Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 12 kvě 2020, 10:32

Arguty jsou až na některé výjimky zcela mrazuvzdorné ve dřevě přiklad Issai to je natom špatně , Arguty mají schopnost rašit z celých větví , když jsou listy spalené mrazem .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Honza123 » 12 kvě 2020, 15:10

Taky mi přijde, že je to Issai náchylné. I přes zabalení ve finále omrzlo více než nezabalené rostliny jiných odrůd. A bylo to jen pár dní, takže to narašení neovlivnilo.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 12 kvě 2020, 17:21

Ano, je to tak, Issai je daleko náchylnější na onrznutí, než běžné arguty. Proto byl vyšlechtěn nástupce Japsai, ten by již měl být odolnější a se stejně chutnými plody, jako Issai.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 12 kvě 2020, 17:31

Hofis píše:Ano, je to tak, Issai je daleko náchylnější na onrznutí, než běžné arguty. Proto byl vyšlechtěn nástupce Japsai, ten by již měl být odolnější a se stejně chutnými plody, jako Issai.


Aha dobre vedet :-) mam jedno issai a dve japsai ale v zahradnictvi co obcas kupuju clovek nikdy nevi :-) (tam to nevi ani oni sami co to je - na druhou stranu odtamtud vse bohate plodi ihned po vysazeni takze tam i tak rad nakupuju, protoze nemusim x let cekat co z toho bude...)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MonikaV » 14 kvě 2020, 18:27

Minulý rok jsem dědovi na chineesis (kupovanou-prej- samosprašnou, má jí cca 18let, ale nikdy nezaplodila jen kvete samičíma květy) a tak jsem jí naočkovala samcem arguty a nyní má už i květy, ale teď na ně koukám a zdá se mi, že jsou tam i samičí, -opravdu se to stalo a jsou na argutě i samičí květy??
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2020, 20:07

U zavřeného květu nic nepoznáš... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 15 kvě 2020, 11:57

tady se stalo už dvakrát, že na samci vyrostla větev se samičími a zaplodila a také na samici vyrostla větev se samčími.nic z toho už nežije.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 17 kvě 2020, 22:37

Tohle nám zlikvidovalo na jihu dvě rostliny arguty, před dvěma lety broskvoň.
https://www.zahradaweb.cz/stitenka-pseu ... pentagona/


Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Roland » 18 kvě 2020, 12:25

MartinS píše:Dnes som obzeral arguty a Ken's Red bude bohato kvitnut, napriek tomu, ze zmrzol na tabak. Zregeneroval sa zo zaloznych ociek a napriek tomu ma bohato nasadene na kvet. Myslel som, ze ked arguty na jar zmrznu, sanca na urodu uz nie je. Zas som sa naucil nieco nove. Odkedy ich mam, prvykrat zmrzli na 100% mlade vyhonky. Ale Ananasnaya puky takmer nema, napriek tomu, ze bohato obrazila znovu. Problem spociva v tom, ze samec nema ani jediny puk. Takze mi tu kenovu cervenu nema co opelit. Preto chcem touto cestou poprosit nejaku dobru dusu, ci by niekto bol ochotny mi poskytnut zopar vetviciek samca, ked zacne rozkvitat. Idealne by bolo keby to bol niekto z Podunajskej niziny kvoli nacasovaniu aby sa stretli v kvete.
Je tu teda niekto, komu bude kvitnut samec, co by bol ochotny? Nesmierne by ma to potesilo. Uz som z argut nestastny. Mam krasne velke samice, ktore uz minuly rok bohato kvitli, ale kedze samec nekvitol, vsetko opadalo a nebolo nic. Tento rok to vyzera na rovnaky problem. Ak nezozeniem zopar samcich kvetov, zas vsetko opada a nebude z toho nic druhy rok po sebe. Vopred vam dakujem za ochotu.

Ahoj Martin
U mna zacinaju pomali kvitnut A. arguta Red kens Romeo a A. deliciosa Tomuri vsetko samci ak budes mat zaujem o kvety
ozvi sa .Samice ani jedna nema zaujem bohuzial o kvety . Byvam Galante .
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Roland » 19 kvě 2020, 20:09

Tak uz to kvitne A.arguta a zacina aj A. chinensis Tomuri
Obrázek

Obrázek
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 20 kvě 2020, 21:55

Roland, vdaka za odpoved. Urcite mam zaujem, samice idu do kvetu a nema ich co opelit. Par dni to este potrva, kym rozkvitnu. Tazko sa to odhaduje dopredu, ale priblizne o tyzden by to mohlo byt aktualne. Ozvem sa, poslem sukromnu spravu. Vdaka za ochotu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2020, 09:10

Mám asi třicetiletou rostlinu arguty - samičku , odrůda neznámá . Je ještě z dob mých začátků s těmito rostlinami .Kdysi dávno , když začala kvést ,musel jsem přikoupit samečka ,abych se dočkal plodů . A letos opět kvete , ale všechny květy samčí !! Důkladně jsem prohlížel a ani jedem samičí . Stalo se vám to někdy někomu ? Je to rostlina na které zhusta dělám roubovací pokusy . Nemůže to být msta ? :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 29 kvě 2020, 11:12

milos 51 píše: Stalo se vám to někdy někomu ? Nemůže to být msta ? :lol:

Miloši, mám podobný příběh, ale obráceně. Od Hejduka jsem koupil samce arguty a po pár letech se najednou změnil na samici, S8 takže teď žádného květuschopného samce nemám. Mám jednoho ročního od Honzy Koly, ale ten pokvete tak za dva roky. Pokud se ovšem nepřemění zase na samici. S21 S21
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2020, 12:08

Miloši, mám to taky obráceně, přesně jak píše Standa. Z rostliny, kterou mám od roku 2002 a je to samec, se mi minulý rok stala z ničeho nic samosprašná samice. Nevím, jestli je to nějaká reakce na to, že v roce 2017 mi uhynula samice, kerou jsem vysazoval s ním, ale je to tak. A přitom vedle roste již 6letá samice Ken's red. Člověk by si skoro řekl, že když jsou ty rostliny blízko sebe, jsou nějak propojeny kořeny a vnímají se. Ale to se opravdu pouštím do zatím celkem neprobádaných vod...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 30 kvě 2020, 16:42

Díky . A ještě bych měl doplňující otázku . Ten stav po změně je už trvalý a nebo se to zase vrátí ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků