Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 04 čer 2022, 07:44

Vlani o tomto čase začínali len kvitnúť.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JanaK » 06 čer 2022, 10:32

Ahoj, mám dotaz na pěstitele VITIKIWI. Uvádí se, že je samosprašné a BEZsemínkové. Pokud bude růst v blízkosti SAMEC, nebudou se po opylení jinou rostlinou tvořit semínka? Jak daleko ho vysadit od ostatních aby zůstal bez semínek nebo to nemá vliv?
Díky Jana
Uživatelský avatar
JanaK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 12 kvě 2022, 08:58
Bydliště: Haná 223 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 07 čer 2022, 10:47

Pěstujeme ho už více let na drátěnce společně s jinými argutami, samec arguty je od něj tak asi 4m, nedaleko je i Issai a za ty roky jsem nepozoroval, že by se jeho plody nějakým způsobem změnily. Připadá mně velikostně i chuťově pořád stejné. Rodí pravidelně, okrasná liána s krásnými listy, bezsemenná chuťovka, taková jednohupka mezi argutami, děti ji milují
a hlavně nemá takové každoroční přírůstky jako ostatní arguty. Taková téměř bezúdržbová pěkná liána se sametovým pěkným listem vhodná i na terasu nebo balkon.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod dzani696 » 08 čer 2022, 08:02

Malo by sa jednať o ken's red. Predpokládam že plody opadnú.Bohužial nemali nápadníka ktorý by im pomohol.
ObrázekObrázekObrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JanaK » 09 čer 2022, 08:40

Josef píše:Pěstujeme ho už více let na drátěnce společně s jinými argutami, samec arguty je od něj tak asi 4m, nedaleko je i Issai a za ty roky jsem nepozoroval, že by se jeho plody nějakým způsobem změnily. Připadá mně velikostně i chuťově pořád stejné. Rodí pravidelně, okrasná liána s krásnými listy, bezsemenná chuťovka, taková jednohupka mezi argutami, děti ji milují
a hlavně nemá takové každoroční přírůstky jako ostatní arguty. Taková téměř bezúdržbová pěkná liána se sametovým pěkným listem vhodná i na terasu nebo balkon.


Moc děkuji S6
Uživatelský avatar
JanaK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 12 kvě 2022, 08:58
Bydliště: Haná 223 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 09 čer 2022, 08:48

Arguta z kruhu řízkování jaro 2007 samosprašná .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 20 črc 2022, 15:26

Po krupobití budu muset vysadit pár nových sazenic kiwi. Rád bych zkusil také Mafil, který jsem doposud nepěstoval, ale pan Chovanec momentálně nemá a mít nebude, v našem zahradnictví asi těžko. Nemá někdo z Vás tuto odrůdu v záloze k prodeji? Byl bych moc rád. Nebo tip, kde by se to dalo sehnat. Běžné odrůdy jako Jumbo, Bingo, Chang se dají běžně sehnat, ale tato odrůda ne. Říkám si, když zase něco vysazovat, proč nezkusit něco nového. Kupodivu kolomikty přežily pohromu lépe, byly chráněny domem, nejsou definitivně zničeny, ty se z toho dostanou. Nejvíce na zadek dostaly arguty.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 20 črc 2022, 16:36

Máme nařízkované MSU(Černoch)........
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 20 črc 2022, 21:55

Josef píše: Rád bych zkusil také Mafil,

Josefe, Mafil mám asi 15 let, ale je to průserová rostlina. Plodí velice málo a ani chuťově to není nic moc. V současnosti na něj pokusně přiroubovávám jiné odrůdy. Každopádně, pokud máš zájem, řízky poslat mohu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod J.K. » 21 črc 2022, 07:10

Josef píše:... Běžné odrůdy jako Jumbo, Bingo, Chang se dají běžně sehnat...

Ked uz si Chang Bai Giant zaradil medzi bezne odrody, mal by som otazku do plena. Nezaregistroval som, ze by sa tu niekto pochvalil jej plodmi. Dostal som predvlani od Hofisa vruble (v tej dobe zatial bez plodenia), tak by ma zaujimalo, ci je sanca, ze predavaju naozaj to, co maju na obrazkoch. Plodila uz niekomu tato odroda?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 21 črc 2022, 09:23

Předně děkuji Vám všem za nabídky. Stanley mě překvapil, protože na tuto odrůdu jsem zatím slyšel jenom chválu a protože dám na zkušenosti, tak zůstanu asi tedy u těch osvědčených odrůd. Chang Bai měla vloni pár plodů, byly velké jak Jumbo, kolem 5 cm, chuťově velmi dobré, konzumace konec října, poprvé letos nasazeno na plody, těšil jsem se jak to bude i letos vypadat i chutnat oproti ostatním odrůdám. Bohužel, kůra svlečená až k zemi. Seříznul jsem ji asi 5 cm nad zemí a čekám co bude. Jinak rostla snad nejbujněji ze všech asi 10 argut, co jsem měl. Nejlépe přežila Issai, Weiki samec i samice a možná přežije i Bingo. Ostatní svlečené z kůry až po zem. Hodně jsem to přihnojil a doufám, že to z kořenů začne snad, aspoň něco, podrůstat. Otázka je, jestli to stačí do zimy vyzrát a přežít zimu. Pokud ne, budeme muset začít znovu. Škoda, že tady na Vysočině se nedají venku pěstovat i jiné druhy, deliciosa..., měl jsem Jeny 7 let i ve skleníku, vždy krásně přes léto narostla, v zimě totálně zmrzla, zase obrostla, nikdy ani nezakvetla, nebylo starší dřevo, tak šla pryč. Ještě jednou děkuji za nabídky a ať se Vám daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod J.K. » 21 črc 2022, 11:08

Josef píše: Chang Bai měla vloni pár plodů, byly velké jak Jumbo, kolem 5 cm, chuťově velmi dobré, konzumace konec října...

Vdaka za info! Zostava len dufat, ze aj Honzova je z dobreho zdroja :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 21 črc 2022, 23:18

Jožko, abych pravdu řekl, tak letos ani nevím, jestli tam budou nějaké plody, je to schované někde v tom houští. Ale explicitně se na to podívám, až budu zase na severu ve VDF. Jinak zdroj je Starkl, byl to vlastně můj poslední nákup u něj. Je sice drahý na to, jak velké posílá rostliny, ale zatím se mi nestalo, že by od něj něco nesedělo odrůdově. Vše bylo to, co to mělo být. Není to samozřejmě žádná záruka ničeho, ale tady bych si i docela tipnul, že ta odrůda bude sedět.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 22 črc 2022, 08:36

Podle mého názoru, Chang je odrůda, která má velmi velké roční přírůstky. Hned první rok po vysazení měla 2 kmínky, jeden narostl do zimy skoro 3 m a druhý asi 2 m. Přitom výsadba do půdy nic extra a určitě vhodná pro ty, kdo by chtěl rychle s ní pokrýt pergolu nebo nějakou zelenou zástěnu. Zahradní substrát smíchaný s normální zeminou, 2 kýble rašelina na borůvky, půl sáčku rohoviny, 1x týdně zalil -všechno. Rostla jak Adéla.
Letos byla úžasně nasazená na plody, těšil jsem se co opravdu dokáže. Plody vloni opravdu vypadaly jak na obrázku, sploštělé, chuťově sladké, velmi dobré a myslím si, že při dobrém zalévání a hnojení by velikostně mohly jít určitě do 6 cm. Měl jsem za to, že je to zatím to nejlepší, co z argut mám. Budu se těšit dál.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 24 črc 2022, 11:27

Při poslední návštěvě Znojma u kamaráda a jeho překrásné zahrady s vinicí mně řekl, že konečně si sehnal k jiným odrůdám kiwi i Ambrosii, že je to ještě lepší odrůda než Mafil. Já jsem si doposud myslel, že název odrůdy Ambrosie je pouze synonymum odrůdy Jumbo s různým přívlastkem. Tak bych se rád zkušených zeptal, jestli je to opravdu jiná odrůda z velkoplodých argut, nebo se jedná jen o jiný název odrůdy Jumbo, nebo nějaké jiné odrůdy. Celkem by mě to zajímalo. Děkuji za odpověď.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: rudolfhudec a 6 návštevníků