Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 02 úno 2020, 16:27

Mám argutu u severozápadní stěny a bez problémů, plodí spolehlivě chutné ovoce. Naopak ta u jižní stěny trpěla úpalem, zbytečně brzy rašila a nakonec ji zahubil mráz koncem května. Nebál bych se toho, přesně jak píše nene... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod fahrweed » 06 bře 2020, 20:09

Nevšiml jsem si, jestli se to tu už někdy řešilo, ale má smysl mít vedle sebe dvě samosprašné odrůdy? Zvýší si vzájemně výnosnost nebo je samice + neplodící samec pořád lepší volba?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod izi » 07 bře 2020, 11:28

"B" je správne! A nemusíš ani kupovať samca. Stačí ho privrlúblovať do jednej zo samíc.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 08 bře 2020, 15:34

Už to začína.

Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 08 bře 2020, 23:05

Tak jsem dnes rouboval ve VDF, arguta zatím netekla, kolomikta už teče fest. Tak uvidíme, jestli z toho něco bude... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod adypro » 09 bře 2020, 12:25

Dobrý den, chystám se přesadit na chalupu dvě menší arguty, samce a samici, jen bych je ráda i trochu zakrátila, samici určitě a samce pak po přesazení, aby se začal větvit, můžu to udělat teď nebo mám raději počkat kvůli té míze, aby netekla? Zase bych ráda, aby samec pak nevalil jen do vrchu, ale aby se větvil. Čekat až do léta mi přijde dlouho. To tečení mízy se zmírní třeba v květnu nebo ne?
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 09 bře 2020, 14:46

Já se snažím provádět řez teprve tehdy, když to neteče, tedy v létě, nebo až to zase neteče, tedy v zimě, aby se rostliny příliš nevysilovaly. Ale proče se má zrovna ten samec větvit? Na tom nejsou žádné plody a na opylení stačí bohatě jedna větev. U samice bych to větvení jestě nějak chápal, i když také není nutné, dá se to pěstovat tak na 2-3 tažně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 09 bře 2020, 18:03

Taky jsme stříhali kvůli větvení, staré arguty začínají od spodu vyholovat a nelíbilo se nám to. Po radikálním sestřihu (cca 70%) obrostly dole spolehlivě a nahoru to za rok taky dohnaly.. My je ovšem pěstujeme hlavně jako okrasnou kytku :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 09 bře 2020, 18:47

Mám docela neblahou zkušenost s takto hlubokým řezem arguty. Stalo se mi, myslím, že to byl rok 2013 nebo 2014, že přišly koncem května poměrně silné mrazy kolem -5°C. Již velké narostlé výhony na argutě mi kompletně zmrzly, vylámaly se vlastní vahou a začalo to z těch ran téct. Přemýšlel jsem, co s tím, a nakonec jsem se to pokusil „zachránit“ tak, že jsem to seřízl až na kmínek, že to třeba obrazí od spodu. Byla to už opravdu velká rostlina, měl jsem jí od roku 2002. No, a neobrazilo nic a celá rostlina odešla do věčných lovišť. Nevím, jestli to bylo těmi mrazíky, následným řezem, nebo v kombinaci, ale s takto radikálním řezem bych byl zejména u starších a již dospělých rostlin opatrnější. Zkušeností se člověk učí...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 09 bře 2020, 19:57

Předevčírem jsme sadili broskev do místa, kde hned vedle roste stará arguta, takže některé argutí kořeny vzaly za své. Otřepali jsme z nich hlínu a nechali je ležet na trávníku uprostřed zahrady, protože už se stmívalo a práce přece neuteče :) . Od té chvíle spolehlivě víme, kde je naše kočka.
Vylehává na té hromádce od rána do večera a asi je tam i v noci. :) Nikdy jsme s kočkama a argutama problémy neměli, arguty jsou obskládány kameny, takže ke kořenům se žádná tlapka nedostane. Ale očividně na těch argutách je pro kočky něco moc zajímavého :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 09 bře 2020, 20:55

Jen moje zkušenost: jedna moje arguta měla jediný výhon, který začal schnout a postupně odešel do věčných lovišť. Jak sesychal, postupně jsem ho zkracoval v očekávání, že obrazí a nic.
Další rok jsem doufal, že obrazí od země a nic se nedělo, jednou jsem zahlédl výhonek a další den už tam nebyl - odhrábl jsem mulč a viděl jsem spoustu výhonků, které neustále užírali malí slimáci (ne plzák španělský). Mulč jsem dal pryč, nasypal ferramol a arguta krásně vyrostla.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod BXL » 10 bře 2020, 11:57

Hofis píše:Mám docela neblahou zkušenost s takto hlubokým řezem arguty. Stalo se mi, myslím, že to byl rok 2013 nebo 2014, že přišly koncem května poměrně silné mrazy kolem -5°C. Již velké narostlé výhony na argutě mi kompletně zmrzly, vylámaly se vlastní vahou a začalo to z těch ran téct. Přemýšlel jsem, co s tím, a nakonec jsem se to pokusil „zachránit“ tak, že jsem to seřízl až na kmínek, že to třeba obrazí od spodu. Byla to už opravdu velká rostlina, měl jsem jí od roku 2002. No, a neobrazilo nic a celá rostlina odešla do věčných lovišť. Nevím, jestli to bylo těmi mrazíky, následným řezem, nebo v kombinaci, ale s takto radikálním řezem bych byl zejména u starších a již dospělých rostlin opatrnější. Zkušeností se člověk učí...

Ja sa v týchto veciach nevyznám,ale postupujem ako pri ľudoch,Ked sa zotavuje po namrznutí,nemám tendenciu jej spraviť traumu ešte navyše.Skôr podporím imunitu a počkám kým sa zotaví,potom strihám.Ale toto je moja uplne zahradnicko nevedecká metoda :-)).
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 10 bře 2020, 12:32

Určitě má smysl, co říkaš, to každopádně! Ale když ti to teče z X otevřených ran, tak se uchýlíš i k zoufalým pokusům. Toto byl jeden z nich a bylo to asi špatně... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod adypro » 15 bře 2020, 13:56

Hofis píše:Já se snažím provádět řez teprve tehdy, když to neteče, tedy v létě, nebo až to zase neteče, tedy v zimě, aby se rostliny příliš nevysilovaly. Ale proče se má zrovna ten samec větvit? Na tom nejsou žádné plody a na opylení stačí bohatě jedna větev. U samice bych to větvení jestě nějak chápal, i když také není nutné, dá se to pěstovat tak na 2-3 tažně.


Dobrý den,
nakonec jsem samce jen přesadila, původně měl jít na místo po kiwi Issai, které vypadalo, že se nechytlo (koupené na konci léta ve výprodeji kdesi), ale k mému úžasu mu ožívají pupeny. Takže samec šel jinam a tam se hodí, že není rozvětvený. Původně jsem chtěla, aby zarosl takový nevzhledný přístavek, tak to snad zvládne to Issai.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2020, 20:37

To je o dost lepší varianta, bude mňamka... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: milos 51 a 5 návštevníků

cron