Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 lis 2019, 15:26

Tak jsme se dneska rozhodli využít pěkné počasí a pořádně ostříhat naše kiwihouští...ale nebyl to dobrý nápad :? .
Kdybychom stříhali v dubnu, dopadlo by to líp - arguty tečou a tečou a tečou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2019, 17:21

Vím, že názory se na to různí, ale já řežu zásadně v únoru. Spí to a nic neteče.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 lis 2019, 17:37

My v listopadu běžně, ještě se nám to nestalo, že by to teklo, tady už je to bez listí od toho prvního mrazu - skoro dva měsíce. Spíš to vypadá, že se to už budí - raší např. i fíkovníky :(. Podcenili jsme to teplo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2019, 19:24

To snad ne, možná to spíš ještě nestačilo usnout, vegetace chvíli pokračuje i po opadu listů, hlavně v zemi růstem kořenů. Ale kdo ví, tam u vás na Moravě je poslední dobou opravdu hodně teplo na to, aby to všechno pořádně zblblo... :(
Tady v Čechách to tak hrozné není, přesto začínají kvést nějaké kamčatky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 lis 2019, 19:57

Kamčatky - kvetou už přes měsíc a není to jen pár květů....(píšu o Valašsku, tady má být touto dobou už sníh, který roztaje až na Mikuláše, potom tak týden deště, který přejde ve sněžení na Vánoce a v lednu mráz, který vydrží do března :) )....zatím ještě sklízíme maliny - několik prutů se podařilo uchovat i přes ten jednodenní mráz a pořád dozrávají plody. Pocit jara je tady intenzivní. Vloni bylo taky teplo, ale tak moc a tak dlouho :( . Navíc je letos opravdu hodně vláhy....Prvních pár překážejících větví na argutách jsme stříhali před asi čtrnácti dny a netekly... :?
No, uvidíme na jaře, vystříhali jsme spoustu suchých větví, takže to, co zůstalo, to by mělo rašit...pokud se to teď už probudilo, tak to promrzne dokonale...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2019, 20:56

Ajajaj, jestli to začíná opět tahat mízu z kořenů, tak to je zlé... :( Jinak takové zimy, co píšeš, si pamatuji akorát z mého mládí ve VDF. První sníh byl už před Martinem a dost často vydržel, až na pár menších oblev, až do jara. Já mám na severu opačný problém. Všechny na jaře nově vysazené nebo v létě přiroubované aktinídie jsou stále zelené a nechtějí dřevnatět. :( Už tu byl sice slušný mráz (Tmin na podzim -5,2 a další den také kolem mínus pěti), ale jak je to u zdi, tak opadla sice většina listů, ale né všechny a furt to nechce úplně usnout. Jestli přijdou v prosinci nějaké větší mrazy, bude zle. No, musíme doufat, že přijde nějaká teplejší a hodně vlhká zima s hromadou sněhu bez holomrazů a ve znamení západního, severozápadního proudění. Ta by hodně bodla a nic moc by nepomrzlo. Už dlouho u nás žádná takováhle zima nebyla...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 lis 2019, 21:39

Tak, tak - a navíc - takovouhle zimu jsme slíbili Radimovi :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2019, 21:54

Jj, právě jsem jí objednal... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 24 lis 2019, 17:12

nene píše:Prvních pár překážejících větví na argutách jsme stříhali před asi čtrnácti dny a netekly... :?
No, uvidíme na jaře, vystříhali jsme spoustu suchých větví, takže to, co zůstalo, to by mělo rašit...pokud se to teď už probudilo, tak to promrzne dokonale...


Že by důsledek globálního ochlazování :o ??
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 29 lis 2019, 17:46

a dotazy nic? vše úplně jasné? Byl jsem v jeseníku a na smůlu pán má pozdnější odrůdu,pomalu dozrává.Všeobecně u aktinidií všechny rychle narostou do velikosti plodu a pak dlouho trvá než plod změkne a teprve je jedlý,ale je fakt, že některé odrůdy jsou ranější,jiné pozdnější. z ranějších to asi jsou: geneva,priusaděbnaja,dumbarton oaks.opravte mne a doplnte, já vypadávám, musel jsem se stěhoval a v kýbli mi arguty nerodí.Nez budou mít místo, bude to trvat.
Problémy které nám zůstávají k řešení:
jakou zavést na trh samosprašbnou odrůdu kromě isai a weiki.kdo to bude dělat, aby se zas nestala záměna samců a samic.
TABULKA DOZRÁVÁNÍ ARGUT.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 16 pro 2019, 19:29

Často se mne lidé ptají kdy se to sází,tak odpovídám alespon na druhy arguta,kolomikta a polyggama.: KDYKOLI, TŘEBA PPOSADÍM KVĚTINÁČ NA SNÍH, A AŽ SNÍH ROZTAJE TAK TO ZASADÍM.VŽDY VŠAK CHRÁNIT PLETIVEM PŘED KOČKAMI, KTERÉ HLAVNĚ V NOCI MALIČKÉ ROSTLINY ZNIČÍ.VELKÝM UŽ NEUBLÍŽÍ,ALE TAKOVÉ NESEŽENETE.SÁZÍ SE 365 DNÍ V ROCE=KDYKOLI.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod jardos » 21 led 2020, 12:12

Ahoj. Pisem sem, lebo sa boju jednat o arguty...idem ich vysadzat do vydlazdenej plochy a tahat na pergolu. Budem ju sadit do diery o rozmeroch cca 30x30cm. Otazka znie, ci to bude dost ohladne zasobovania vody. Pre vinic vieme, ze to staci, ten si nejak poradi. Otazka je, ci to tak ma aj kiwi. Dlazba okolo su klasicke kocky, sparovane priepustnym strkom a dlazba samotna nie je podbetonovana. Dakujem
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 21 led 2020, 14:58

Ideální stav, natáhne si kořeny pod dlažbu, kde zemina příliš nevysychá a vody tak bude mít dost. Psal tu o tomto takřka ideálním řešení už někdy dříve i Standa. S chutí do toho! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 21 led 2020, 15:30

Mám to takhle zasazené u pergoly. Zámková dlažba a v rozích, kde jsou opěrné tyče ( mám pergolu z lešenářských trubek ) jsou otvory 25 x 25 cm. Mám tam zasazeny dvě arguty cca 12 let staré. Pod zámkovkou je veškerý bordel ze stavby ( pergola stojí v místě bazénu, do kterého na konci války hodili američtí vojáci při osvobozování granát ), takže suť, různý kovový odpad a kameny. Navrch je šotolina a na tom ta zámkovka. Pouze do těch rohových otvorů jsem nasypal zeminu z kompostu, abych ulehčil rostlinám zakořenění. Prosperují obě výborně, bez jakékoli péče sklízím ovoce každý rok. Má to výhodu, že NIKDY nemusím zalévat, vše obstará příroda. Ideální stav.
Obrázek
Detailní záběr na místo zasazení
Obrázekpic free host
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 21 led 2020, 17:32

Jardos : Rača-Senec taková poloha ! S12 - to tam dej rovnou Tsechelidise .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků