Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 29 zář 2017, 14:27

Arguta vypěstovaná ze semen před 29 lety , vykazuje samosprašnost plodnost pravidelná 8 -9 kg .ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Šamanka » 29 zář 2017, 19:16

Ahoj lidičky, mám prosbu. Vloni jsem si koupila 2x weiky, přes léto pěkně obrazily, na zimu jsem je přihrnula zeminou i chvojím, ale na jaře už neobrazily. Tak jsem zakoupila sazeničku novou cca 60cm dlouhé silné výhony, ale jak jsem ji na jaře zasadila, tak vypadá stále. Nemá žádné přírůstky. Jen jí narostly nové listy, které teď začínají žloutnout. Mám ji nechat na místě? nebo ji mám na zimu raději zasadit do květináče? K dispozici mám teplý tmavý sklep +14°C (muškáty zde nepřežijí) nebo světlou boudu, která ovšem snadno promrzne.
Šamanka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 zář 2017, 13:34

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 29 zář 2017, 22:17

Šamanka píše:Ahoj lidičky,

Ahoj, vítej u nás na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 29 zář 2017, 22:57

Ahoj Šamanko , v žádném případě arguty nestěhuj do sklepa , jsou to mrazuvzdorné liány který nesnáší přes zimu teplo vyžadují zmíní klid dormance . Arguty někdy vypadají že jsou mrtvé ale stane se že začínají růst po dvou letech , k nově vysazené Weiky někdy arguty dávají přednost růstu kořenů, v následujícím roce rostliny začínají normálně růst.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 01 říj 2017, 15:49

Ve světlé boudě by zase mohly přes zimu uschnout.Já je v zimě někdy přihazuju sněhem, když je, stejně jako to dělám s výsevy takových rostlin, které potřebují zimu nebo dřín dvě zimy, nebo ženšen tři zimy.Aktinidie-ty co jsou běžně v obchkodech rostou ihned po vysetí jako tráva. Avšak druhy jako kolomikta, arguta a jiné musí mít zimu, být vysety v létě nebo na podzim.Vyroste ovšem většina samců.Nezapomenu jak jsem měl jen semenáče kolomikt a nějaký hodný pán je moc chtěl. Dal jsem mu teda pět semenáčů, /V tu dobu v republice vůbec nebyly žádné/ a ony mu ze všech vyrostly samci.Myslel jsem, že je pravděpodobnost že to vyjde, ale život někdy udělá člověku naschvál.
/Schválnost/. A hodně špatné jsou nehody, ty se stávají, a pak poškozeným nejde vysvětlit, že to je nehoda. Nejlépe vydržejí, když na ně prší nebo sněží.Jak to má člověk v rukách, tak je to ohrožené.Aktinidie nesnášejí příliš mokro.
Pozval jsem sem hodně lidí, nějak se neozývají, že by jim bylo vše jasné?
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Šamanka » 01 říj 2017, 20:51

Děkuji za radu, nechám ji teda na místě a zkusím ohlídat, aby v zimě neuschla. Vlastně některé zimy jsem zalévala rododendron, protože bylo málo sněhu a on trpěl suchem, jinak také přihazuji sníh, kam je potřeba.
Šamanka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 zář 2017, 13:34

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 03 říj 2017, 21:46

Issai - abych nezapomněl, slíbil jsem v létě kritiku chutě: letos první plody a nám všem chutnaly. Nevím jestli přispělo chladnější počasí (někdo si stěžoval na "bonparovou" chuť), ty naše mohly býti méně sladké než obvykle, ale byly dobré a barva byla také pěkná, docela mě to zbarvení do jakési růžovofialové překvapilo. Plodů bylo jen pár, rostlina zasazena 2015 (Zázvorka), ale zatím můžu jen pochválit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 05 říj 2017, 13:34

prý douho nevydrží, hodně lidí ji už zrušilo a nechtějí ji. ovšem potom ke každé jiné musí mít samce, kb téhle to nutné být nemuselo. pomožte mi vzpomenout si ci dělají v holovousích s tou jejich samosprašnou,oni nechápou, že my starší si už nic nepamatujeme.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 05 říj 2017, 14:50

Issai pěstuji 9 let, je kvalitní chutná odrůda v žádném případě se této odrůdy nebudu zbavovat. Muselo se dostat do české republiky, více klonu nám naše kiwi chutnají jako Bon Pari .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 05 říj 2017, 18:43

Issai pestujem viac ako 20 rokov dozrieva mi koncom októbra, nerastie bujne,a je určite samosprašné ( samca som k nej nikdy nemal a rodí každý rok)- žiadne bon pary v chuti neni poznať, čo sa chuti týka- dužina je tmavo zelená a je veľmi chutná ( nám chutí viac ako napr. kolomikta- tá je menej výraznej chuti)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod petr » 05 říj 2017, 22:13

mifin píše:Issai - abych nezapomněl, slíbil jsem v létě kritiku chutě: letos první plody a nám všem chutnaly. Nevím jestli přispělo chladnější počasí (někdo si stěžoval na "bonparovou" chuť), ty naše mohly býti méně sladké než obvykle, ale byly dobré a barva byla také pěkná, docela mě to zbarvení do jakési růžovofialové překvapilo. Plodů bylo jen pár, rostlina zasazena 2015 (Zázvorka), ale zatím můžu jen pochválit.


ISSAI je moje první kiwi, mám ho cca 20let ,přírůstky má slabé,je velmi plodné, plodnost pravidelná. U nás dozrává postupně od začátku října, aktuálně už pár kousku snězeno.
Chuťově je dobrá, má víc kyselin než klasická arguta, při přezrání výrazné aroma, nám chutná. Velikost plodů patří k těm větším, ale mám poblíž dva samce. Barva plodů je zelená bez jiných odstínů, i řapíky listů jsou na rozdíl od ostatních argut zelené. V době kdy dozrává jsou ostatní arguty zklizené. Plodí úspěšně i v květináči.
Obrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 08 říj 2017, 10:42

Přesto že byly v květnu mrazy, sklizeň je v plném proudu, neznámá odrůda arguty nikdy nezklame.ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 08 říj 2017, 20:34

Issai - tak jsem našel jednu fotku našeho plodu, vypadá zcela jinak než Petrovo (koupeno 2015 Na Zázvorce).
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod petr » 08 říj 2017, 21:47

Vypadá dobře, sle ISSAI to není.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 08 říj 2017, 22:00

Tak to je zajímavé! Co mi to vlastně prodali pod tímto názvem, asi jim zkusím napsat. Fakt je, že si nestěžuju, není to špatná rostlina a vypadá i samosprašná.
Bohužel jsem těch zralých plodů víc nevyfotil, za rok napravím (budou-li).
Listy téhle arguty jsou rochu jiné než mojí weiki. Plody byly trochu větší než weiki, lehce zploštělé.
Tady je odkaz na starší foto nezralých: viewtopic.php?f=1&t=9&p=72669#p72669
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků