Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 07 črc 2017, 12:22

Díky. Je mi přece líto drahého zahradnického substrátu, tak ho asi 20% přidávám ke směsi ornice ,perlitu, jílu,a kompostu. Už jsem na něj opatrný, je to jed, ale vyhodit ho úplně se mi zdá být škoda.
Nový může být dobrý na nějaký měsíc, pak už v něm vše hyne. Hnojím minimálně, přehnojené to není.
Slyšel jsem zmínku o tom, že i nějaká arguta dokáže to, co dokážou i některé kolomikty= i po jarním namrznutí znova vykvést. Nařízkoval jsem samce kolomikty, který to dokáže a samička Lakomka je ještě maličká.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 26 črc 2017, 21:01

Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat -
koupila jsem si dnes dvě samice - Geneva a Weiki. Záleží na tom jakého samce k nim koupím (všimla jsem si, že někde je označení prostě jen "samec", někde je samec i s odrůdou), nebo je to úplně jedno?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 27 črc 2017, 11:36

Domnívám se ,že je to úplně jedno . Důležité je ,aby samčí rostlina kvetla ve stejnou dobu jako samičky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 30 črc 2017, 11:33

taky myslím, že v tomto případě je to jedno.Ale mám od josefa jednoho samce, který je velmi raný, tak ranou žádnou samici nemám.ARGUTA- NEUMÍM ROZLIŠIT S PŘÍBUZNÝMI DRUHY. A i kříženců je moc. Tady také jsou semenáče z tibetu, mají červené plody,ale moc malé. Samci jsou z toho tři, postačí jeden.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 30 črc 2017, 12:26

Z argut došly samci, z kolomikt samice, ostatní je. Noví jsou malí. Nejlepší je osobní odběr, na posílání není čas.Polygama musí být v pletivu, denně ji ničí kočky.Vlastně v noci.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 30 črc 2017, 13:27

Děkuju za odpovědi.
Bohužel u samců jsem ještě neviděla že by někde psali kdy kvetou, tak to asi budu muset risknout. Koneckonců ani u samic není nikdy zaručené že jde o odrůdu která je na květníku uvedená že :(

Koukám třeba momentálně na zahradnictví Kruh, nabídka je:
Arguta samec bez označení 99kč
Arguta Tomuri (ale též bez bližší specifikace) 149kč
:lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 30 črc 2017, 13:32

Asi zkusím objednat nějakého toho samce v Kruhu, a ať se poštovné vyplatí, chci zkusit i něco dalšího.

Nabízejí ještě tyto arguty:

FRESH JUMBO
RED JUMBO
SUPER JUMBO

Mám před očima nějak přejumbeno S1
To má být zas nějaký tah prodejců a jde v podstatě o to samé, nebo je v nich nějaký rozdíl? 8) Pokud ano, které vybrat?
Podle popisů na jejich eshopu jsou samozřejmě nejlepší všechny.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod sasman » 30 črc 2017, 15:28

Slyšel jsem dostatek negativních recenzí o Kruhu, takže bych si tam nic nekoupil. Myslím, že se to řešilo i tady na Kiwifóru.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 30 črc 2017, 15:45

Čtu dobře zahradnictví Kruh , tomu zahradnictví se vyhni obloukem, nebo jestli se smíříš ze zasláním 15 cm rostlin , tak si to kup .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 črc 2017, 16:58

Hm podle fotek co maj u toho tak to vypadá na Picolo tj. stejnej malej paskvil jako issai. Špička na plodu značí mezidruhový hybrid Arguta x kolomikta nebo arguta x ?.

jenže co to je ve skutečnosti netuší nikdo. Když projedeš veb tak tyhle odrudy nikde krom několika e-shopu nejsou. Tipnul bych na původ někde v Polsku. S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 30 črc 2017, 22:17

O tom, že mají křížence arguty s kolomiktou mjeho arguty nemají nic spolůečného s kolomiktami.Také to tvrdí němci zluvil jeden pán z Prahy, který mnoho argut rozšířil, ale nikomu neřekl, odkud je vzal. Také to tvrdí jistí němci z Chemnitz, ale na jejich argutách není ani stopy z kolomikt.Na snaze úpřiblížit se svými produkty ke kolomiktám je podvod s e zkřížením. Křížení se ale povedlo jedině tady ve frýdku, nebylo to jednoduché, ale rostliny vykazují jasné znaky obou druhů.Já je nemám. 3pička u arguty není znak křížení s kolomiktou.
Arguty mají obsah vitamínu C asi 100mg na 100gr. Kolomikty od asi 1000mg až asi do 2200mg.jsou zřejmě tím nejzdravějším ovocem na světě v obsahu C.
Jejich kvality jsou málo známé a proto prodej klesl na minimum, zajímalo by mne proč to lidé nesází.Kolomikty, starší odrůdy mají malé plody a moc měké.Arguty mají pevnější slupku a tím i kvalitnější ovoce.Ale moc silně rostou a jsou tedy dost náročné na oporu a i práci. Kolomikty rostou mnohem méně silně a jde je pěstovat i v květináči, ale není to správné.Vitakola je schopna přinést plody i na vloni zakořeněném řízku, a po tom, co vytvoří výhon přes půl metru dlouhý, přináší tři plody na jedné stopce.To je běžné u argut, ale ne u kolomikt.Vitakola byla vytvořena zlepšením mičurinovy odrůdy Klary Zetkin. Mičurinova měla plody 35mm dlouhé, vitakola je má při správném pěstování 42mm, při zhoršeném 40.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 30 črc 2017, 22:22

Aha, to jsem nevěděla že je Kruh takovej propadák, ještě jsem tam nenakupovala, díky za upozornění.

Ještě k těm zahradnictvím - je na tom Na Zázvorce líp?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 črc 2017, 06:32

Issai je hybrid původem z Japonska podobně je na tom asi i Picolo jež vykazuje stejné znaky:

A commonly sold self-fertile hybrid is the Japanese cultivar 'Issai' (A. arguta x rufa). Silně trpí napadení sviluškou. Arguta je vuči tomuto napadení méně citlivá.

kříží se kde co. Mezidruhově viz kříženci od Josefa Fridricha. Stejně jako u citrusu kde se kříží vše se vším a samo. Křížení lze v laboratorních podmínkách dotáhnout do extrému. Stačí jen znalosti a potřebné vybavení.
U kiwi je jen jeden problém a tím je rozdílná doba květu ( tohle se ruší použítím konzervace pylových zrn).
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 31 črc 2017, 06:43

amy80 píše:Aha, to jsem nevěděla že je Kruh takovej propadák, ještě jsem tam nenakupovala, díky za upozornění.

Ještě k těm zahradnictvím - je na tom Na Zázvorce líp?

Na Zázvorce stejný případ jako kruh S2 !!!! Jestli můžu doporučit tak Radim Pešek staré odrůdy.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 31 črc 2017, 08:58

Satan píše:Na Zázvorce stejný případ jako kruh


Takže když si u nich objednám VITAKOLU tak to nebude VITAKOLA?
https://www.nazazvorce.cz/katalog/kiwi/ ... vitakola-r
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků