Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 27 zář 2018, 15:53

Tady řikaji o nedozrání totež.Kdyby mrzlo mělo by se to zrání urychlit a plodům malý mráz snad neuškodí, snad zlepší chuť.Ted je ještě moc tvrdých. Zkuste vy zkušenější k tomu dozrávání něco říct. K odolnosti, někdo píše že měl na argutách svilušku.Tak to jsem ještě neměl snad nikdy, ale pokud jsem ja i druzí dal kolomiktu do skleníku, tak vždy ji napadly a až zlikvidovaly svilušky. Kdo stříká měl by to zvládnout i ve skleníku.Je-li venku, nevadí jí svilušky,leda minimálně.
Čím dřív jsou nějaké aktinidie zasazeny v zemi, tím lépe.Na co čekat. Slimáci, pokud vám žerou argutu, tak to musí jimi být váš pozemek příliš zamořen doporučuji v noci sbírat a posolit je až se rozpustí nebo používat granule.Pokud je zamoření tak velké a pozemek mokrý, tak na takovém nám kolomiktu zlikvidovali slimáci úplně.Často i kočky.Granule je dobré sypat aspon jednou za měsíc, u mne.A večer po setmění neb i ve dne když prší sbírám každičkého slimáka.Někdy je jen napíchnu na větvičku a hodím do řeky, aspon mají ryby a raci co žrát.Vidím ve vodě jen spousty střevlí,ale jistě tam jsou i jiné,sedává tam velká volavka.Mladá se nebojí ale vím že se k ní nesmím přiblížit, vždy prý vyklovne oko.Co horšího by mohla udělat.Někde mám i video jak polyká štiku víc jak půl metru velkou.Jsme tu teprve od prvního května letos, tak mi arguty ještě neplodí.Vše je v kýblech, musí se kopat díry a sázet.Zachránilo se to,přesazení to mohlo zničit.Český Těšín, je moc sazenic k rozdání,jen osobně tomu, kdo není anonymní .Ale až potom,co si vyberou do záchranného programu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 30 zář 2018, 14:00

Ahoj lidi, kupoval jste nekdo nekdy kiwi bes? Je to arguta co maji v obi, hornbachu apodobne tak se ptam na vase zkusenosti? (Myslim ze ji jeste prodavaji ve flosu ale nejsem si jistej)

Eventualne se zeptam co by jste doporucili ...
Zatim mam issai a kozolupy a budu moct rozsirit o dalsi 3 rostliny. Plus dotaz... Je lepsi pockat s vysazenim do jara a radsi ted pred zimou nesazet?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 30 zář 2018, 17:09

Pořád bude co zkoušet, odrůd existuje moc. Spíš bych šetřil místo na dobu, kdy budou zas lepší, možná bych zkusil superjumbo, rogow,estafeta nebo i nějakou drobnější s aromatickými plody červenými neb i zeleno-červenými. Asi přijdou s plody mnohem většími než dosud máme v čr. Estafeta 17gramů, japonská jakási 40gramů, čínská 50gramů. Když dostanu nějaký dobrý plod, raději semena vyseju, tím získám i samce, který tuto odrůdu opyluje.Jinak většinou postačí jakýkoli samec arguty, pokud kvete ve stejnou dobu jako samice.Doba se těžko zjištuje, je všude jiná,jedině zkoušet.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 30 zář 2018, 20:03

Ahoj, objevil jsem tohle forum, super! Zacal jsem pestovat arguty, teprve letos a vloni a mam Issai, Scarlet September, Kozolupy a Weiki. Otazka je, kdyz jsou vicemene vsechny castecne samosprasne, potrebuju jeste samce? Moc se mi ho tam davat uz nechce, rikam si ze by se mohly opylit tak nejak vzajemne. Ale zase je to beh na delsi trat nez dojdou do plodnosti, tak abych kvuli vahani neodlozil zbytecne sklizen o dalsich par let. Dik za odpovedi!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 zář 2018, 20:29

antarian píše:Ahoj lidi, kupoval jste nekdo nekdy kiwi bes? Je to arguta co maji v obi, hornbachu apodobne tak se ptam na vase zkusenosti? (Myslim ze ji jeste prodavaji ve flosu ale nejsem si jistej)

Eventualne se zeptam co by jste doporucili ...
Zatim mam issai a kozolupy a budu moct rozsirit o dalsi 3 rostliny. Plus dotaz... Je lepsi pockat s vysazenim do jara a radsi ted pred zimou nesazet?


už se to tu řešilo :

http://www.madeinkempen.be/nieuws/kiwib ... ogstraten/ S15 S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 30 zář 2018, 21:36

kasta píše:Ahoj, objevil jsem tohle forum, super!

Ahoj, vítej na kiwifóru a doufám, že ti to nadšení vydrží i do budoucnosti. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 30 zář 2018, 22:57



Tak jsem to prelozil precetl a je to nejake obecne povidani o kiwi argutach? Ale mozna jsem neco ztratil v prekladu? :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 30 zář 2018, 23:11

Tak uz to chapu... V podstate je kiwibes oznaceni pro vsechny drobnoplode kiwi (predpokladam ze arguty) v nizozemsku a belgii :-)
Takze co presne to prodavaji je otazka :-) na obrazku je to nacervenaly ale muze to bejt prakticky cokoliv :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 01 říj 2018, 08:07

Ahoj, omlouvam se uz za ten "spam"
Kazdopadne estafetu jsem na internetu bohuzel nikde nenasel, kde by se dala sehnat.

Nasel jsem toto: https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/kiw ... bai-giant/

Koukal jsem ze uz zde o ni nekdo kdysi psal pred par lety, zaplodila vam?

Plus se chci zeptat jeste na issai a kozolupy. (Nekde jsem se docetl, ze by meli slouzit i jako opylovac, minimalne u kozolup to pisou urcite), myslite ze bude fungovat nebo je pro cizosprasne zkratka nutnost porodit i samce? (Hadam ze bez nrj to bude zkratka risk.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 01 říj 2018, 09:01

Issai je kvalitní opylovač pro ostatní odrůdy argut, mám to vyzkoušené.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 01 říj 2018, 10:46

antarian píše:Tak uz to chapu... V podstate je kiwibes oznaceni pro vsechny drobnoplode kiwi:-)

Kiwibes je jen vlámský překlad anglického kiwiberry. :D
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 01 říj 2018, 15:08

Satan píše:Issai je kvalitní opylovač pro ostatní odrůdy argut, mám to vyzkoušené.


Aha, tak to je dobra zprava, ja se jinde docetl, ze Issai, tim ze to neni "cistokrevna" arguta, tak jako opylovac nefunguje. Sazel jsrm spis na ty Kozolupy a Weiki, tam to bylo od vic zdroju, ze jsou dobry opylovac. Informace na netu jsou dost protichudny, ale tak ja to risknu bez samce a uvidim.
P.S. ja mel i na ty plastovy cedulce u Scarlet September napsano ze je samosprasne, ale vsude jinde pisou ze ne tak se mi tomu nechce moc verit...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 01 říj 2018, 15:26

Stanley_51 píše:Ahoj, vítej na kiwifóru a doufám, že ti to nadšení vydrží i do budoucnosti. E5

Diky!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 02 říj 2018, 11:08

Ahoj, uz jsem s tim hriznej ja vim ...

pouziva nekdo kiwi jako zivy plot? (Premyslel jsem kam davat kiwi atd. Ale napadlo, me ze by mohlo kiwi krasne vyresit hlucha mista kudy je videt na zahradu. (Mam podezdivku - 1m az 2,5 m + plot dalsi zhruba 2 m.)

Pred plotem cca metr az metr a pul odstup mam vysazeny sibirsky jilm a kiwi bych daval za nej aby pomohlo s odstinenim.
Od poledne by na kiwi svitilo slunicko a nebylo by nijak zastinene - tedy ta cast co se dostaneuz vys na plot. (je to zapadni strana)
Zaroven neni problem jilm ostrihat na vysku bedneni, aby na kiwi svitilo uplne cely den. (Stejne to roste jak blazen)

Plody bych si asi nasbiral z ulice :-) nebo holt ze zebriku je to opravdu hodne vysoky :-) kazdopadne o plody mi v tomto pripade az zase tolik nejde, ale pokud by byli tak to bude mile plus.

Samce bych vysadil asi dva. Samic kolem 9 az 10 odhaduju.

Co resim ? Jake odrudy zvolit aby meli pokud mozno vetsi plody, nemusi jich byt treba az tak moc a nejlepe ruznou dibu zrani at to nemusim obirat naraz :-)

Plus kde nakupovat ? Koukal jsem na polsky clematis co tu nekdo doporucoval ze ma jiz pekne vzrostle rostliny? U nas muzu porodit jen issai a kozolupy (pekne krasne vzrostle ve 2l). Nejaky tip na jiny spolehlivy obchod, kde vezmu vse naraz?

A posledni dotaz ... Tyto jiz vzrostlejsi rostliny...
Muzu je vysadit jiz nyni (respektive nekdy kolem zacatku az pulky listopadu?) Nebo je vhodnejsi pockat az na jaro? (No nejradsi bych sazel hned to se priznem :-) uz jsem na to natesenej ale prijde mi vhodnejsi sazet az na jare at ma rostlinka cas poradne zakorenit)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 02 říj 2018, 12:21

Plot a kiwi - máme kiwi na vysokém plotě, v podstatě zdi, na konstrukci, je tam šťastné. Ale dokud tam bylo pletivo, tak to se kiwíkům nelíbilo - asi promrzání v zimě, zaškrcování...A ten plot potom taky nic moc, v podstatě ho tím omotáváním zničí.
Přistíněné kořeny kiwi vyhovují.
Velké a skutečně velmi chutné máme MSU, zarodilo letos ale v podstatě poprvé po snad deseti letech. Ostatní odrůdy daly plody už druhý rok.
Vzhledově a na zastínění arguty asi nemají chybu - pokud na jaře nezmrznou, pak je to strašný pohled :roll: , naštěstí ale zase obrostou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků