Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 07 bře 2017, 19:18

LubošM: Luboši ,dík za exaktní informace . Také stříhám kiwi na podzim hned po opadu listů. U argut a kolomikt to až tak moc nevadí ,ale pokud se řez prošvihne u chinensisek ,je to horší. Dokonce i vyvazování prutů se musí dělat na podzim. Po zimě a přemrznutí jsou velice křehké a nedají se vůbec ohýbat jako u vína. Okamžitě to praskne a potom se míza nedá vůbec zastavit !
A měl bych dotaz. Zkoušel jsi zakořenit řízky z těch tvých kříženců kolomikta x chinensis a kol.x arg.? Já letos zkouším řízky z hybridu JF12. Mám dojem ,že by to mohly být výborné podložky jak pro argutu ,tak i pro chinensisku.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod LubošM » 07 bře 2017, 22:43

Řízky kříženců kolomikta x chinensis jsem nekořenil, rostlin mám spoustu.
Řízky kříženců kolomikta x arguta jsem zakořenil, protože jsem měl pouze 2 rostliny a chtěl jsem si je pojistit, kdyby uhynuly. Narouboval jsem je i na argutu za zelena do rozštěpu pomocí pásku gumičky z nafukovacího balónku. Naštěstí se letos podařilo vypěstovat další 4 hybridy, to už je docela slušná šance, že mezi nimi budou samičky.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod misoo83 » 11 bře 2017, 12:33

Hi i got two days ago 2 kiwi's 7 years old (actinidia arguta) with part of trunk about 30 cm above ground, i transplanted them and now i need advice what would be best solution.Both of them are bleeding sap and i don't know is it possible to get some new growth from roots, i looked and i didn't saw any bud on trunks.
Should i try to graft them i have scions from actinidia deliciosa?
Problem is that they bleed sap a lot, should i left them bleed and after rootstock stops bleeding sap than to try to graft or now to try to graft?.
Thanks :)

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 11 bře 2017, 13:26

Ahoj Miroslav! S roubováním takové rostliny nemám zkušenosti. Já bych ten pokus ale udělal. Naroubuj to. Není co ztratit . :P
Buď to poroste a nebo to neporoste :) A hlavně napiš ,jak se to dopadlo.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod misoo83 » 11 bře 2017, 14:33

I will wait few days for rootstock to stops bleeding sap than i will try cleft graft or bark graft :D.
I think i have small chance of success because rootstock is recently transplanted + bleeding sap + cold weather but i will try and later write results.
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 15 bře 2017, 20:42

Ahojte, dnes mi prišla zásielka zo záhradníctva Limbach. Objednal som odrodu Bingo, prišli veľmi pekné rastliny, cez 2m vysoké. Musel som ich skrátiť,ako boli zohnuté tak sa nalomili.Odrezky som rovno dal do substrátu, možno sa chytia.




Obrázekscreen capture
Obrázekupload images free
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod aron » 19 bře 2017, 21:38

Strihať si to radšej teraz nemal. Lepšie nalomene ako stálo roniace. Na môj vkus sú príliš ružové ja by som radšej modré :D .
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod horalka » 19 bře 2017, 21:46

Dobrý den, chtěla bych poradit jakou odrůdu arguty koupit. Jednu nejmenovanou již mám a je ok. Před dvěma lety jsem zakoupila jednu červenou, ale ukázalo se, že se o červenou nejedná navíc tedy není ani dobrá. Půjde tedy ven a chtěla bych ještě jednu, ale nevím jakou, abych nekoupila zase zajíce v pytli . Jde mi především o chuť. Dekuji
horalka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 26 dub 2013, 15:29

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 20 bře 2017, 14:37

aron píše:Strihať si to radšej teraz nemal. Lepšie nalomene ako stálo roniace. Na môj vkus sú príliš ružové ja by som radšej modré :D .

Ahoj, bol to tenký výhonok, zatiaľ z neho netečie, tak dúfam ani nebude. Tá farba na obrázku nie je reálna, asi sa im to takto lepšie predáva keď sa hrajú s tými farbami na cedulkách.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod J500j » 21 bře 2017, 13:30

JančiZV píše:Ahoj, bol to tenký výhonok, zatiaľ z neho netečie, tak dúfam ani nebude. Tá farba na obrázku nie je reálna, asi sa im to takto lepšie predáva keď sa hrajú s tými farbami na cedulkách.


Farbenie plodov na etiketách je bežná prax pôvodných pestovateľov a predajcov.

jano
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Jana » 23 bře 2017, 13:33

Minulé jaro jsem objednávala Kiwi Chinesis Svatoňová 2 ks. Přišla arguta popsaná jako chinesis, peníze mi vrátili s tím že do zahradnictví měli dodat podle původní objednávky a dodali něco jiného. Arguty byly jen v umělém květináči postavené celou zimu venku, když byly velké mrazy tak jsem je zaházela sněhem s tím že už stejně nežijí. A teď při obhlídce obě raší :shock: to jsem opravdu nečekala tak je co nejdřív vysázím když to ty holky přežily :D Nevíte něco o odrůdě? 6e by to byl ten kříženec s chinesiskou? Má hladký stonek a vypadá jako čistá arguta zatím žádný náznak chlupatosti neměla.
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 bře 2017, 07:13

Pokud vím tak to není chinensis, ale pravděpodobně hybrid A. arguta x A. kolomikta. Podobně jako Issai a některé další odrudy. Tato se však vyznačuje poměrně velkými plody dobré chuti.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 24 bře 2017, 08:20

Zdravím vás tak Aktinidie Issai je hybrid?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Jana » 24 bře 2017, 12:08

Děkuji za odpověď Zdeňku. Mám jednu zasázenou a ta přišla s názvem Svatava tato má název Svatoňová tak časem na to snad přijdu :D Když bude mít velké plody a ještě chutné tím líp.
Kde tě teď máme Zděnku? Jsi v němcích nebo doma?
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod sasman » 24 bře 2017, 13:07

Satan píše:Zdravím vás tak Aktinidie Issai je hybrid?


Jo, zrovna včera jsem to četl, někdo už sem odkaz dával:
https://is.mendelu.cz/lide/clovek.pl?za ... =1;lang=cz
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků