Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 30 říj 2023, 10:56

Josef, JančiZV, MartinS, Pokuston : Pánová ,vidím ,že máme všichni stejnou krevní skupinu :D . Zkuste do džemu (na zkoušku do malého vzorku ) přidat červený pepř ,červené korenie . Přidávám na 1 kg ovoce jednu malou čajovou lžičku . A nedrtit ,ponechat v celku . Ono to má i vizuální efekt . A žádný strach ,není to vůbec ostré ! Je to nápad mého kamaráda ,citrusáře z Brna .
A k těm argutám :
Pokud vám ve vašich podmínkách dozrávají arguty , tak by tam mohly dozrát i deliciosy . Jenom by ty rostliny měly být vysazeny na trochu chráněném místě a vybrat vhodnou odrůdu (Green light , Zakarpatsie ..). Letos se o tom přesvědčil Standa .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 30 říj 2023, 16:39

Josef píše: Je to ovoce, se kterým se dá dělat cokoliv.

Máš pravdu Josefe, já mám letos úplně jiný problém. Dnes šlo do kompostu minimálně 5 kg argut, kvůli nekróze prakticky nepoživatelné. Pár kousků jsem jen vycucnul a slupku vyplivl, hlavně z Dumbartonu, protože má větší plody. Jediné "jedlé" bylo Jumbo ( Mafil ), ale toho bylo zase jen pár kousků. Ztracená sezona. A nejhorší je, že nevím co tu nekrózu způsobilo a na netu jsem nic nenašel. Tím pádem mohu čekat příští rok to samé. V tom případě by ale přišla ke slovu pila...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9228
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod haco » 30 říj 2023, 19:39

u mna prva vacsia uroda - na najstarsej rastline asi 4-5 kg a na dalsich 2 samicich rastlinach tento rok prve vlastovky (tak do pol kg). 98% plodov vo vybornej kvalite, len zopar malo predcasne zaschnutu stopku a boli zhnite, dalsich par kusov napadnutych japonskou octomilkou. arguta je supe v tom, ze dava moznost vyuzit aj SZ zapadnu stenu garaze, vyzera ze jej to vyhovuje (rovnako tak velkoplodemu kiwi - to je ale este tvrde)

do samcej rastliny dostepene dodatocne odrody sa pochytali pekne, dufam ze prezimuju (uroda este buduci rok asi nebude).

este otazka na velkopestovatelov? - ako mate vymakany zber arguty, lebo pri tych plnych bednickach to musi byt dost velky zrut casu, kym to clovek po jednom ocvaka...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 30 říj 2023, 19:53

Ja som sa inšpirovaľ poľskými plantážami, nastrihám celé výhonky a doma to obstrihávam a triedim.
Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 31 říj 2023, 11:08

Stanley-51: Stando, jak jsi psal poprvé o té nekróze, tak jsem se snažil ponořit do starých odborných knih, ale také jsem o tom nic nikde nenašel. U mně se to tento rok zatím ještě na argutách ani kolomiktách nevyskytlo, ale co není dnes, nemusí být zítra. Opravdu také nevím, mohu se jen domnívat, že to může např. vytvářet nevyvážený poměr nadměrného oslunění - voda, v nějakém delším časovém intervalu, nebo nějaké virové onemocnění těchto rostlin, ale to už je úvaha pro nějakého odborníka. Nedovedu si to sám vysvětlit. Hlavně zdraví a ať se dál jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 31 říj 2023, 11:52

Haco: Co se týká sklizně, tak asi všechno je správně u argut kromě toho, pokud je chceš déle uchovat a nechat dozrát někde ve sklepě v nějaké nádobě, netrhat je bez stopky. Potom rychleji dozrávají, jsou otlačené a rychleji chytají plíseň a hnijí. Když se přímo konzumují, tak je to jedno. Já to dělám po dlouholetých zkušenostech tak, netvrdím, že je to ten nejlepší způsob, že odstřihnu větvičku za posledním plodem. Tu pak odlistím kde jsou plody a zbytek odstřihnu. Větvičku, kde jsou plody, nastřihám na malé větvičky po 3-5 plodech podle velikosti odrůdy. Jumbo, Issai, Chang ... po 3, např. Domino, které mělo letos v hroznu neprotrhané až 28 plodů, tak třeba 4-5 plodů na malé větvičce. Jak to vyjde. Ty co uskladňuji na dozrání, do sklepa, pro zvýšení cukernatosti, tak ukládám do lísek, beden, maximálně ve 2-3 vrstvách i s těmi malými větvičkami. Ty zde v bednách vytváří větší přístup vzduchu k plodům, plody nejsou tak nahlučené jeden na sobě, minimum otlačení, plísní, hnilob...Když jich je hodně, jako tento rok, tak je rozdávám známým, do základní školy, Domova důchodců na ochutnání. Malé větvičky vezmu, umyju, nechám osušit a pak je daruji. Když si pak někdo vybere nějakou větvičku na ochutnání s několika plody, tak si plody podrží za větvičku a pak si může v klidu plody prohlédnout, utrhnout z větvičky a sníst. Je to i hygienické, hlavně pro děti, mají z toho vždy velkou radost a nám to dělá radost také. Není to nic pracného, pokud toho nemáš metráky. Každý pěstitel si to dělá po svém a hlavně že má z toho radost. Pak to dává ten správný smysl a chuť jít dál.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Flori » 26 pro 2023, 14:19

Flori píše:Jen dávám vědět, že nám konečně arguty na Vysočině pokvetou..

Tak se opožděně ozývam se shrnutím - dopadlo to tak, že údajný pár Scarlet September udržel jen dva malé plody menší než 1cm, do října se nevybarvily, byly do kulata, jemné červené líčko. Chuť nic moc. Na jaře koupené větší Vitikiwi udrželo3 malé plody, ale je to příšerný kyselák.:-( Loni jsem ochutnala Issai, sice malinké plody, ale i na balkoně dozrály asi 3 a byly velmi sladké...Asi bude pila a dosadím Issai..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 26 pro 2023, 15:39

Flori: Jak píšeš o malých a nechutných plodech argut Issai aj...psal mně i Jakub, že plody má malé, některé velikosti jako rybíz a to u dobrých a vyzkoušených odrůd...tohle u argut se mně na Vysočině nikdy zatím nestalo. Buď květy na jaře zmrzly a nebylo nic, nebo málo, ale když bylo ovoce i málo, tak zatím nikdy nebylo takto malé a nechutné. Dával jsem zde pár foto na tento link z tohoto roku na str. 252 , 255. Tak je to skoro každý rok, překvapuje mě to. Pravda je, že jsem v květináči arguty nikdy nepěstoval, kromě Vitikiwi, ale i tam byly plody jedlé, jinak Ti doporučuji arguty pěstovat ve volné půdě, koruna na slunci a kmen s kořeny v polostínu nebo stínu. Pak budeš určitě spokojena. Veškeré rady od spousty pěstitelů na tomto linku už jsou. Přeji Ti, tak ať se ten další rok zadaří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 27 pro 2023, 17:47

Flori píše:údajný pár Scarlet September udržel jen dva malé plody menší než 1cm,


Tak to potom není Scarlet September ale nějaký semenáč . Mě se to stalo když jsem si objednal VITAKOLU z jednoho pražského šmejdzahradnictví.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Flori » 23 led 2024, 20:15

Scarlett September - pár bylo koupeno před lety u Starkla, kořeny a kmen jsou v polostínu, větve letos měly spoustu slunce..
Rady čtu, jsem za ně ráda a děkuji, ale asi fakt jsem měla problém se skutečnou odrůdou..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 24 led 2024, 12:02

Flori: Pokud Tvoje rostliny mají v květináčích dobrý, zdravý, kořenový systém a větve nejsou ničím poškozené nebo napadené, tak bych nic nelikvidoval, 26.12.23, zasadil je podle možností do volné půdy, trochu bych si pohrál s výsadbovou jámou, to se vždy do budoucna vyplatí pro zdárný růst a velikost plodů, rok bych počkal co udělají ve volné půdě a pak popřípadě přerouboval jinou odrůdou s většími plody. Těch odrůd, které mají plody kolem 4 cm i více už je i v argutách dnes dost. Jestli se Ti líbí červené odrůdy, tak Ti poroste ve výšce kolem 600m i odrůda Bingo s ananasovou příchutí. Přeji Ti, ať se letos vše zadaří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 24 led 2024, 20:15

já dnes ostříhal zbytek svojí Scarlet September (první půlku jsem vzal už začátkem ledna společně s habrovým plotem), nechal jsem max 3m výhony, všechno delší šlo pryč.
odebral jsem nějaké rouby ale jako začátečníka mě nenapadlo, že bez označení bude docela obtížný teď poznat, který je dolní a horní konec, budeš se s tím Josefe muset nějak poprat :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 25 led 2024, 11:05

Kasta: Martine, z toho si nic nedělej, to nejsi opravdu sám. Už spoustě lidí, kterým jsem posílal výměnou nějaké rouby argut mně volali, že nevědí, kde je vršek a spodek roubu, že jsem jim to neoznačil. Hlavně je to asi zavádějící u silnějších roubů, kde začátek a konec roubu vypadá stejně silný pro toho, kdo s tím začíná. To je normální. Nic na tom není. Bohužel, momentálně nemám detailní fotku nějakého roubu, ale je zde spousta fotek na tomto Fóru, kde jsou rouby focené a tuším, že dokonce Miloš to i na nějakém linku zde vyfotil nakreslené. Stačí se zde podívat blíže na pár fotek a je vše jasné. Tak těm, kteří s roubováním začínají přeji trochu trpělivosti a úspěchy se časem určitě dostaví.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 25 led 2024, 11:56

Josef: super, tak ja ty ocka potom porovnam s tou druhou rostlinou, na kterou budu roubovat, tam to uvidim :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 25 led 2024, 12:06

Obrázek
Každý pupen aktinidie má malou kruhovou plošku po odpadlém listu . A ta ploška směřuje dolů . Nad ní ,směrem nahoru je budoucí očko .
Napsal jsem to asi neodborně ,amatérsky ale doufám ,že je to jasné . U argut i kolomikt je to úplně stejné , jenom menší .

A tak to potom vypadá ,když očko naroubujete opačně . A zrovna princezna !!!
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 21 úno 2024, 15:00, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: milos 51 a 4 návštevníků