Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 17 úno 2024, 11:51

Včera po dlouhé době zde u nás svítilo slunce, krásný den, tak jsem se šel pořádně podívat jak vypadají arguty i další loňské rouby, jako např. MH1, JF10, Ashoka... Naštěstí nic neraší, říznul jsem, nic nekape, zatím to vypadá dobře. Stromy vypadají včetně broskví i meruněk, že mají úžasnou letos násadu na květy, byla by to škoda, kdyby to všechno včetně kiwi nakonec pomrzlo.
Monika, Flori: Podle Vašich fotek bych upevnil před hlavní kmeny z jižní strany aspoň do 1m kartonové krabice z jižní strany a také z jižní strany ke kořenům dal aspoň do délky 50cm nějakou dlaždici, střešní tašku...cokoliv. Toto máme odzkoušeno, že se to musí udělat ale dříve, než to začne rašit. Pak už to může přibrzdit jenom počasí, pokud se hodně ochladí. Bílení kmenů děláme také, ale to samotné nepomáhá. Sice dobrá dezinfekce a očista kmenů, hlavně u mladých stromů, ale ochrana proti slunci u kiwi malá. U T -vedeních, kde je kmen, nebo 2 kmeny taženy do výšky běžně kolem 2m, aspoň k nim z jižní strany postavit nějaké prkno proti slunci. Je to určitě lepší a pomůže více než jen bílení kmenů. Tak ať se Všem daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 17 úno 2024, 12:50

Stav kolomikty v Břeclavi 17.2. Probudila se a raší .
Obrázek
A na ni naroubovaný hybrid JF12 ještě spí .
Obrázek
A další hybrid Mayflover ,na té stejné rostlině -taky ještě spí . Honzo ,to je vše ,co mně zbylo z těch tří roubů .
Obrázek
Někdo se ptal , jestli podnož ( v tomto případě kolomikta ) ovlivňuje na ni naroubovanou část . Já mám zkušenost ,že neovlivňuje . Ani dobu nástupu vegetace ,ani dobu kvetení a ani dobu dozrávání . Nemohu posoudit ,jak je to s mrazovou odolností .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 21:02

Josef píše:Včera po dlouhé době zde u nás svítilo slunce, krásný den, tak jsem se šel pořádně podívat jak vypadají arguty i další loňské rouby, jako např. MH1, JF10, Ashoka... Naštěstí nic neraší, říznul jsem, nic nekape, zatím to vypadá dobře. Stromy vypadají včetně broskví i meruněk, že mají úžasnou letos násadu na květy, byla by to škoda, kdyby to všechno včetně kiwi nakonec pomrzlo.
Monika, Flori: Podle Vašich fotek bych upevnil před hlavní kmeny z jižní strany aspoň do 1m kartonové krabice z jižní strany a také z jižní strany ke kořenům dal aspoň do délky 50cm nějakou dlaždici, střešní tašku...cokoliv. Toto máme odzkoušeno, že se to musí udělat ale dříve, než to začne rašit. Pak už to může přibrzdit jenom počasí, pokud se hodně ochladí. Bílení kmenů děláme také, ale to samotné nepomáhá. Sice dobrá dezinfekce a očista kmenů, hlavně u mladých stromů, ale ochrana proti slunci u kiwi malá. U T -vedeních, kde je kmen, nebo 2 kmeny taženy do výšky běžně kolem 2m, aspoň k nim z jižní strany postavit nějaké prkno proti slunci. Je to určitě lepší a pomůže více než jen bílení kmenů. Tak ať se Všem daří.

Děkuji za rady, až budu příště na Vysočině, tak zakryju. Snad se letos konečně s úrodou zadaří..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 24 úno 2024, 10:03

milos 51 píše:Honzo ,to je vše ,co mně zbylo z těch tří roubů.

Miloši, to je dobře, alespoň něco. :) Mě se konečně minulý rok alespoň trochu rozjela ta mateční rostlina. Po to mrazovém poškození a prasknutí kmínku dole u paty na jaře před 3 lety se jí moc nechtělo růst a většinu energie věnovala tomu, aby to opravila. Ale hlavní je, že to přežila a teď už opět začíná růst, minulý rok už vyhodila konečně i nějaký alespoň trochu slušnější výhon. Takže doufám, že letos už to rozjede zase naplno. A pak by konečně i mohly být nějaké plody a zase i nějaký materiál na roubíky. No, jsem na to zvědav. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 24 úno 2024, 20:34

Tak máme také kiwi ostřiháno a upraveno sice o něco dříve než loňský rok, ale vypadá to zatím dobře. Žádné naše kolomikty, arguty neraší a také zatím žádný náznak rašení na hybridech JF10 a MH1, také jsou v klidu loňské rouby některých deliciós jako Zakarpacie, Ashoka, Tomuri...Momentálně máme nyní necelé 2 stupně plus a snad to půjde ještě o nějaký ten stupínek v noci dolů. Jak se to rozjede a opět se neochladí, bude tento rok asi vymalováno se vším, nejenom s kiwi.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Lenkalor » 25 úno 2024, 00:34

Tak u nás už kape. Někdy před 14 dny jsem pokusně roubovala jednoočkové rouby od Miloše a očko na MH1 se už zvětšuje. Samozřejmě ještě čekám mrazy a doufám, že jsem na ně víc připravená než loňský rok. :wink:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MonikaV » 29 úno 2024, 21:08

Ve skleniku se zacinaji ukazovat kvetni poupatka- je to neskutecne brzo ( nevim co je to za odrudu, byla mi darovana s tim ze je samosprasna,tak ji letos necham rust a uvidim nebo neuvidim :lol: )
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 01 bře 2024, 10:28

MonikaV: Tak nám se zatím začíná pomalu probouzet ve skleníku pouze réva, která byla střižena asi před týdnem. Venku u kiwi nepatrný náznak začátku rašení u kolomikt a všechny arguty i rouby deliciós bez nějakého náznaku rašení spí. Jinak u stromů se začínají nalévat pupeny u nektarinek, meruněk a broskví, sem tam nějaká odrůda jabloně, jinak je klid. Chtělo by to ještě chvíli nějaké to ochlazení pro celkové přibrzdění rašení. Pěkně se rozkvetly sněženky a začínají se ze země ukazovat lístky narcisů. Je to vše skoro o měsíc dříve než obvykle.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 01 bře 2024, 13:09

Moniko, podle listu to vypadá na Issai nebo Japsai. Tomu by i odpovídala ta samosprašnost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Vzajemne opyleni

Příspěvekod Magda » 15 bře 2024, 13:21

Dobry den, jsem uplny zacatecnik, tak se chci zeptat, zda bude ohledne opyleni fungovat nasledujici kombinace sazenic: 1x Viti-kiwi (samosprasne), 1x Solissimo (samosprasne), 1x Jumbo samice a 1x Ken's red samice. Jinymi slovy, zda ty samosprasne sazenice jsou dostacujici pro opyleni i tech nesamosprasnych...? Mely by to byt snad vse arguty, tak doufam, ze budou kvest ve stejnou dobu :D
Magda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 bře 2024, 23:59

Re: Vzajemne opyleni

Příspěvekod Stanley_51 » 15 bře 2024, 15:28

Magda píše:Dobry den :D

Ahoj Magdo, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vzajemne opyleni

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2024, 20:45

Magda píše:Dobry den, jsem uplny zacatecnik, tak se chci zeptat, zda bude ohledne opyleni fungovat nasledujici kombinace sazenic: 1x Viti-kiwi (samosprasne), 1x Solissimo (samosprasne), 1x Jumbo samice a 1x Ken's red samice. Jinymi slovy, zda ty samosprasne sazenice jsou dostacujici pro opyleni i tech nesamosprasnych...? Mely by to byt snad vse arguty, tak doufam, ze budou kvest ve stejnou dobu :D

Nejsem si zcela jist, zda to takto bude fungovat. Viti-kiwi není samosprašné, ale partenokarpické, tzn. vyvíjí plody zcela bez opylení, proto nemají žádná semínka. Zda je přímo Viti-kiwi schopno oplodnit ostatní arguty si tedy vůbec nejsem jistý, ale vlastní zkušenost nemám. A Solissimo je sice samosprašné a teoreticky by arguty opýlit mohlo, ale je to deliciosa a nikoliv arguta, takže se asi nebudou úplně scházet v květu, ale také to vyzkoušeno nemám. Každopádně bych k těm argutám ideálně doporučil kvalitního samce, nebo alespoň samosprašnou odrůdu arguty, třeba Issai.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 16 bře 2024, 10:35

Momentální stav argut a MH1, JF10. Foceno včera, zahrada - Vysočina 585 m.n.m, stejně jsou na tom i loňské rouby delicios, kryté kořeny i kmeny proti slunci, zatím dobré. Když nezmrzne, bude to perfektní. Letošní nové rouby roubované začátkem března Bojnice, Kiwino, Dumbarton, Scarlet, Kens R., ale i deliciosy Tomuri, Ashoka, Green L., Starella, Tsechelidis, Zakarpacie, Sokol, Atlas, Tachov- od Standy, roubované do starších keřů argut i JF10, MH1 vypadají velice nadějně, pokud opět nezmrznou. Kromě 1 loňského roubu Tsechelidis přežily deliciosy u nás v pohodě tuto zimu, zatím, i když bylo 2x -22°C, několikrát -18°C a to bez nějakého krytí. Dokonce i mladá Zakarpacie H-1,5m na volném prostoru krásně přežila a vesele raší. Tak ať se Všem daří.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 16 bře 2024, 10:57

Miloš 51: Miloši, poslední předešlý obrázek je Tvoje MH1, stejně momentálně vypadá i Jozefova JF10. Oba hybridy se velice dobře ujímají na argutách a roubování do nich je opravdu o něčem jiném než pouze do argut nebo kolomikt. Jeví se opravdu velice dobře jako mezistupně mezi argutou a deliciosou. Osobně jsem přesvědčen, že tady pro ty vyšší polohy je ideální vyhnat kmeny arguty do výšky 2m kvůli mrazu a sněhu, zabrání praskání kmene mrazem na jaře, to arguta nedělá, nahoru naroubovat některý z Vašich hybridů jako mezistupeň a do nich teprve nějakou ranou deliciosu, např. Green L., Zakarpacii, možná i lépe i nějaký další hybrid. Pokud se letošní rouby uchytí a nezmrznou a příští rok bude zima jak má zde být, pak je možné hodnotit zda zde stačí deliciosy roubovat pouze na arguty nebo kolomikty, nebo jistota bude přes mezistupně jako je např. JF10 a MH1. Ještě jednou děkuji Všem, kteří mně poskytli rouby pro tyto pokusy a snad příští rok budeme chytřejší i ohledně té jejich mrazuodolnosti ve vyšších polohách. Tak ať se Všem tento rok jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 16 bře 2024, 17:08

Josef : Jožko těch kříženců bude každý rok víc a víc . Musíme s tím všichni počítat . A bylo by velice dobré vymyslet nějakou metodu jak je přimět co nejdříve kvést .
Obrázek
Obrázek
U těchto hybridů byla už překonána mezidruhová bariéra . Tyto rostliny se velice dobře roubují jak na argutu ,tak na deliciosu či chinensisku . A zrovna tak se ochotně sprašují s oběma druhy . Každý semenáček z těchto plodů je nový hybrid -jedinec se znaky obou druhů . Na obrázku je JF21
Naposledy upravil milos 51 dne 27 bře 2024, 16:39, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků