Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod aron » 22 led 2017, 22:35

Ja som kupoval Jumbo https://www.zahradnictvokruh.sk pred 6 rokmi a podľa plodov to je Jumbo.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod LubošM » 23 led 2017, 09:33

Mifin : Zde jsou informace o nových odrůdách Jumba od Merkela:
http://www.4laendergarten.eu/kategorie- ... erkel.html
http://www.bv-gartenbauvereine-niederba ... nd2.10.pdf
Odrůdy Weiki bylo údajně puštěno do oběhu 6 klonů, odlišují se trošku vzhledem, raností a zejména různou mírou samoopylení, některé bohatě plodí i bez samce, některé mají bez samce pouze ojedinělé plody. Issai plodí bez samce pouze maličké plody, které nemají semena. O jiných samosprašných odrůdách nevím. Deliciosa pomáhá s opýlením, zpravidla však nastupuje do kvetení o něco později než arguta. Rozhodně bych si pořídil alespoň jednoho samce.
Odrůdu Jumbo Verde jsem ochutnával, ale neměla skoro žádnou chuť, byla vodnatá a málo sladká, i když je velká a úrodná. Stejný názor má i Vašek Beran. Myslím si však, že horší chuť plodů odrůdy Jumbo Verde a Issai se objevuje zejména na starších rostlinách, které tzv. přeplozují, mají velké množství ovoce, které nestačí pořádně vyživit.
Kolomkta Vitakola potřebuje samce kolomiktu, kvete totiž dříve než arguta. Samec kolomikty kvete, i když se udržuje na velikosti 1 metru a může být ve stínu.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 23 led 2017, 10:15

Odrůdy Weiki jsou samosprašné , a Vitikiwi také, odrůdu Issai máme 9 let je sladká a dobrá přirovnat se to da k chutí bonbonu Bon Pari, velikost plodů u Issai 3-4 cm .
Naposledy upravil Satan dne 23 led 2017, 15:35, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 23 led 2017, 10:37

Také Arguta Kokuwa má být samosprašná ale to uvidíme až časem. Respektive neuvidíme proto že jsem dokoupil i samce . Nemusím se starat o tak zvanou samosprašnost . Stejně je lepší když je více rostlin pěstováno vedle sebe , plody jsou větší a chutnější. Tak zvané samosprašnosti vůbec nepřikládám velký význam.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 23 led 2017, 22:29

Moc díky za informace a zkušenosti.
Pořád váhám, jestli by na opylení toho jumba nestačilo těch několik (asi) samosprašných argut. Určitě máte pravdu, že pro lepší opylení je samec jistota, ale s opylením těch co mám není žádný problém, plodí bohatě. Než začaly plodit trvalo to teda asi 9 let, ale pak se rozjely. Problémem je u nás sucho, předloni po letní dovolené jsem byl rád, že přežily rostliny, plody z 90% seschly. Mám 4 rostliny dost na husto a samec by zabral možná zbytečně místo. Když jsou dostatečně opylovány, tak právě doufám, že by teoreticky měly být schopné opylit i další.
Netrvám na jumbu, než něco velkého a ne moc dobrého, to radši nic, ale stál bych právě pro zpestření o větší plody a ideálně i ranější. Někde píšou, že jumbo verde (ambrosia) má až 30g, většinou ale uvádí 11g. Leckde mají napsáno jen jumbo, je to tak, že super jumbo = jumbo = ?jumbo verde?
Fresh Jumbo uvádí v kruhu až 11g, v tom německém pdf 6-7g.
Tu kolomiktu budu muset vzít v páru – jen vymyslet kam je nacpat. Tu deliciosu mám trochu dál, je jen na ozdobu. Tam kde je, by plody stejně špatně zrály, je moc stíněná domem, takže smysluplné místo vlastně nezabírá.
Zahradnictví kruh jsem favorizoval, už mám s nimi také dobrou zkušenost.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 23 led 2017, 23:28

Já mám tyto odrůdy Ambrosia- Jumbo , Misionário , Samčí 2, Weiki . Ty jsem koupil v Bojkovicích staré odrůdy. Další mám 2 Ananasnaja , Issai , Vitikiwi, Geneva, Ken s Red , Kokuwa ty mám z výstav, a 3 neznámé arguty . Vyzkoušej mulčování trávou nemá to chybu , mulč udržuje vláhu a budeš zalévat méně. Arguty rostou před očima, používám hnojiva na borůvky , možná bude stačit na opylení Jumba arguta Issai . Mám potvrzené že je dobrý opylovač i pro ostatní arguty .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 24 led 2017, 09:26

Díky, že je Issai dobrý opylovač je dobrá zpráva - mám ji sice trochu jinde, ale ještě bych ji mohl přesadit nebo spíš nařízkuju. Má přecejen i menší vzrůst. Po přečtení některých úpříspěvků jsem si říkal, jestli jsem s ním neudělal chybu, tak když nic jiného snad bude aspoň opylovat. Mám ji druhý rok, tak zatím neplodila, ale má se k světu (nezmrzne-li tuhle zimu). Tak prubnu jen samici jumba a uvidím, v nejhorším dokoupím opylovače později (a můžu ho pak urychlit i jeho naroubováním na některou vzrostlou).
Mulčuju všechny keře trávou a rozdrcenými větvičkami a kiwi obzvlášť - je to hodě znát. Sice se to líbí i plzákům, ale kiwi neohrožují. Co mi ale ožírají s chutí je chudák pawpaw, který mulč taky potřebuje - když je nejhůř řeším kombinací mulč + popel kolem, který je odradí.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 24 led 2017, 10:01

Issai má velice dobrou chuť plodů , jako Bon Pari. Nevím v čem bys měl udělat chybu ? Chyba by byla jen to si Issai nekoupit nevěř všemu co se píše. Také mrazům odolává dobře, jen je méně vzrůstná .
Naposledy upravil Satan dne 24 led 2017, 10:25, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 24 led 2017, 10:18

Já zrovna bonpari moc nemusím, ale určitě bude chutnat dětem.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 27 led 2017, 08:13

Pěstuje někdo argutu Kokuwa, já mám zatím mladé rostliny. Máte jí v plodnosti a jaké jsou plody.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod LubošM » 28 led 2017, 21:31

Podle názoru návštěvníků, kteří ochutnávali u mně plody, se umístila Kokuwa na 2. místě za odrůdou Kiwino a před dostatečně vyzrálou Weiki. U mně plodila Kokuwa předloni poprvé, loni byla malá úroda kvůli mrazu ale tuším, že by mohla být dost úrodná. Plody má trošku větší než Weiki, víc do šířky. Podle mně je velice chutná i Warszawa. Nejmíň chutnala kyselá Vitikivi.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 28 led 2017, 22:00

Díky, nám chutná i Vitikiwi je s příchutí sladkého citronu .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 03 úno 2017, 11:34

V Roce 9.9. 2016 . Jsem kupoval argutu z názvem ' Bayern Kiwi ' M , má to být samčí rostlina , pěstuje jí někdo a jaké máte zkušenosti z opylování Kiwi . Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 13 úno 2017, 22:18

Ak sa nemýlim tak je to Weiki, tohto samca mám aj ja, ešte mi ale nekvitol, dúfam sa tento rok dočkám. Dnes som bol strihať arguty, bál som sa či mi nezmrznú mladé rastliny, mali sme okolo -25'C, ale všetky to prežili.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 14 úno 2017, 10:41

Ano je to samec Weiki , ale jinde se píše že Weiki je samosprašná odrůda.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků