Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 23 čer 2021, 20:09

Milos51:
- pribalim jeste listy (pouziju vetsi pytlik o fous at se vejdou)
- obalim alobalem nebo lepici paskou (co najdu)
- tyhle dva jsou na slunicku tak je zkusim i trochu zastinit (strcim je za housti, pripadne zastinim)

At je sance co nejvetsi...

Vzhledem k tomu ze jsem pouzil prilis silny a vyzraly a jeste k tomu kleste bude to minimalne zajimavy pokus ze takhle to opravdu nejde :-)))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod izi » 24 čer 2021, 08:02

milos 51 píše:Ty jsi asi použil už moc vyzrálý a tvrdý proutek . Já to roubuju do měkčího . A proto taky musím použít tu měkkou vázací folii. Tvrdou páskou a nebo gumičkou by to vůbec nešlo . Listy na roubech netrhám ale odstřihnu a ponechám krátký řapík . Pokud se roub ujme -řapík často odpadne jako při očkování . A ještě - do sáčku zabal i pár okolních listů , pokud to půjde . Udržují vlhkost . U prvního obrázku tam půjde spodní list . Jinak by bylo dobré sáček něčím zastínit - např .novinama .
A ještě malá vychytávka ,kterou jsme probírali na letošním srazu v Lednici 18.6. (izi : Ze Slovenska nikdo nepřijel ,další sraz předběžně 10.10.)
Roubované místo se doporučuje převázat něčím tmavým ,černým ,neprůhledným . Kalus se prokazatelně lépe tvoří a roste ve tmě než na světle . V Rakousku se už vyrábí roubovací pásky černé . U nás pořád průhledné . Po této informaci jsem všechno obalil černou izolepou a nebo alobalem. :D

So všetkým súhlasím na 100% - sú to overené veci. Jediné čo sa mi nepáči sú tie zip sáčky. Oveľa lepšie skúsenosti mám s mikroténovými sáčkami. Je to ako so skleníkom. Čím väčší, tým sa dá lepšie regulovať mikroklíma.
Miloš, za neúčasť na zraze sa ospravedlňujem za všetkých Slovákov, ale dopadlo to tak, ako som ti písal. Dúfam, že nám vyjde aspoň ten jesenný termín S14
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 24 čer 2021, 22:20

Hofis píše:Do té doby, než to zmrzne. Sklízel jsem zapomenuté plody ve VDF i začátkem ledna.

Vyborna sprava, cast tam necham a budeme pretrhavat az do mrazu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 30 čer 2021, 19:47

V jakem okamziku z toho sundavate ten sacek? Hned jak se otevre pupen a zacnou se objevovat listy?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 01 črc 2021, 20:42

Tak nakonec budu neco objednavat tak se zeptam ... budu prikupovat dva kousky a co jsem tady tak cetl diskuzi tak mi to vychazi na

Rogow
Ken's red

Jeste maji
Geneva red
Purpurna Sadowa
Ananasnaya - tu uz mam
Jumbo - tu uz mam
Hardy red - tu uz mam

EDIT: tak ted jsem se pobavil :-D Mel jsem radost, ze to vypada, ze se mi aspon jedno roubovani zadarilo a chytlo se to a ted jsem pri te kontrole co mam a nemam zjistil, ze jsem mel posunute v seznamu odrudy :-D (sem si rikal, ze bych ty samce dal takovej kousek od sebe :-D). Takze vysledek je ze jsem si na samce rouboval dalsiho samce :-) No nic no tak jsem aspon potrenoval :-D (mel nejhezci vyhony, ale jeste nekvetl :-D tak se z neho hezky strihalo)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod airbusy » 02 črc 2021, 15:15

Antarian

Myslím, že si spravil dobrý výber z ponúkaných odrôd, ja by som kľudne volil aj tu Geneva red, je chutnejšia ale Ken' s Red-ka má zas väčšie plody. Zober všetky tri a nemusíš sa potom rozhodovať, ktorú z nich vziať :-D Ale nepokazíš s nimi nič. Purpurna sadowa tu býva popisovaná ako fádna, tu neber.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 02 črc 2021, 19:20

airbusy píše:Antarian

Myslím, že si spravil dobrý výber z ponúkaných odrôd, ja by som kľudne volil aj tu Geneva red, je chutnejšia ale Ken' s Red-ka má zas väčšie plody. Zober všetky tri a nemusíš sa potom rozhodovať, ktorú z nich vziať :-D Ale nepokazíš s nimi nič. Purpurna sadowa tu býva popisovaná ako fádna, tu neber.


Tak tu ted dobu studuju tu genevu jeste a nasel jsem v podstate prd :-)))

Kens red - jedno z nejmene odolnych kiwi k mrazu, chut je jina nez ostatni hardy kiwi a podobnejsi normalnimu kiwi :-) a zrejme i pozdnejsi.

Geneva red - k chuti jsem nenasel vlastne vunec nic :-) je hodne ranna (coz je fajn), velmi odolna k mrazu

Popravde asi nejvic by me zajimala odolnost vuci jarnim mrazikum (to mi aktualnr prijde jako nejvetsi problem). Tedy cim pozdeji rasi tim zrejme lepe
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 02 črc 2021, 20:12

Mám Kens Red, Bingo a Jumbo a nikdy jsem žádný rozdíl v rašení ani omrzání nepozoroval.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 03 črc 2021, 20:57

nakonec to tak prece jen udelam a vezmu
geneva red
ken's red
rogow

vsechny naboucham k tem samcum co mam (na pul metru az metr od samce a toho samce budu zkratka drzet zkratka. Tezsi je to v tom, ze nejvic rostou, ale myslim, ze jim nebude vadit to vzdycky radikalne prostrihat. Tak snad tahle varianta misto roubovani a laborovani kterej vyhon je samice a kterej samec a co ostrihat bude fungovat a aspon budu mit tech odrud vice.

Bohuzel tim jak se nektere "samosprasne" z prvni varky ukazali jako samci, tak mam ted na zahrade sameho opylovace a tech samic tolik ne:
Vitikiwi - to myslim nepotrebuje opylovat (ma plody)
Kokuwa - mam pocit ze samosprasna (ma plody)
Bingo (ma plody)
japsai - samosprasna (ma plody)
Jumbo - zatim nekvetla
Hardy red - zatim nekvetla
Japsai - samosprasna (ma plody)
weiky -samec
annanasnaya - zatim nekvetla
Weiky female (ma plody)
bayern - samec
Scarlet September - zatim nekvetla
kozolupy - nakonec samec
issai - nakonec samec

Jedna vec je ale na tom mnozstvi samcu prima (nevim nakolik je to pravidlo), ale to opyleni kvetu si troufam rict, ze je opravdu prakticky stoprocentni. Kde byl samici kvet tak je plod (ale mozna je to u toho kiwi takhle normalni). A hlavne konecne budu moct poradne ochutnat pokud se neco nepokazi. Plus jeste jedna vec mi prisla na mnozstvi samcu nakonec fajn a to je fakt, ze nekvetou vsechny v jeden cas. Nektere kvetou driv a jine pozdeji a pokud se neco pokazi a jeden nezakvete, tak je opodal nekolik dalsich co zakvest mohou. (musim to brat pozitivne, kdyz jich mam neplanovane takove mnozstvi)

DOTAZ: Kdy je nejvhodnejsi cas na radikalni prostrihani? Zatim jsem vzdy strihal bez listu po nejvetsich mrazech, ale to bylo spis takove decentni strihani a trochu jsem se bal, abych to neostrihal uz moc pozde.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 03 črc 2021, 21:39

antarian píše:Kens red - jedno z nejmene odolnych kiwi k mrazu, chut je jina nez ostatni hardy kiwi a podobnejsi normalnimu kiwi :-) a zrejme i pozdnejsi.

Mám Ken's Red na severu a rozhodně bych ho zařadil mezi odolnější odrůdy. I díky tomu, že je to kříženec s odolnější purpureou. Je rozhodně odolnější než klasická arguta. Zatím jsem s ním něměl problém s vymrzáním a plody dozrávají na severu kolem poloviny října. Když jsou plody zralé, jsou velmi sladké a chutné, bez nánaku svíravosti. Rostlina doplatila akorát na setkání s debilem, to bylo to jediné, co jí zvládlo po 7 letech bezpečně sejmout... S13 Ale už zase valí... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 03 črc 2021, 22:00

Hofis: jj o te klempirske prihode jsem si tu cetl jak jsem hledal info k kens red :-)))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 05 črc 2021, 11:19

Ahoj tak jen report z roubovani.

Zelene vyhony (co nejsilnejsi 0.6 az 1 cm)
Strizene klestema (V tvar), stazene roubovaci paskou.

V zip sacku s prihozenym navlhcenym tamponem.

Ujimavost 100% pokud nebudu pocitat jeden, kde jsem pri odtrhnuti listlu utrhnul kus pupenu.

Takze 5 z 5 s listem a rostou (jen dva z toho jsou samice, ale to je uz vec druha)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Lenkalor » 12 črc 2021, 18:39

Letos poprvé zaplodila neznámá arguta, která mi přišla před 3-4 lety ze Spomyšle místo objednané kolomikty Vitakoly. Reklamace nebyla k ničemu, neodpovídali.
Vzhledem k tomu, že je daleko od samce, tak jsem opylovala sama. Plody jsou veliké, asi o centimetr delší než Ananasnaja a Scarlet Sept. Mají už 3 cm. Mohla by to být Vitikiwi nebo Jumbo?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Milan » 12 črc 2021, 19:58

Obrázek
Já mám asi stejné, aktuálně 3cm, Jumbo verde
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 272
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Lenkalor » 12 črc 2021, 20:13

Ano, vypadají podobně :) Díky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků