Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2019, 17:52

To bys pak nemohl koupit vůbec nic. Doporučuji to koupit Na Zázvorce, dostal jsem od nich moc pěknou rostlinu, žádného přemrzlého chcípáčka, jako z Kruhu, kterého jsem musel reklamovat, protože byl úplně suchý. To samé Japsai, kdyby nebyla dvouletá, tak se po tom přemrznutí také neprobrala. Takhle alespoň obrůstá od spodu z dvouletého dřeva. Letos to teda v Kruhu s argutami moc nevychytali, asi to nechali všechno venku a přemrzlo to při rašení... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 21 čer 2019, 21:24

Tak mam dostaz k argutam...
Mam 15 kousku, vsechny tmave zelene listy, krome jedne ktera je ma svetle zelene, respektive skoro zlute.

Je fakt ze mi ho minuly rok ulomily psy pri blbnuti, ale to mi neprijde ze by melo mit vliv na barvu listu a vyhonu.

Jeste jeden rozdil co me napada je ze hned vedle roste mata?

Jinak fakt netusim :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2019, 21:53

Mohlo by jít částečně i o odrůdovou vlastnost, pokud jde o světle zelenou barvu. Např. Ken's Red má u mě také světle zelenou barvu, o dost světlejší než třeba Japsai. Ale žlutou určitě ne, to pak ukazuje na nějaký jiný problém.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 24 čer 2019, 21:21

Mafil po těch deštích- jenom včera 40mm- divočí a zárústá všecko kolem.Nikdy jsem řez v tomto období nedělal ale asi budu muset .Jenom jestli to negaivně neovlivní kvalitu plodů?
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 26 čer 2019, 23:44

Hofis píše:Mohlo by jít částečně i o odrůdovou vlastnost, pokud jde o světle zelenou barvu. Např. Ken's Red má u mě také světle zelenou barvu, o dost světlejší než třeba Japsai. Ale žlutou určitě ne, to pak ukazuje na nějaký jiný problém.

Je to Chang bai giant (teda mel by byt, ale co me prodali to samozrejme nevim :-D), se zlutou jsem to asi prehnal. Je ale svetle zelenej narozdil od vsech ostatnich, ale listy vypadaji hezky zdrave ...

Kazdopadne jsem si vsimnul zajimave veci ...
Tento rok jsem jeste nezaleval (rostou ve stinu ziveho plotu a ani se k nim neda zatim dostat, dokud nevyrostou a nezacnu pak plot strihat na nizko)

Zajimave ale je ze vsechny arguty jsou naprosto v pohode, krasne rostou a derou se nahoru za sluncem :-D a Jenny to delala taky :-D Ale uschla :-D :-D :-D (Stejne by stala za prd, takze je aspon duvod ji pak casem vymenit :-D).

Kazdopadne Arguty maji evidentne podstatne tuzsi korinek a zrejme lepe snaseji sucho. Kolomikty jsou taktez v pohode i kdyz ta na uplne primem slunci trochu trpi, ale roste tez, jen tak nejak "pomalinku"
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2019, 13:58

antarian píše: Je to Chang bai giant (teda mel by byt, ale co me prodali to samozrejme nevim :-D), se zlutou jsem to asi prehnal.

To já taky ne, z toho si nic nedělej... :)

antarian píše:Je ale svetle zelenej narozdil od vsech ostatnich, ale listy vypadaji hezky zdrave ...


Ale ten můj je teda spíš tmavší zelené barvy, přijde mi, že toho má hodně z kolomikty, podle tvaru a vzezření listů, i barvy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod calvera.jarda » 04 črc 2019, 09:43

Dobrý den,
prosím o radu pro začátečníka. Plánuji pěstovat kiwi - přemýšlím argutu, konkrétně na dvou místech - vzdálenost mezi nimi cca 10m. 1. - U západní zdi skladu výška 3m (tzn slunce od poledne do západu)rozteč cca 1,2m (3 rostliny)- natáhnout lanko nejprve svisle, až začne růst nahoru dodávat vodorovná lanka. 2. mezi skladem a plotem, k jižní zdi (z části stíněna plotem) skladu dát dvě rostliny, poté co vyrostou nahoru udělat mezi plotem a skladem překlady - prostor cca 3x3m natáhnout dráty a nechat porůst vodorovně.

Dotaz zní:
a) jak daleko by měla být actinidia od zdi skladu potažmo opory vysazena? Co jsem pochopil vysadit, textilie na zem proti kočkám zatížit a zamulčovat. Mezeru mezi lankem a zdí mám cca 10cm.
b) je araguta ok? Plánuji na místo 1 dvě samice, jeden samec, na místo 2 samec + samice. Asi bych zkusil více druhů, pokud dodržím že vše bude arguta samec arguta stačí na vše, že? Případně stačil by jeden samec při vzdálenosti cca 10m? Nevadí že místo 2 je jakoby zarohem od místa č.1.
c) je rozteč 1,2m ok? vím, že by to mělo být víc, že se to bude blbě stříhat, ale zase si říkám, když se něco nechytne, něco mě zůstane :)

K zemině, mám jámy cca 0,6x0,4 hluboké 35cm, zeminu plánuji substrát na zeleninu a přidat trochu písku viz.:
https://www.hornbach.cz/shop/Zahradnick ... rtikl.html
Má smysl míchat s okolní zeminou jako se to dělá u okrasných dřevin nebo se kořeny budou šířit prakticky jen ve vykopané jámě? Tzn. nemíchat.

Děkuji za trpělivost.
calvera.jarda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01 črc 2019, 10:19

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 04 črc 2019, 11:59

Já když jdu kolem nějakého výkopu, už vytahuju silonku a sbírám kusy jílu.Jednou jsem koupil profesionální substrát s jílem, bylo to o hodně dražší,a ani nebylo poznat, že v tom jíl vůbec je.mám to v kýblu kam se občas přidá trochu vody. jíl asi drží vodu, myslím.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 04 črc 2019, 13:01

calvera.jarda píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 04 črc 2019, 14:56

Ad a) Dávám tak asi půl metru od zdi. Jde spíš o to, aby to mělo dostatek vody, vody to potřebuje opravdu hodně, tzn. aby se k tomu při dešti ta voda dostala.
Ad b) K západní zdi bych dal spíše kolomiktu, zraje dříve, už v srpnu, a dle mne je i chuťově daleko lepší a celkově méně náročná, než arguta, ale to je věc názoru, i arguta bude u západní zdi dobře prosperovat. K jižní zdi pouze argutu, kolomiktu ne.
Ad c) Stačí to, ale bude z toho pořádné křovisko.

Půda je potřeba spíše trochu těžší, písek bych určitě nedával. Navíc jsou aktinidie kyselimilné, takže doporučuji půl na půl smíchat rašelinu a běžnou zahradní zeminu, co vykopeš z té jámy, plus zamulčovat mulčovací kůrou.

Jinak pokud chceš sázet pouze arguty, bude bohatě stačit na 10 m jeden samec, není třeba pořizovat ke každé zdi jednoho.

Pokud bych byl já ve tvé kůži, dal bych k západní zdi 2 samice kolomikty + 1 samce kolomikty.
K jižní zdi bych dal 1 samosprašnou odrůdu arguty, třeba Issai, ta pak opyluje i tu druhou samici, takže budou plodit obě rostliny. Ale lze tam dát i samce + samici, plodit pak ale bude pouze samice.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod calvera.jarda » 04 črc 2019, 15:25

Díky, se zálivkou nebude problém, zalejvám tam i trávu a postřikovač bude stříkat i tam. Přikládám foto, kde jsou vyznačené místa. Lepší fotku bohužel v práci nemám. Ta jižní poloha je dost zastíněná plotem. Tzn. sklad výška 3m, plot výška 2m.
Na místo tedy Issai + argutu, je to tak?
Obrázek

Obrázek
calvera.jarda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01 črc 2019, 10:19

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 04 črc 2019, 18:02

Je to pouze doporučení, ale takto bych postupoval já, ano Issai + libovolnou samici arguty, doporučil bych buď Ananasnayu nebo Ken's Red, ale to už je více či méně jedno.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod calvera.jarda » 04 črc 2019, 18:15

Diky za nej, proto sem pisu. A nejaky tip na kolomiktu? Potazmo 2 a samec? Pripadne netusite kde v praze a okoli spolehlive koupit?
calvera.jarda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01 črc 2019, 10:19

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2019, 08:05

Kolomiktu bych jako samici doporučil určitě Vitakolu + něco k tomu, to už je také více či méně jedno, třeba Sentyabraskaya. U kolomikty není ten výběr zas tak velký. Jako samce mám Adama, ten je opravdu dobrý, dlouho a hodně kvete, takže stačí vše bez problémů opylovat, ale každý samec je dělaný na to, aby dlouho a hodně kvetl.
Nakoupit se dá třeba zde: https://www.nazazvorce.cz/katalog/kiwi
Všechny zde zmiňované odrůdy mají stále ještě k dispozici, letos jsem tam kupoval nějaké kiwi a byl jsem s kvalitou, velikostí a stavem rostlin velmi spokojen.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod calvera.jarda » 09 črc 2019, 22:17

Tak vše objednáno, zítra snad budu sázet. Ještě rada s půdou jak smíchat? Mám díry cca 0,4x0,6x0,4. 33% rašelina, 33% zahradní substrát, 33% stávající zem (jílovitá)? Nebo jinak? Díky
calvera.jarda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 01 črc 2019, 10:19

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron