Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 15 úno 2017, 09:00

Satan píše:Ano je to samec Weiki , ale jinde se píše že Weiki je samosprašná odrůda.

Weiki bez samca nerodí -takže nieje samoopelivá, Issai áno ( tak je to u mňa -na 20 ročných rastlinách)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 16 úno 2017, 22:18

Tak si prodejci protiřečí někdo tu odrůdu uvádí za samosprašnou.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 27 úno 2017, 09:27

Warszawa1 se jmenuje ted také superjumbo.

Sázejte aktinidie ! je to bomba ovoce.

Weiki pokud je to ta správná, tak částečně plodí i bez samce,ale se samcem plodí více. Bez samce plodí arguta, která je ve výzkumáku ´holovousy, nevím proč s ní nejdou ven, taková chybí na trhu.Nevím jak se jmenuje, ale někteří se domnívají, že je to Mičurinova.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 27 úno 2017, 11:21

Dnes som si objednal zo záhradníctva Limbach odrodu Bingo, nemal ju doteraz žiadny eshop v SR, pôvodne som ju chcel objednať cez Polsky Clematis.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 02 bře 2017, 22:09

Máte někdo odrůdu super Jumbo, a jaký je rozdíl od klasické odrůdy ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 04 bře 2017, 14:37

rozdíly zatím nevím, má mít plody 50mm velké, jen aby to bylo dost úrodné, a to by mělo být, když je to nová odrůda. byla ve zkouškách v bavorsku, možná už byla uznána. s ní tam byla i nějaká jiná, která má plody kulaté.W3.mně to ještě neplodí, mám to přidušené.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 04 bře 2017, 23:15

Z Mafila už kape míza skoro ze všech řezných ran a přitom sem ho řezal někdy na podzim. Nechápu S15
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 05 bře 2017, 04:20

Arguty řežu a stříhám jako u révy aby nekapala míza .
Naposledy upravil Satan dne 27 úno 2018, 10:26, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 06 bře 2017, 13:34

a to jako říkáš, že po tvém řezu nekape? řekl bych že hodně a rostliny se oslabí.já řežu jen v době od květu rostliny až do října, jindy ne.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 06 bře 2017, 19:38

Ano když řežu v únoru , rostlina není oslabená a žádná míza nekape .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 06 bře 2017, 21:20

Když jsem dřív řezal v únoru - tak míza netekla, ale v březnu bylo vidět, že z těch ran teče, tak se poslední roky snažím střihat ideálně v létě.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod BXL » 07 bře 2017, 04:23

vrana píše:a to jako říkáš, že po tvém řezu nekape? řekl bych že hodně a rostliny se oslabí.já řežu jen v době od květu rostliny až do října, jindy ne.

Fuu,tak toto bolo tesné,mám knihu o rezaní a tam sa píše,že kiwi treba rezať veľmi skoro na jar,minulý týždeň som rezala hrozno a len moja lenivosť spôsobila,že kiwi som neorezala.Teraz sa teším :D
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 07 bře 2017, 09:02

Ja by som už teraz actinidie nerezal- ak ste to doteraz nestihli, tak radšej až po vyrašení, ak ich budete rezať teraz, určite budú silno slziť( kto svoje rastlinky nemá rád- môže aj teraz :D15 )...ja režem zásadne na jeseň( koncom leta)- jednu argutu som na jeseň v októbri nestihol orezať, rezal som v decembri, rany sa nezacelili a tečie ako z vodovodu- už takúto chybu neurobím...aj keď v rôznych návodoch na pestovanie sa uvádza- že treba robiť rez vo februári ako vinič- podľa mňa to je nesprávne- rastlina silno slzí a sa vysiluje. U mňa už miazga ide asi týždeň, moc ma to neteší je to veľmi skoro- aj dnes v noci bolo -3°C ( minulý týždeň bolo ešte -5°C)- nič výnimočné- je ešte len začiatok marca, ak neprídu silnejšie mrazy nevadí, ak áno, môže roztrhať kmieniky- doporučujem zatienenie pôdy a kmeňov rastlín na oddialenie pučania
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod LubošM » 07 bře 2017, 09:26

Když už v liáně začne na jaře díky teplu TRVALE proudit míza, nesmí se loňské výhony stříhat do té doby, než je na výhoncích několik vyvinutých listů. V té době je totiž velký tlak mízy, která v teplém období už proudí NEPŘETRŽITĚ a rostlina tím ztratí spoustu energie. Loni jsem udělal tuto chybu, když jsem po vyrašení prvních lístků odstřihl zdánlivě odumřelý výhon révy, z něhož potom měsíc tekla míza, veškeré další rašení se téměř zastavilo, bobule byly poloviční velikosti a špatné chuti. Odstřihávat větve se může, až v rostlině vznikne PODTLAK mízy, když asimilace převáží nad kořenovým vztlakem tj. až je na výhoncích několik zcela vyvinutých listů, u kiwi je to v době kvetení.
Myslím si, že to funguje tak, že pokud je větev ustřižena v době vegetačního klidu, když potom teploty během dne stoupnou, míza začne proudit ale v noci přestane a toto opakování asi zalepí cévy ve dřevě za pomoci cukru a ostatních látek v míze.
Já stříhám kiwi i révu na podzim co nejdříve po opadu listů, na jaře jsou čípky po první koncový pupen zaschlé, míza kape pouze z některých řezů a v únosné míře. Pro zajímavost jsem měřil tlak mízy manometrem u kiwi, vyšlo mi 1,5 atmosféry, to je 15 m vodního sloupce.
P.S. Při kořenovém vztlaku se vlivem teploty změní sacharidy na cukry, do koncentrovaného roztoku v buňkách se potom zvenčí tlačí voda. Funguje to jako tlačné čerpadlo s malým objemem přepravování.
Při asimilaci se odpařuje míza z listových průduchů, vodní sloupec v cévách působí jako kapilára, je souvislý a je tažen odpařováním vzhůru. V rostlině je podtlak, funguje to jako tažné čerpadlo s velkým objemem přepravování.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 07 bře 2017, 18:47

Tahle pergola se mi líbí, k takové bych dal kiwi argutu dvě odrůdy a do rohu samce, nebo druhou bych dal kolomiktu Vitakola a samce do rohu a samce arguty bych dal někam na strom, třeba i 15m od samice.Samici arguty sem.
Jinak dobrá konstrukce je dvě trubky asi 2,5 m vysoké asi 6m od sebe a mezi ně dráty neb příčky. Rostliny vydrží mnoho let a dřevěná konstrukce méně, tak pozor na to.
Dřevo dobře ošetřit.
Přílohy
p1030108.jpg
p1030108.jpg (46.86 KiB) Zobrazeno 4343 krát
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků