Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 24 črc 2022, 21:52

Josef píše: Já jsem si doposud myslel, že název odrůdy Ambrosie je pouze synonymum odrůdy Jumbo s různým přívlastkem.

Mafil je vlastně synonymum pro Jumbo verde, což by měla být Ambrosie. Víc by věděl Zdeněk Černoch.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 25 črc 2022, 10:04

Stanley: Díky za odpověď. Podle mě je Ambrosie asi opravdu jen jiný název pro Jumbo verde, to jsem tu také někde na drátěnce měl a doufám že podroste, tak jak např. stolní odrůda vína Arkadie a prodává se pod názvem Nasťa. Určitě se Mafil tomu v mnoha ohledech podobá velikostí i třeba chuťově, ale odrůda podle mého s Mafilem stejná není. Dcera má zahradu tady asi 10 km od Velkého Meziříčí. Má na ni také Jumbo verde, aspoň podle cedulky, a včera naschvál jsem měřil ty větší plody a mají už 4,5 x 2 cm. U mě to bývalo to samé. Proto jsem si myslel, že Ambrosie je Jumbo verde a Mafil je něco podobného, ale ne Jumbo.
Asi dneska kvůli některým prodejcům jen aby prodali se v tom čert vyzná. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 612
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 25 črc 2022, 14:42

Josef píše: Proto jsem si myslel, že Ambrosie je Jumbo verde a Mafil je něco podobného, ale ne Jumbo.

No vzhledem k tomu, že pod značkou MAFIL to prodával pouze Matějka, tak mám pocit, že to bude vyselektovaný klon Jumbo verde a pojmenovaný po Matějkovi. Nikde jinde se o Mafilu nic nedovíš. Ale je to pouze můj interní dojem.
viewtopic.php?f=1&t=10&start=195
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 28 črc 2022, 10:55

Zahrada u dcery asi 10 km západně Velkého Meziříčí: podle cedulky odrůda Issai, největší plody momentálně měřené 4 x2 cm. Celkem slušná násada plodů tento rok. Druhá odrůda dnes neznámá, cedulka není.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 612
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 01 srp 2022, 08:27

Kijevskaja krupnoplodnaja . Má ji někdo ?
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod dzani696 » 01 srp 2022, 08:32

Miloši,ponúkaš plody? :D nie fakt, sú nádherné... S14
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 873
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 20 srp 2022, 18:22

Můj známý ve Velké Bíteši má na zahradě argutu a neví, já jsem to také nepoznal, co to je za odrůdu. Pokusil jsem se to vyfotit, kulaté plody šedozelenohnědé barvy velikosti tak v průměru do 3,5 cm, zrající od poloviny října. Snad podle mě Domino?? Opravdu sám nevím. Možná to někdo má a pozná. Má k ní jednoho samce Weiki, každý rok spousty plodů, pěstuje ji na drátěnce. Poradíte?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 612
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 02 zář 2022, 22:40

Začíná zrát Bingo, zatím jsem ale neochutnal, vše vyluxovala dcerka. Jumbo a Kens red stále jako kámen.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1166
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MirekMirek » 20 zář 2022, 00:22

Dobrý den.
Upozorňuji, že jsem úplný laik a o minikiwi vím teprve dva dny :-( Jde o to, že jsem nechal porůst zahradní chatku vinnou révou ( 4 roky) ale nedaří se mi. Listy i plody jsou vždy napadeny
plísní, stříkání nic nevyřešilo. Po pročtení informací o pěstování Anticidie bych rád révu zlikvidoval a zkusil to nahradit minikiwi. Mám malá vnoučata, takže prvotní přání je, aby jim plody ze zahrádky chutnaly a zároveň i o estetickou stránku rostliny (zakrytí povrchu nevzhledné staré chatky. Po hodinách studování mi připadá nejvhodnější odrůda Actinidia arguta VitiKiwi®. Nejvíc mě zaujala poznámka prodejce - plodí již druhý rok po zasazení. U žádné jiné odrůdy nic takového není, minimum jsou dva roky, ale spíše 3 - 4. Bojuji s rakovinou, pokud by zabrala chemoterapie tak výhled není příznivý, při velkém štěstí bych mohl ochutnat jen díky tomuto tvrzení, co tu vnoučatům zanechám. Děkuji za případné rady! Mirek
MirekMirek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2022, 22:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2022, 08:29

Ahoj Mirku, nedá se příliš věřit tomu, co prodejci píšou, chtějí prodávat. Nemám zrovna s VitiKiwi® žádnou zkušenost, ale myslím, že ohledně plození jde spíše o velikost dodané rostliny a její kvalitu. Hodně také bude záležet na stanovišti, péči atd. Pokud ti jde o estetiku a zároveň plody, zvážil bych spíše kolomiktu. Je to opravdu velmi pěkná rostlina, samec mívá panašované listy (i některé samice, např. Dr. Szymanowsky) a velkou výhodou je, že zraje již o letních prázdninách, většinou začíná zrát začátkem srpna, takže si děti plodů opravdu užijí. Je to naprosto bezproblémová nenáročná rostlina, nepotřebuje příliš slunce a plody jsou delikatesní záležitost. Kamarádovi jsem pořizoval moc pěkné a velké rostliny ze Spomyšle a vzhledem k tomu, že už se jednalo o opravdu větší rostliny, prvních pár květů a i plodů se objevilo hned další rok. Od té doby plodí pravidelně. Rozhodně bych se v tomto případě vyhnul pokusům s levnými rostlinami např. ze zahradnictví Kruh, přijdou malí chcípáčci, a na plody se pak čeká i několik let. Arguty plodí až na podzim, ty nejranější koncem září až začátkem října, těch už si děti moc neužijí. Ale je to jen můj názor.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 20 zář 2022, 08:38

Potvrzuji že ze Spomyšle mi letos přišla kolomikta vitakola na které dozrál i jeden plod, takže jsme mohli i ochutnat:-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1166
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 20 zář 2022, 08:57

MirekMirek píše:Dobrý den. Mirek

Ahoj Mirku, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 20 zář 2022, 13:01

Ahoj Mirku. Předně Tě zdravím a hlavně Ti přeji, aby jsi ten boj nevzdával a hlavně vyhrál. Vím o čem píšeš a v naší rodině se tato nemoc objevila již 2x a vždy byla poražena. Věřím, že to bude tak i u Tebe. K Tvému dotazu bych se jen chtěl připojit k názoru kolegů, že kiwi odrůdu Vitikiwi bych na okrasné i užitkové zakrytí Tvé chatky asi nepoužil. Mám s touto odrůdou dlouholeté zkušenosti, roste nejpomaleji ze všech argut, má nejmenší roční přírůstky jestli přihnojuješ, více zaléváš nebo ne, je háklivější na větší zálivku, má mnohem menší plody než ostatní arguty. Pozitivum je to, že plody dozrávají na Vysočině koncem srpna a má krásné olistění, listy jako ze sametu, ale také je nejdříve na podzim shazuje. Proto na pokrytí chatky bych také určitě asi volil nějakou jinou odrůdu jak psali kolegové z Fóra. Pro brzké zrání, okrasné listy samce Adama a např. samice Vitakoly, nebo jiné odrůdy z kolomikt bych Ti je také doporučil. Pokud se rozhodneš pro arguty, musíš mít samce, např. Weiki a nějakou samici. U mě největší roční přírůstky měl CHang Bai, Jumbo, Issai, ale jsou i další. Ty co jsem psal, ty mají z argut podle mne i zatím největší plody co do velikosti i váhy. Pro sazenice bych Ti doporučil také zahradnictví Spomyšl. Zavolej paní na expedici, řekni ji Tvé přání a ona Ti určitě vyhoví s velkými a zdravými sazenicemi. Ještě jednou Ti přeji brzké uzdravení a držím Ti palce. Zdraví Tě - Josef z Vysočiny.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 612
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MirekMirek » 20 zář 2022, 20:30

Ahoj. Děkuji za přivítání a rady, které rozbourali mou nastudovanou teorii :-) Rád bych vám svůj záměr trochu prezentoval, aby jste měli možnost trochu kritizovat, což evidentně potřebuji. Přidávám fotky chatky, kde chci vyměnit révu za Actinidii, pro vaši představu. Než na révu vletí plíseň, tek je vše hezké a fajn. Potom už bohužel ne. Minikiwi mě uchvátilo tento týden, kdy jsem ho poprvé uviděl a ochutnal. Myslím plody zakoupené v obchodě. Malou zahrádku v kolonii zdědil bratr před čtyřmi lety, ale bohužel má lachtaní nemoc :-) takže tam řádím já a snažím se všechny plodiny a keře vyměnit tak, aby plodiny chutnali vnoučatům i do budoucna, Tak tomu bylo i s výběrem vinné révy. Dá se říci, že se mi záměr podařil, ještě dobře vybrat tu Actinidii :-) Moje zadání bylo, aby plody byly sladké, nemusely se loupat a samozřejmě samosprašné, kvůli snadnějšímu pěstování. Předpokládám, že pokud to nedopadne s léčbou dobře, bude rostlina ráda, že jí budou alespoň zalévat. :-( Rada ohledně dřívějšího dozrávání je asi podstatnější, než okrasnost listů. Celou dobu hledání jsem počítal s dozráváním nejdříve na konci září. Přidávám odkaz vítěze mého výběru s tím, že už vím, že je asi špatná a přivítám kritiku :-) Moc děkuji za rady, případně rady k pěstování druhu, který musí být samec i samice. Např. jak daleko mohou být od sebe a druhy, které k sobě patří. Pokud jsem dobře pochopil, je podstatné aby obě pohlaví vykvetla současně. Proto jsem vybíral samosprašné, abych nedopadl jako žena, která popisuje, že už pět let čeká, až jí obě pohlaví vykvetou současně, což se zatím nestalo.... Hezký večer https://www.nazazvorce.cz/katalog/kiwi/ ... ez-seminek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
MirekMirek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2022, 22:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2022, 21:46

No, Mirku, jako obvykle, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá... :lol: Pokud chceš nějakou radu, je potřeba si vyjasnit pár věcí.
a) Kdy chceš, aby to zrálo? Pokud na podzim koncem září, jak píšeš, přichází v úvahu pouze arguta. Kolomikta zraje již začátkem srpna a vydrží tak do půlky září max.
b) V jaké lokalitě žiješ? Nadmořská výška, jaké jsou zimy (jak moc tam mrzne), jak moc prší, vinařská oblast, mrazová kotlina atd. Vzhledem k tomu, že tam moc to víno nejde, tak to asi úplně růžové nebude, že? :)
c) Jakým směrem je orientována ta drátěnka? Jih, jihovýchod, jihozápad atd.
Jinak obecně platí, že jeden druh kvete víceméně současně. Kolomikta opyluje kolomiktu, arguta argutu, chinensiska chinensisku atd. Různé druhy se však v květu příliš nepotkávají, až na pár výjimek.
Pokud dodáš víc informací, bude určitě snazší pro všechny se pokusit trochu poradit. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník