Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod jardos » 22 led 2020, 23:15

Stanley, dakujem za vycerpavajucu odpoved :)
Milos, tu nemam problem dopestovat cokolvek. Da sa povedat, ze niektorym subtropom sa tu uz dari viac, ako povodnemu ovociu.
Len sa mi hrozne rozchadzaju nazory pri citani postrehov v celom vlakne kiwi. Ja by som aj zasadil to co pises, tsechelidise, ale je to chutne a sladke? Je to bez tej trpkosti, ze zjes 2ks a nemas z toho zmeraveny jazyk? Dozreje to na kriku, alebo to musis obrat za tvrda a potom este fuknut do sklepa na jablka? To su veci, ktore su pre mna podstatne. Ja napr. nemam sklep. Potrebujem kiwi trhat a jest priamo z krika.
A ked nemam tieto odpovede, nemam doveru voci chinensiskam.
Zas tie arguty...tiez ich je milion druhov, ale z tych komentov tazko povedat, ktoru si kupit. Ja by som chcel taku, ktora je sladka, chutna, netrpka a dozrieva na kriku. Nam najviac chuti vo vseobecnosti kiwi z kauflandu sorelli. Ale aj to...vobec neviem, ako dozrieva, ci je sladke, ci dozrieva na kre alebo jablkach, ci chuti ako to z kauflandu.
Budem mat miesto na dve odrody a jedneho samca samozrejme. No vybrat si je viac nez tazke.
Takze....sorelli/tsechelidise? sorelli/kens red? kens red/tsechelidise? Faaaakt neviem ...a este samozrejme do toho samca, ktory by to opelil. Fakt tu dopestujem vsetko, ale uz sa mi nechce ist do systemu pokus-omyl.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 23 led 2020, 08:33

Pokud chceš zobat přímo z keříku, tak je podle mě chuťově naprosto bezkonkurenční kolomikta. Vynikající sladká lahodná chuť bez jakékoliv trpkosti, kyselosti atd. Jakmile to utrhneš tak to tak do 3 dnů dozraje, skladovat se to nedá. Rostlina není tolik vzrůstná, dá se dobře udržovat řezem. Ale je to jen můj osobní názor. S chinenziskama bohužel zatím tolik zkušeností nemám, mám zatím jen malé neplodící rostliny. Ale kolomikta mi chutná ze všech aktinidií nejvíce, i dětem. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 23 led 2020, 10:23

Jardos, pokud máš místo na dvě odrůdy a jednoho samce, tak to volbu odrůd dost redukuje. Problém je že žlutoplodé (chinensis) a zelenoplodé (deliciosa) jsou dva různé druhy a samec jednoho druhu kvete v jiný čas než druhý. Mám pocit že někdo psal, že opyluje chinensis argutami, ale na to bych nesázel. Ještě je možnost si samce přiroubovat na rostlinu. Myslím, že co dozraje milošovi, tak to dozraje i tobě, tedy můžeš pěstovat i velkoplodé druhy.

Tsechelidis je klasické zelené velkoplodé kiwi, občas je vidět v obchodě, plody obrovských rozměrů. Potřebuješ opylovače deliciosa.

Sorelli bude z rostliny určitě lepší než z Kauflandu. Je ranné a Miloš ho pokud vím sklízí pravidelně. Potřebuje opylovače chinensis (Belen, minkimale).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 23 led 2020, 16:08

kaossik píše: Mám pocit že někdo psal, že opyluje chinensis argutami, ale na to bych nesázel.

To jsem psal já, ale je to obráceně - arguty jsou u mně opylovány chinensiskou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod jardos » 23 led 2020, 17:41

S dozrievanim tu problem nebude. Mame tu este viac tepla a slnka ako v Breclavi. Akurat tych kriterii, aby to bolo fakt bez problemov konzumovatelne a chutne, je az priliz a stale vaham, ci do toho mam ist. Teoreticky by som to mohol vysadit tak, ako to ma Stanley na foto, ale do jedne jamy by som zasadil samicu a rovno aj samca a ovijal ich o oporu spolocne. Tiez je ale otazka, ci to dve odlisne rastliny v jednej spolocnej jame vzladnu.
A teda to Tsechelidise dozrieva tak, ze po odtrhnuti musi ist este do sklepa na jabka? Sorelli to same?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod airbusy » 23 led 2020, 18:04

jardos píše:S dozrievanim tu problem nebude. Mame tu este viac tepla a slnka ako v Breclavi. Akurat tych kriterii, aby to bolo fakt bez problemov konzumovatelne a chutne, je az priliz a stale vaham, ci do toho mam ist. Teoreticky by som to mohol vysadit tak, ako to ma Stanley na foto, ale do jedne jamy by som zasadil samicu a rovno aj samca a ovijal ich o oporu spolocne. Tiez je ale otazka, ci to dve odlisne rastliny v jednej spolocnej jame vzladnu.
A teda to Tsechelidise dozrieva tak, ze po odtrhnuti musi ist este do sklepa na jabka? Sorelli to same?


Tiez by som siel v tvojom mieste do velkoplodeho kiwi a mozno len jednej rastliny, samca si predsa mozes dostepit do samice, naco celu rastlinu. A Sorelli by mala byt skorsia, co tu pisu, alebo skus inu zltoplodu odrodu. U teba dozreje vsetko. A tie velkoplode ti postupne dojdu aj bez jablka, lepsie ako keby ti dozreli vsetky naraz.

Ak ta velkoplode kiwi nepresvedcili, tak mne najviac chutila z argut Hardy Red, fakt bola dobra, len u mna nejak slabo rastie.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 23 led 2020, 19:35

Nemám tolik zkušeností, ale souhlasím s předřečníky a doplňuji, že Tsechelidis by měl být do značné míry samosprašný.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod makromolekula » 24 led 2020, 22:23

Dobry den, chcela by som sa Vas opytat ci je podla Vas realne pestovat kiwi vo velkom kvetinaci na takomto balkone a tahat ho po zabradli. Rozmyslala som o dvoch z kazdej strany jedno-Issai a Kens Red. Dufam, ze Issai by opelil Kens Red a hlavne som netrpezliva, preto o nom rozmyslam a vraj Kens Red maju radi deti.Mam styri male deti tak dufam, ze si pochutia. Dakujem
Obrázek
makromolekula
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 24 led 2020, 19:53

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod jardos » 25 led 2020, 10:16

Dakujem za vsetky rady. Dost som si toho aj pocital v celom vlakne kiwi.
Stanley, prosim ta na tej fotke co si posielal, to mas vedla seba v jednej jame samicu aj samca? Niekde si to myslim aj pisal.
Ja budem mat pergolu vysoku cca 220cm. Chinensky asi v pohode, tie tam hore vyrastu. Ale arguty a kolomitky zvladnu vyrast tak vysoko? Z foto je skor vidiet, ze rastu pomaly a dost slabo...
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 25 led 2020, 11:06

jardos píše:Stanley, prosim ta na tej fotke co si posielal, to mas vedla seba v jednej jame samicu aj samca?

Samozřejmě, jen došlo ke "genetické mutaci" a po několika letech se ze samce stala také samice. Jinak arguta se dvěma metry výšky nemá absolutně žádný problém. Klidně ti vyroste do 5 metrů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 25 led 2020, 11:30

Mě vyrostly některé sazenice argut do 2m už v prvním roce, ty ostatní až v druhém.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 25 led 2020, 11:45

I u kolomikty bych se vůbec nebál, 2m výhon naroste u trochu starší rostliny klidně i za rok i víc. Ale není tolik vzrůstná jako arguta, ta dá 5 m za rok úplně v pohodě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 16:01

Konečně můj první dotaz ke kiwi, když už jsem na kiwiforu S20

U plotové stěny máme navrženou actinidii arguta s tím, že je tam místo i na více rostlin, takže netřeba řešit samosprašnou. Co mě ale trochu trápí je, jestli bude mít dostatečné množství slunce. Stěna vede ze severozápadu na jihovýchod a je vysoká 2 metry. Kiwi bude na její "severní" straně, takže v létě slunce tak do 10-11h. Jakmile ale liána vyroste na zeď, bude mít slunce celý den. Stačí to takhle nebo musí jít hodně slunce už v těch prvních dvou metrech? Neznamená to, že pokvete a bude plodit až na osluněné části rostliny? Mám ji případně předpěstovat na slunečném místě v kontejneru dokud nebude dost dlouhá a pak ji teprve přesadit tak, aby dosáhla na zeď nebo to moc hrotím?
Díky.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 02 úno 2020, 16:12

Bude se jí to líbit a velice rychle vyroste na osluněnou část. Rychleji než kdyby byla na plném slunci od malička. "Nohy ve stínu" mají liány rády.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 16:24

A kvést a plodit bude i v té "zastíněné" části?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: rudolfhudec a 8 návštevníků