ( i po netu ), by měla mít lep?í obalovou techniku, zvlá??, kdy? si za to účtuje poplatek. Mě při?ly rostliny v dost ?alostném stavu a přítel Sten.K to zdokumentoval. Při?lo nám to současně. To p Hejduková (nebo blahé paměti její man?el)poslala rostliny zabalené přímo vzorově a taky vypadaly lépe.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 06 čer 2007, 13:25

Toho samce jsem kupovala někdy v 94- to jsem o kiwi vůbec nic nevěděla. Asi tak do roku 2000 jsem doufala, ?e nějaké plody někdy budou.
Pak jsem si řekla,?e kiwi u? nikdy!!!
Ale to mě vydr?elo jenom do doby kdy jsem viděla pana Hejduka v televizi a objednala si kiwi od něj.
Ale překvapuje mě Chovanec, to u? se asi zhor?il i v balení. Před lety jsem od něj asi tak 3 něco brala a v?dycky měl rostliny v blistrech, vlastně tak mě při?ly i od pana Hejduka.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 06 čer 2007, 21:22

Tak to vypadá, ?e můj pokus opýlit samcem chinensis samici arguty vy?el, nebo? se začaly tvořit plody. Jestli se nic nepřihodí a plody vydr?í, bude to moje první úroda. Druhý rok po výsadbě si myslím je docela úspěch. ?koda, ?e těch květů nebylo víc. To chinensis kvete jako blázen, bohu?el, samička se zase nedostavila a tak to vyjde naprázdno. (':roll:')


Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil Stanley_51 dne 06 čer 2007, 21:30, celkově upraveno 1
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 06 čer 2007, 21:29

Na to jsem docela zvědavá. Dej potom vědět jak to dopadlo. Tak?e Tobě kvete jako první od p. Hejduka čtyřka?
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 06 čer 2007, 22:02

V loňském roce jsem koupil od p Hejduka rostliny 3+4, tj. samec a Urodnaja. Zasadil jsem je do jednoho hnízda a hned letos čtyřka zakvetla. Mám je?tě jedničku a dvojku, ty mně poslala pí Hejduková letos, ale jsou je?tě malé. no a potom zmíněný Mafil, ten je taky zatím miniaturní. Na obrázku je pohled na rostliny 3+4 na pergole z května 2007.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 07 čer 2007, 09:13

Na první fotce je č.1 kří?enec arguty a kolomikty od pana Hejduka. Tato rostlina ze začátku rostla nejrychleji začala plodit hned druhým rokem. Teď neroste tak rychle (nevím jestli je to tím ?e je méně vzrůstná a nebo tím, ?e plodila, zatím co ostatní se věnovaly pouze růstu). Je nejranněj?í a plody jsou kořeněné - velice dobrá chu?. Po té co jsem ochutnala prvním rokem plody mě přestalo chutnat kupované kiwi.
Na druhé fotce je č. 2 je to také kří?enec arguty a kolomikty od pana Hejduka. Vypadá, ?e bude hodně vzrůstná - je to z těch čtyř největ?í keř, který letos bude mít i největ?í úrodu. Plodila poprvé loni (ale plody by byly i v r. 2005, jen?e nové výhonky koncem dubna spálil mráz). Řekla bych, ?e je o něco méně kořeněná - ale taky velmi dobrá. Dozrává asi tak za dva týdny po č. 1.
Na třetí fotce je č. 3 od p.Hejduka - samec. Poprvé kvetl taky loni. Asi 2 roky byl nejmen?í rostlinou, ale letos vyhnal hodně dlouhých výhonů, tak?e si myslím, ?e ty ostatní do?ene,ne-li přede?ene.
Na čtvrté fotce je č. 4 - Urodnaja té? od p.Hejduka - tato rostlina poslední dva roky opravdu hodně roste. Plodila také a? loni. Plody má nejslad?í ze v?ech rostlin - vypadají trochu jako malé jablíčko.
V?echny tyto rostliny byly zasazeny na jaře roku 2003.
Naposledy upravil Pavla dne 08 říj 2007, 09:02, celkově upraveno 1
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Pavla » 07 čer 2007, 09:20

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Pavla » 07 čer 2007, 09:39

Na první fotce je odrůda Weiki - zasazená loňské jaro. Docela solidně narostla a myslím, ?e by letos ukázala pár plodů kdyby nebyly ty mrazíky. Docela dost omrzla a i kdy? vyhnala zase hodně nových výhonků, tak s plody u? nebyl ?ádný.
Na druhé fotce je odrůda MB4 - zasazená loni v říjnu. Má mít červené plody.
Na třetí fotce je odrůda Ambrosia -zasazená taky loni v říjnu. Byla to celkově men?í sazenice - letos několikrát namrzla a je?tě na ní hodovali slimáci, ale doufám ?e se jí u? nic nestane a ?e pře?ije. Má mít vět?í plody.
Na čtvrté fotce je mé staré kiwi asi 13 letý samec.
Obrázek [URL=http://ukazto.com/?img=MB4-uf81.jpg][IMG]http://ukazto.com/img_sm
all/MB4-uf81.jpg[/IMG][/URL] Obrázek Obrázek
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod aminka » 07 čer 2007, 10:57

Ahoj v?em, taky jsem se od loňska zařadila mezi pěstitele kiwi, přivezla jsem si od pana Hejduka 3+4, je?tě mám z dřívěj?ka ISSAI. Ta u? jednou plodila (asi 15 plodů) a bez opylení samcem (v okolí 100% nikdo kiwi nepěstuje).
Přidávám fotky. A mám dotaz pro Pavlu - ráda bych měla i MB4 - kde se dá sehnat? Na internetu se mi to nepodařilo najít... Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Pavla » 07 čer 2007, 11:32

Ahoj - MB 4 jsem zcela náhodou koupila v Hradci Králové na výstavě citrusů, kdo to tam prodával bohu?el nevím, ale mo?ná by se to dalo zjistit.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod aminka » 07 čer 2007, 13:35

Zjistila jsem, ?e nějakou kolekci, kde by měla být i MB4, prý chystá pan Černoch z Větřkovic. Mělo by to být k dispozici koncem června tak uvidíme. :shock:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Další

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J.K. a 6 návštevníků