Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 25 led 2024, 12:12

milos 51: uplne jasny, diky moc! vlastne mi asi prislo matouci, ze ta ploska po opadlym listu smeruje dolu, ted uz to chapu :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 25 led 2024, 20:19

Miloš, Martin: Miloši, děkuji Ti moc za Tvoji rychlou obrazovou ukázku i popis. Než jsem se k tomu dostal já, máš to hotové. Martine, jak jsme si psali, než začneš roubovat, nezapomeň si to vyzkoušet na nečisto, třeba na těch vrbových prutech, na těch se to velice dobře učí. Vrbového proutí je všude dost a dobrých roubů je pro cvičení škoda. Tak Ti držím palce.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 26 led 2024, 15:35

Josef: ja uz jsem parkrat neco rouboval, jen se mi zatim jeste nic nechytlo. Momentalne mam vic vetvicek arguty nez ty vrby, tak to zkusim rovnou naostro :) ale dekuju za vsechny rady a tipy, urcite uz letos uspeju!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 31 led 2024, 11:51

Tak máme únor, slunce začne opět trochu více hřát a ze zkušenosti máme vyzkoušeno pro oddálení rašení u kiwi, pokud je to možné, zastínit jejich kořenový systém i hlavní kmeny. Osvědčily se nám střešní tašky - betonky, kameny, štěpka nebo ořezané větve z tůjí nebo smrků, prostě co je na zahradě po ruce... Na hlavní kmeny stačí do 1,5m kartonová krabice z jižní strany nebo nějaká jiná ochrana proti slunci. Půda je zmrzlá jak beton tak je nyní nejlepší čas. Asi to neřeší vše pro oddálení rašení, ale určitě je trochu přibrzdí. V tuto dobu také doplňujeme pod keře asi 3 cm vrstvu rašeliny, přihnojovat začínáme až na jaře, kdy již jsou vidět násady květních poupat a to ředěným kvašeným slepičím trusem nebo cereritem, NPK, střídáme. Některé odrůdy argut jsou velmi citlivé na přehnojení a potom málo nebo vůbec nekvetou. Vyplatí se to.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 01 úno 2024, 17:04

No, ja se letos chci taky tem kiwi trochu vic venovat, arguty i kolomikty uz jsem vcera prostrihal a argutam stavim konstrukci, aby se po ni mohly pnout. Mam tu japsai a samce, do ktereho jsem vcera prirouboval tri rouby Scarlet September. A pokud se mi nechytnou, zopakuju v lete do zelenyho :) Za mesic, az zacne kamos tezit drevo, dostanou i nejakou hrabanku. Predcasny raseni jsem zatim neresil, tam kde jsou, tak jeste slunce nedosviti, zahrada je v zimnim stinu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 03 úno 2024, 12:23

Kasta: Martine, v současné době bych byl s hrabankou velice opatrný, před léty jsme ji také dávali i na sadbu česneku, pod rododendrony aj. trvalky do doby, když jsme se pořádně podívali co za havěť do zahrady nosíme. A to nejsou jenom mraky klíšťat. Zdravé lesy jak byly dříve už asi ani u nás žádné nejsou a co je pod stromy bych osobně tedy do zahrady už nikdy nedal. Nyní jsou nějaké slevy na substráty i rašelinu, určitě bych volil kupovanou rašelinu, na hrabance dnes člověk nic neušetří, jen si přidělá problém na zahradě. Ale je to každého rozhodnutí. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 03 úno 2024, 20:20

Josef: pouzivam hrabanku dlouhodobe, bez problemu. Naopak s raselinou mam problem kvuli tem ekologickym dopadum (hrabanku mam z mist, kde jeji odber nicemu nevadi). Raselina navic nema zadny ziviny, jen upravuje pH, davam ji k boruvkam, kdyz uz fakt neni zbyti (zloutnou listy). u kiwi mi zatim nikdy nezloutly, tak myslim, ze zase tak kysely substrat nepotrebuje.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MonikaV » 10 úno 2024, 10:46

Ve skleniku se uz probouzi ze zimniho spanku i kiwi, a pri tehle venkovnich teplotach to urcite zahyba i s venkovnimi ( loni snad 3 krat bylo popaleno mrazikem S13 ) letos jsem no natrela na bilo, ale myslim, ze tomu nezabranim...takze bude uroda opet skromna, tak akorat -za škraňu na zub- :D
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 10 úno 2024, 11:25

Psal mně dnes kamarád, který bydlí kousek jižně u Brna, že včera venku prořezával kiwi Ashoku a nestačil se divit, jak to z řezných ran už kapalo. Tohle oteplení v tuto dobu nevěstí pro další období opravdu asi nic dobrého nikde. Necháme se ale překvapit. Bílení kmenů proti jarnímu slunci u kiwi nám ze zkušeností nikdy moc nepomohlo. Lépe pomohlo pro oddálení rašení zakrytí kmenů a kořenů něčím, co je po ruce na zahradě z jižní strany proti ostrému jarnímu slunci. Zakrýváme v tuto dobu i kmeny vína ve sklenících a skleníky necháváme otevřené, pokud se venku oteplí. Vždy to také úplně nepomůže, ale je snaha a pokud to i pak zmrzne, tak si člověk aspoň řekne, že se snažil pro to něco udělat a no, zas příště...
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 11 úno 2024, 10:53

Rezať treba hneď po opade listov na jeseň
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 11 úno 2024, 11:55

Ivan: Ivane, máš určitě pravdu, ale dovolil bych si Tě doplnit, že né všude tohle vzhledem k dané lokalitě je dobré a prospěšné pro úspěšné přežití zimy rostlin tohle po opadu listí na podzim provádět. Toto si můžou dovolit možná pěstitelé, kde zimní teploty se pohybují max. do -15°C. Pokud jsou vyšší, -15 až -25°C, je pochopitelně lepší, takto nás to zde učily vždy staří zahradníci, aby keře a stromy šly do zimy s co největší zásobou starého i nového dřeva a řezat zásadně až po ukončení mrazů i za cenu už i pak menšího slzení keřů. Takto to zde děláme, aspoň většina určitě, no a něco se nám také někdy povede. Ať se vše daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MonikaV » 15 úno 2024, 08:28

Tak a rasime-- opet jak minuly rok---kmen zabileny, ale to nema zadny vliv a zakryvat celou rostlinu neni mozne,,, no tak uvidim kolikrat letos namrzne, neboť do kvetna dalekoooo!!
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 15 úno 2024, 13:29

Pekne Moniko,

me rasi skoro tyden na balkone ve foliovniku argura, ani nevim, zda je to samec nebo issai.
Moc zive to pres zimu popravde nevypadalo :shock: .
Venku u plotu jsem si zatim nejake moc velke aktivity u mnoha MALYCH argut a kolomikty nevsimnul.
Asi je jeste malo svetla a zima ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod haco » 16 úno 2024, 00:45

MonikaV píše:Tak a rasime--


u nas rovnako - a to su popri SZ stene garaze, kde na ne doteraz nesvieti slnko... nuz, uvidime
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Flori » 17 úno 2024, 10:32

Josef píše:Flori: Jak píšeš o malých a nechutných plodech argut Issai aj...psal mně i Jakub, že plody má malé, některé velikosti jako rybíz a to u dobrých a vyzkoušených odrůd...tohle u argut se mně na Vysočině nikdy zatím nestalo. Buď květy na jaře zmrzly a nebylo nic, nebo málo, ale když bylo ovoce i málo, tak zatím nikdy nebylo takto malé a nechutné. Dával jsem zde pár foto na tento link z tohoto roku na str. 252 , 255. Tak je to skoro každý rok, překvapuje mě to. Pravda je, že jsem v květináči arguty nikdy nepěstoval, kromě Vitikiwi, ale i tam byly plody jedlé, jinak Ti doporučuji arguty pěstovat ve volné půdě, koruna na slunci a kmen s kořeny v polostínu nebo stínu. Pak budeš určitě spokojena. Veškeré rady od spousty pěstitelů na tomto linku už jsou. Přeji Ti, tak ať se ten další rok zadaří.

Už mám objednané Issai na pokrytí další nádrže, tentokrát u zdi, JZ strana, chráněné před větrem.Jinak Vitikiwi v květináči na balkoně bylo původně plánováno také k zasazení do půdy,ale prostě jsem ho nestihla z různých důvodů včas převézt. Uvažovala jsem o Issai na balkoně v květináči v Praze, ale nevydrželo dvě zimy. Vzrostlé Scarlett September jsou normálně v půdě, jen hlídáme kořeny kvůli slepicím. Jen se letos na nich objevila nějaká houba..Tady na Vysočině už taky vše raší, loni byl sníh v březnu, ale jsem mírný optimista, přef 4 lety byla mírná zima, od února skoro nemrzlo ani nesněžilo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Flori dne 23 úno 2024, 20:57, celkově upraveno 1
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků