Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 02 říj 2022, 08:44

Josef : A do hruškového kvasu zase doporučují přidat kdoule . Ale jenom 20% . Ani víc , ani míň :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 02 říj 2022, 11:05

Miloš 51: Miloši, děkuji Ti moc za inspiraci. Letos je tady vidět hrušek mraky, o kdoule také není nouze, to je tu vidět skoro na každé zahradě, tak se pokusíme vyzkoušet i něco jiného. Něco z toho určitě bude. Nebýt dceřiny zahrady a syna, tak bych byl letos na suchu. Naštěstí to nehrozí. Takovou kombinaci jsem ještě nechutnal, tak uvidíme. Zatím u mě vede kiwovice. Hruškovice se zde pálí také skoro v každém baráku, co ale nějak upadá je kalvados, ten jen když už je opravdu bída s ovocem. Možná by se dal také s něčím vylepšit. Jestli někdo má nějaký dobrý zlepšovák, může poradit. Někdo ho však má rád. Každý z nás má tu chuť pro něco prostě jinačí, což je dobře. Ať se Ti daří - zdraví Tě Josef.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 616
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 12 říj 2022, 17:25

Už ani nevím, kolik let jsem se trápila s domnělým Issai, stříhala šílené šlahouny a pořád bez plodů. Ještě, že jsem tady našla příspěvek, že Issai nemá červené stonky. Takže jsem si na jaře konečně správnou odrůdu koupila. Hezky kvetla a dnes jsem našla všech dvacet plodů na zemi. Ale byly hodně sladké a dost velké. Ani nevím, který eshop mi to tehdy poslal. Možná by mi na reklamaci napsali to, co mi napsali u fíkovníku- omlouváme se za drobnou záměnu. (-: S21
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 13 říj 2022, 09:41

Eva Ostrava: Evi, tak gratuluji. Příští rok to bude zase lepší a lepší. S těmi některými prodejci si to zažíváme asi všichni. Prostě je to sázka, jestli to vyjde nebo ne. Kdo chce za každou cenu prodat, tak pro to udělá cokoliv. S tím asi nikdo nic neudělá. Nejhorší je to, že se k tomu snižují i některá vyhlášená zahradnictví a hlavně E-shopy. Tak ať se Ti dál jen daří.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 616
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 13 říj 2022, 10:13

Letos jsou arguty nic moc, kromě Kens Red, který tracičně nezklamal. Jumbo ani Bingo nemá moc výraznou chuť, jíst se to dá, ale zdaleka to není to co loni. Asi je to kvůli letošnímu suchu v létě, srážek sice bylo dost, ale v přívalech, povrchové vrstvy kde mají arguty rychle vysychaly, a Bingo se v srpnu zbavilo i dost listí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 13 říj 2022, 10:23

Josef píše: Evi, tak gratuluji. Příští rok to bude zase lepší a lepší.

Díky za povzbuzení. (-: Já se na ty eshopy moc nezlobím, v tom množství je to těžké. A jsem ráda, že jsou, i když u záměn stromků člověk ztratí několik let. Pamatuji doby před internetem, tehdy se objednávalo přes inzeráty třeba v časopise Zahrádkář. No, taky to šlo. Některé kytky mám dodnes.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 882
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 28 říj 2022, 15:23

Mam na vas dotaz... v jake podobe mrazite kiwi treba na marmeladu pozdeji?

Ja si rikal jak to budu odstopkovavat apodobne... ale zacal jsem sbirat a je toho hrozne moc a uplne se mi do toho nechce...

Staci to umejt a zmrazit i se stopkama a pak na marmeladu propasirovat? Jako puvodne jsem si rikal ze tam chci ty seminka a mozna pres hrube sito projdou, ale ty stopky odstranovat by bylo silene narocne.

Edit: no nic jdu pokracovat ve sbirani (na to musim rict ze je kiwi zase hrozne pohodlny a uzasne se to sbira)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 28 říj 2022, 16:57

Teď už je na to pozdě, ale takovou situaci bych u argut řešil tak, že bych v době když začnou zrát plody otrhal přebytečné a uložil do lednice a pak když by byla poptávka tak bych vyndal a dal k jablkům dozrát. Asi nevydrží jako deliciosa do června, ale nějaký týden, možná měsíc by dát měly.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 28 říj 2022, 17:36

kaossik píše:Teď už je na to pozdě, ale takovou situaci bych u argut řešil tak, že bych v době když začnou zrát plody otrhal přebytečné a uložil do lednice a pak když by byla poptávka tak bych vyndal a dal k jablkům dozrát. Asi nevydrží jako deliciosa do června, ale nějaký týden, možná měsíc by dát měly.


To oni jsou v pohide, je to mix zralosti a se stopkama :-) takze jsou tam i pekne co vydrzi do vanoc.... issaiky, japsaiky dizravaji pozdeji.

Je fakt ze cas bych asi do lednice dat mohl.

Nakonec to neni tak hrozne, jen se mi do toho trhani stopek nechce (ale udelam to) a v dalsich letech z .... nevim kolik zhruba 15 kiwi az to bude poradne plodit vse, tak to bude sranda :-))) asi budu na zahrade brat lidi na samosber.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 28 říj 2022, 21:01

No je to masochismus to odstopkovani a to jsem cast strcil do lednice a nevim kdy skoncim...

Priste to zkusim propasirovat :-)))

Vylisovat a udelat stavu, kiwi burcak a pak i nejaky syrup :))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 30 říj 2022, 11:38

Antarian: Ano, máš pravdu, i na Vysočině se letos arguty i kolomikty velice povedly. Jednak do množství i kvality plodů. Je vcelku zajímavé, že kolomikty i za tak teplého letního počasí si prodloužily trochu dobu dozrávání, ale na kvalitě , velikosti i množství plodů to nemělo téměř žádný vliv. Dokonce i Issai dosahoval velikosti až 5,5 cm a přitom chuťově vynikající. Známým, kterým jsem dával ochutnávat toto ovoce nevěřili, že je to vůbec možné a určitě se okruh pěstitelů tohoto ovoce kolem nás jistě rozšíří. Je to potřeba, neboť toto ovoce si to opravdu zaslouží už i díky pěstitelům a propagátorům, jako je pan Vrana, Miloš a jiní na tomto fóru. Tak ať se Ti dále velmi jen a jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 616
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 31 říj 2022, 16:19

Antarian , Josef : A nechtěl bys vyzkoušet naroubovat do těch tvých argut tohoto MH1 křížence ? Potřeboval bych vyzkoušet ,kde všude je to schopné růst a plodit . Tady u nás na jihu je to bezproblémové . Na arguty to chytá bezvadně , je to poloviční deliciosa , se stopkami není problém - trháš bez stopek , akorát je to chlupaté .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 31 říj 2022, 20:16

Miloš 51: Mockrát Ti děkuji za velmi srdečnou nabídku se kterou jsi mě velice potěšil. Pochopitelně bych byl velmi rád, kdyby jsi mně nějaký roub nebo mladou sazenici daroval nebo prodal. Doufám, že bych to snad zvládnul. Stromy mám na své zahradě v dezolátním stavu po kroupech, ale kupodivu kiwi se z toho dostalo snad nejlépe, to pojede dál. Je to přece liána. Letos jsem rouboval rouby Chang Bai, Bingo a Jumbo Verde na odrůdu Issai, Domino a Vitikiwi, chycené rouby mají dnes kolem 1,5m, vyzrávají dobře kromě odrůdy Vitikiwi, tam je přírůstek velice slabý, zimu asi nepřežije. Jestli bych mohl, tak bych to pochopitelně vyzkoušel a hlavně jak píšeš, sám bych byl zvědav, jak to bude vypadat s dozráváním ve výškách kolem 560m n.m. Arguty i kolomikty jdou tady výborně, ale nikdy jsem nezkoušel na ně roubovat jiný druh mimo argut. Sazenici Mafil jsem nikde nesehnal, za tento roub bych byl také někomu velmi vděčen. Také jsem si říkal, že bych opět zkusil i Jeny. Dříve jsem ho měl venku i ve skleníku, ale bez úspěchu. Výhony, i ve skleníku, vždy omrzly až po zem, tak asi po 7 letech, bez jediného květu a plodu, jsem jej dal pryč. Já osobně všechny sazenice argut co jsem měl jsem letos daroval a sám mám z toho velikou radost, že i kolem mě tady zahrádkáři se začínají o toto ovoce zajímat. Ještě jednou Ti moc děkuji a ať se Ti nadále daří - Josef.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 616
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Rasťo » 10 lis 2022, 00:40

Arguty pestujem iba 4 roky a tento rok prvý raz bohato zakvitli. Minulý rok výrazne omrzli a potom mali iba pár kvietkov. Mám Issai, Weiky a Genevu, pri predaji mi vtedy povedali, že to sa opelí, ale dnes už viem, že asi nie. Kvitli pomerne súčasne a zaplodila len Issai, aj to len pár malých plodov. Posadil som až tento rok samca Weiky, ktorý ale budúci rok nezakvitne, musím ho ešte zrezať, lebo je tenký. Nie je v okolí Trnavy, alebo Bratislavy pestovateľ argut, ktorý by bol ochotný dať mi na jar pár rozkvitnutých konárikov nejakého samca na opelenie? Rád by som ich aspoň vyskúšal a ochutnal už v tom budúcom roku. :) Ďakujem.
Túto jar boli u nás veľké mrazy, marhule takmer všetky zmrzli. Tým, že arguty mám ťahané na plocho, tak som po minuloročných skúsenostiach z oboch strán zakryl trošku hrubšou netkanou textíliou a boli len minimálne omrzliny, takmer všetko sa zachránilo. Ďakujem za toto fórum.
Rasťo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2022, 14:10

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 10 lis 2022, 10:55

Rasťo píše: Ďakujem za toto fórum.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků