Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 22 říj 2017, 12:42

Také jsem v Lidlu narazil na tyto plody a musel je koupit, protože mám zasazené čtyři odrůdy arguty a vlastně ani nevím jak arguta chutná. Mě naopak plody docela zachutnaly, není to teda žádná ambrózie z rajské zahrady, ale ujdou. Pokud, ale říkáte, že se s vypěstovanými nemohou rovnat tak to se opravdu těším na svoji úrodu, mňam.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 22 říj 2017, 20:16

Jednou měl soused podzemí sklep, kde bylo dost vlhko.Dal jsem si tam asi touto dobou rouby argut.Na jaře když jsem je vytahoval měly kořínky za pupenama.Chtělo by to ale v mechu nebo rašelině. Sazenic je dost a dobrých odrůd, tak to je rychlejší.Horší je to s posíláním, to je dost pracné zatímco jiná práce stojí, tady frýdek,sazenice jen osobně.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod putna » 04 lis 2017, 23:16

proč kupujete hnusy,když si mužete vypěstovat vlastní chutné plody ahoj Putna
putna
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 kvě 2015, 22:50

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod aron » 05 lis 2017, 00:18

Dnes som deň strávil strihaním argut bola to fuška. Tam kde konce šľahúňov dosahovali na zem došlo k ich zakoreneniu.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 05 lis 2017, 08:56

Každoročne oberám arguty až takto neskoro- podľa mňa ich chuť je až teraz úplne vyvinutá
Obrázek
vľavo Issay, vpravo Weiki
Chinensisky som obral len tie "vystrčené", čo neboli chránené listami(aby mi plody neomrzli), ostatné sú ešte chránené listami- takže tie som ešte neobral- ponechávam ich vždy čo najdlhšie( samozrejme, chce to sledovať nočné teploty)..vlani boli actinídie bez listov od 5.10.- listy za 1 noc omrzli a opadali
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod aron » 05 lis 2017, 09:52

Mne ich vždy na 90% ožeru vtáky. Takže mne ostanu len tie skoro obraté.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 05 lis 2017, 10:27

Poznám to veľmi dobre- kolomikty mi drozdy zožerú všetky, arguty ( ak chcem mať) tak zakryjem sieťou
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 06 lis 2017, 11:57

To je poprvé co slyším, že drozdy žerou kolomikty, ale věřím tomu. Mně ptáci žerou zimolezy a mám zkušenost, že když přes ně hodím síť, tak ta ochrání úrodu před drozdy a před špačky, ale pokud sít není i zespoda zavřená, tak mi to stejně sežerou kosi, protože ti jdou zespodu, po zemi a vyskáčou nahoru i pod síť.
Ptáci mají asi místní zvyky. Mně tady nežerou rakytník, ale ve Velkém oseku ho sežerou všechen, který není v síti.
U švagra něco sežralo arguty. Po zvážení okolností jsme usoudili, že to byli nejspíše plchové, jsou jich tam dva druhy a i kuny.
Jednomu kuny sežraly i kolomiktu.Myslivci chytají kuny na sušenou švestku.Kuna má takový zvyk, že kousne do všeho co je měké, třeba kabely auta.
Myš domácí má takový zvyk, že nenechá jediné místečko, na které by nešlápla.Zvyk jde využít k odchycení zvířete.Dá se do kýble trochu vody, a o okraj se opře pravítko nebo laťka tak, aby se snadno převážila a spadla do kýble. Myš na to vleze, převáží ji její váha, spadne do vody a utopí se nebo chcípne ze stresu.Hryzec má takový zvyk, že si uzavírá díru, nesnáší když mu tam táhne.To jde využít.Když se zjistí náhodou díra, odkryje se, a přiloží se k ní nabitá vzduchovka či jiná zbraň.Hryzec do deseti minut vystrčí hlavu a jen se zmáčkne spoušť.Střelený vyskočí ven, musí se dorazit a hned nabíjet znovu, protože stále vystrkují hlavu další, dokud nejsou všichni mrtví.Kdo už měl hryzce polního, ten ví, jakou škodu to dělá. Jsou i koumáci, kteří umí chytit vše.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 06 pro 2017, 14:39

Nezapomínejte na to, že různé odrůdy mají různou chuť či aroma.Je žádoucí mít různé, je to moc zajímavé. Taky některé jsou rané a jiné středně rané a jiné pozdní, takže je stále co obírat.
Za mlada byly doma všelijaké odrůdy od mnoha ovocí.Já vždy když jsem někam šel, tak jsem vyšel z domu, napřed pojedl něco hodně dobrého a pak teprve šel dál.
A kdo je zahradník, ten může mít na zahradě i takovéhle ráje.uvedu příště
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 04 led 2018, 23:42

přeplnil jsem počítač, nejdou maily, musím to dát opravit. tel. 775161659 vodafone nebo facebook,ten jde.kola, frýdek
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 17 led 2018, 10:41

Prominte že zdržuju, ale doufám, že letos bude lepší rok a bude úroda. Až to pokvete=asi začátkem června, prosím všecky aby udělali video na květy arguty samce, ráno asi od8 do 9 hodin, kdy je to plné včel.A druhé video na květy samice, tam včely nebývají. Potřebuji to pro odborníky, kteří všude tvrdí, že aktinidie opylují včely.
Vidím jasně, že ne, opyluje je vítr.Včely jen berou pyl ze samce.Pokud sedne včela na samici je to vyjímečně. Mluvím o argutě. Jiný druh, chinensis to je něco jiného.Na ně některé druhy včel jdou /apii surinama/.
Opylení venku se provede samo. Jiné je to ve skleníku, tam se poláci naučili opylovat ručně.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod daggy007 » 18 led 2018, 19:33

No ja som si vsimol ze pri samcovi bolo naozaj rusno, okrem vciel na kvety dosadal aj iny hmyz. Pri ich kvitnuti sa na to pozriem zase.
Mam ale jednu otazocku - ako je to s chutovymi vlastnostami cervenoplodych kiwi a ich urodnostou? Napr. Kens Red. A ci bude vhodny opelovac pre zelenoplode kiwi, napr. od odrody Anastasia.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 19 led 2018, 10:52

arguta říkám rostlinám, které jsou tak blízké skutečnému druhu arguta, že se i navzájem dobře opylují i kříží.
Kens red by měla být dostatečně úrodná i chutná, protože ji na Novém Zélandu k tomu vyšlechtili.
I jiné červenoplodé i zelenoplodé by měl opylit každý samec arguta.
Sazenice některých červenoplodých tady mám,frýdek. i zelenoplodých.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod sapmok » 01 úno 2018, 21:01

na posilněnou si na YOUTUBE zkoukněte česká videa o brigádách na kiwicích S6
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 14 bře 2018, 16:54

Ahojte, dnes som vykopával arguty z dôvodu sťahovania záhrady, išlo to celkom dobre. Dúfam vydržia mesiac v kvetináčoch kým ich budem môcť zasadit na nové miesto.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků