Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 09 říj 2017, 13:13

LubošM píše:Otazka:
Moja 4-5 rocna AA si rastla divoko na plote (pletive). Iba sem-tam v zime dostala radikalnejsi rez.
Na vrchole plotu je pomerne husta, jednotlive slahune su poprepletane a pod.
Hlavne konare su priskrtene o plot.

Co navrhujete ?

1) Nechat ju tak ako je a dlhsie slahune skracovat na 5-6 ociek ? Buduci rok by mala mat kvety.

2) Odrezat cca 20-30cm nad zemou ? (tam kde sa zacina zaplietat o plot) Ak ju odrezem, tak stihne do zimy vytvorit nove slahune (pravdepodobne buducorocne kvetne... ?) Nove slahune by som kontroloval aby sa nepreplietali a viedol by som ich ako po drotenke.
Odpoved:
Pokud to všechno zkrátíš, narostou moc silné výhony (vlky), a úrody se na nich příští rok nedočkáš. Já bych nechal jeden starý výhon, který se neomotává, ale jen prorůstá. Na podzim vystříhej všechny větve tenčí než 3 mm a příští rok by to mohlo plodit i pustit nové výhony odspodu, ty už si hlídej, ať neničí pletivo a během 2 let nahradí ponechaný výhon. Jinak u ovocných stromů se používá metoda podpory nasazení plodů tzv. kroužkováním, že se na výhonu sloupne proužek kůry nebo se zaškrtí drátem. Míza jde do výhonu ve dřevě, tu to moc neomezí a asimiláty místo aby šly pod lýkem do kořenů, zůstanou ve výhonu, který lépe nasadí na květy.


Skratil som Argutu nad zemou cca 15cm 29.05.2017 ako sme si pisali. Narastlo 4-5 cca 4metrovych vlkov, ktore sa zacali koncom leta aj rozkonarovat.
Uvidime ci bude na jar kvitnut, ale najskor asi nie ako pises.
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 09 říj 2017, 13:22

Tento rok som mal nasledujucu urodu z jednej samice, ktoru som rucne opeloval.
Odrodu nepoznam, bola kupovana ako "kolekcia cerveno-drobno-plodych kiwi" z rastlinky.sk.

Fotka na tanieri je zber 24.09.2017 - este boli mierne trpke-nezrele.
Cerveny plod je zber 08.10.2017 - makke, skoro az prezrete.
Ten cerveny plod je skoro ako "Issai": viewtopic.php?p=75329#p75329 alebo Ken`s Red ?!

Ku ktorej odrode to ma najblizsie?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 09 říj 2017, 14:31

Sleepy píše: Ku ktorej odrode to ma najblizsie?

Může to být buď Ken's red nebo Hardy red.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 09 říj 2017, 16:29

Tak to moje tzv. "Issai", když koukám, co mají v tom zahradnictví (před 3 lety tam sice mohli mít něco jiného), by mohlo být nejspíše ´Scarlet September´. Ken´s Red by to mohl být také, ale podle doby dozrávání spíš Scarlet anebo něco úplně jiného :shock:
Podle té 3. fotky Sleepyho naše listy vypadají úplně stejně (i ty žluté až hnědé okraje).
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 09 říj 2017, 18:27

Budem patrat a porovnavat dalej aky druh to moze byt.

O Kens´red sa vyjadrilo viac ludi, ze nie je moc dobre.

Moje dozrete (cervene) boli makke, chutne a sladke.

Zajtra pofotim listy aj ostatnych Argut. Jedna ma listy uplne zlte. (hnojene, zalievane ... boli uplne rovnako)
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod mifin » 09 říj 2017, 20:46

Sleepy píše:Budem patrat a porovnavat dalej aky druh to moze byt.

O Kens´red sa vyjadrilo viac ludi, ze nie je moc dobre.

Moje dozrete (cervene) boli makke, chutne a sladke.

Zajtra pofotim listy aj ostatnych Argut. Jedna ma listy uplne zlte. (hnojene, zalievane ... boli uplne rovnako)


Moje ostatní arguty mají všechny listy bez známek poškození, jen tahle nová má listy velmi podobně jakoby "oschlé" stejně jako na tvé fotce. Ale nejen tím poškozením vypadají ty listy jinak než u mých ostatních argut a jsou velmi podobné těm na tvé fotce.
Plody té mojí nám také chutnaly, první jakoby omylem dozrál už v půlce srpna (byl odpadlý a uvízl na listu - asi proto uzrál dřív), ostatní uzrály během září.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 09 říj 2017, 22:13

Moje Scarlet September má také stejně spálené listy. Mám ještě další dvě odrůdy u sebe a také žádná z nich takto spálené listy nemá. Původně jsem si myslel, že to je od ohně protože ne všechny listy má takto oschlé, ale teď už vím že to od ohně není. Hmm zajímavé, že to dělá pouze Scarlet September. No tak doufám, že to není nic vážného protože na plody S.S. se opravdu těším.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 10 říj 2017, 13:01

Moje jesenne listy:

1. Samica (Scarlet September, Ken`s Red alebo ine)
2. Samec praded
3. Samica Weiki
4. Samica Geneva

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Neskor pridam este dalsie.
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod BXL » 13 říj 2017, 15:02

ivan píše:Ja by som už teraz actinidie nerezal- ak ste to doteraz nestihli, tak radšej až po vyrašení, ak ich budete rezať teraz, určite budú silno slziť( kto svoje rastlinky nemá rád- môže aj teraz :D15 )...ja režem zásadne na jeseň( koncom leta)- jednu argutu som na jeseň v októbri nestihol orezať, rezal som v decembri, rany sa nezacelili a tečie ako z vodovodu- už takúto chybu neurobím...aj keď v rôznych návodoch na pestovanie sa uvádza- že treba robiť rez vo februári ako vinič- podľa mňa to je nesprávne- rastlina silno slzí a sa vysiluje. U mňa už miazga ide asi týždeň, moc ma to neteší je to veľmi skoro- aj dnes v noci bolo -3°C ( minulý týždeň bolo ešte -5°C)- nič výnimočné- je ešte len začiatok marca, ak neprídu silnejšie mrazy nevadí, ak áno, môže roztrhať kmieniky- doporučujem zatienenie pôdy a kmeňov rastlín na oddialenie pučania

Myslíte,že teraz je dobrý čas na zrezanie kiwi?Teda kiwi zasadené vlani.Ako novú som kúpila VitaKolu,idem ju vysádzať,môžem ju zrezať?Dik.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 13 říj 2017, 17:25

Minulorocnu Argutu netreba rezat. Vo vseobecnosti Argutu pokym nekvitne (neplodi) netreba zrezavat. Zrezavaju sa iba zahustujuce a neziaduce slahune. Ak zacne kvitnut, tak sa zrezavaju konare na ktorych Arguta kvitla (bud pri zbere alebo v zime januar/februar)+zahustujuce+neziaduce. Ja ich zrezavam pri zbere, aspon mam vacsi prehlad.

Ja som dnes strihal (skracoval) zahustujuce konare a nic neslzilo resp. pravidelne od juna som zrezaval neziaduce konare a nic netieklo.

Obrázek

Vitakolu pred vysadbou by som mierne zrezal, nechal 1-2 hlavne konare (viac ich asi nebude:) nech ide do korenov, resp. prezije zimu.
Na zimu ju prekryt.

Pri vysadbe vykopat velku jamu. Sadit do zahradneho substratu/substrat na zleninu(35%)+substrat azalky&rododendron(55%)+piesok(10%). Hlavne aby ten zahradny substrat nemal pridany vapnik, skor obycajny.
Obrázek

Obrázek
Obrázek
(to pojde na pergolu, nie na ten plot)
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod BXL » 14 říj 2017, 05:07

Dakujem.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 14 říj 2017, 09:34

Myslíte,že teraz je dobrý čas na zrezanie kiwi? Arguty jsem pokaždé řezal v únoru Jak bylo doporučeno literaturou, už takovou velkou chybu nikdy neudělám pokaždé když jsem tak řezal z ran teklo hodně vody, letos jsem řezal Arguty a révu v srpnu 26.8. 2017. Tentokrát všechno ok, po vodě z ran ani památka. Ještě jedna ukázka kiwi neznámá odrůda.Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 15 říj 2017, 16:09, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 14 říj 2017, 11:16

Arguty stříháme po opadu listů.
No a samozřejmě kdykoli během léta, když šlahouny překážejí. Ne na jaře, to se chovají jak čerpadlo .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 20 říj 2017, 19:44

Dnes jsem byl nakupovat v Lidl. Jsem dost naštvaný.Koupil jsem tam kiwi arguta, hortgem-nergi. Je toho 125gramů a chutná to jako tráva.Stojí to 30kč.
Neznal jsem co nám to sem italové valí. Zakládají se divoce plantáže a dává se na ně to, co je po ruce, ono to pár let trvá než plantáž vyroste. věřím, že italové pro sebe mají už mnohem lepší odrůdu a tohle se prostě dá prodat u chudáků, u nás. Teď to lidi ochutnají a nemůžu čekat, že se pohrnou sázet kiwi. Co si teď lidi pomyslí o tom, když jim to budeme doporučovat. Je to hrůza, jak se tohle mohlo dostat na trh!
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod sapmok » 20 říj 2017, 21:30

vrana píše:Dnes jsem byl nakupovat v Lidl. Jsem dost naštvaný.Koupil jsem tam kiwi arguta, hortgem-nergi. Je toho 125gramů a chutná to jako tráva.Stojí to 30kč.
Neznal jsem co nám to sem italové valí. Zakládají se divoce plantáže a dává se na ně to, co je po ruce, ono to pár let trvá než plantáž vyroste. věřím, že italové pro sebe mají už mnohem lepší odrůdu a tohle se prostě dá prodat u chudáků, u nás. Teď to lidi ochutnají a nemůžu čekat, že se pohrnou sázet kiwi. Co si teď lidi pomyslí o tom, když jim to budeme doporučovat. Je to hrůza, jak se tohle mohlo dostat na trh!

Naprosto obdobná zkušenost. Vše(z ovoce), co jsem ochutnal na rostlině dozrálé, již v obchodech nekupuju!! :?
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků