Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 05 dub 2018, 10:51

Ďakujem za tip, aj ja ju dlho zháňam. Myslíte že vedia poslať aj na Slovensko?

Ivi píše:Na té adrese co dal Robo je i ten Dumbarton. :)

Už se začaly ukazovat zelené špičky u kiwi.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Ivi » 06 dub 2018, 09:13

Ano,do EU zasílají za poštovné podle váhy od 17 euro do 5kg.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 06 dub 2018, 10:05

Mně se líbí kniha od Dr.Linus Pauling, ten má dvě nobelovy ceny "Vitamin C i zdorovje", první vydání bylo v angličtině,druhé v ruštině. člověk si C neumí vyrobit, tak ho dostává s potravou.Každý člověk ale má jiné požadavky na C, například kuřáci a alergici ho mají mít zvláště hodně, pohybuje se potřeba asi tak od 60mg denně až do 2000.
My ho asi nejvíc dostáváme v bramborách, pokud je nenecháváme dlouho horké. V dlouho horkých už není skoro žádný. A když chodím po domácnostech, tak málokde vidím, že by na stole bylo stále dost vitamínodárného ovoce, nemáme tak správný návyk, a často ani životní úroveň.
Nevidím důvod, proč by neměl mít každý po ruce na své zahradě vitamínovou bombu.A hlavně ji konzervovat na doby kdy je ovoce málo.
To, že v srpnu, kdy zraje kolomikta je i jiné ovoce je fakt, ale dívali jste se na to, kolik to je skutečně vyjádřeno čísly?Překvapí vás jak málo ho běžné druhy ovoce mají. Myslím, že takových 100mg by měl každý dodávat.A když koupím tablety, tak v návodu je že to mám brát třikrát denně!!! Zdaleka nejsem přesvědčen, že ho máme zaručeně dostatek. A ten navíc neškodí, není pravda že by škodil. To může škodit na ledviny až opravdu v moc vysokých dávkách u toho, kdo je má nemocné.
Důležité je, aby si každý zkusil, zda aktinidie snese, zda není na ně alergický. Když jdu do restaurace, tak v jídelním lístku musí být list se seznamem potravin, které mohou alergizovat a ty jsou tam vyjmenovány, jako vejce, ryby, mořské plody a jiné úplně běžné potraviny.Kiwi tam zatím nejsou, protože těch se u nás zatím moc nejedlo, ale klidně by tam měly být.Znám lidi, kteří nesnesou kiwi ze supermarketu, a to nesnese někdy i celá rodina.Ale je dobře, že se tam prodává, má dvakrát tolik C než citrusy. Doporučuji však učit lidi, že tvrdé kiwi je nejedlé.Lidi jsou netrpěliví a nechtějí čekat až změkne, zvláště děti.Mělo by se kupovat s předstihem a nechat na stole dozrávat.Já si nejraději ovoce nechám dozrát na rostlině.U kiwi už na rostlině poznám podle ztmavlé barvy, že je zralé a pohmatem se přesvědčím, jestli už je měké. V takovém případě mi kolomikta ani neopadává.Je to pro mne moc dobrá věc, a nevidím důvod, krom možné alergie, proč by neměla být dobrá pro každého.Naopak, je dobrá.Když ji propaguji, jsem jist, že nedělám nic špatného,naopak, prospívám zdraví lidí.Potvrzují mi to i dění v rusku, kde je oblíbena už od dob Mičurina a hojně se v zahrádkách pěstuje v mnoha odrůdách, z nich některé mají zvláště dobré aroma nebo zvýšený obsah přírodních cukrů a jiných přírodních látek. Kdybych byl lékárník, tak asi spolknu levnou tabletku. Já si raději utrhnu nějaký ten plod.Takže díky za názor, i když ho autor má málo odborný a je poněkud neomalený. Jeden z posledních debaklů kolomikty=jarní namrzání, kterým trpí skoro každé ovoce se nyní daří řešit, když se našly odrůdy, které vykvetou znova i po namrznutí /odrůda lakomka a samec/.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 06 dub 2018, 10:09

To poštovné je teda fakt drahé, to jsem nevěděl,díky. Naštěstí už některé firmy to dovážejí a vitakola prodávají i u nás, jen je třeba se vyhnout podvodníkům, jako v obci Tichá a tam to nekupovat i když cena se zdá být malá, nakonec tam z ní vyleze velká a podvod k tomu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 06 dub 2018, 10:10

Ivi píše:Na té adrese co dal Robo je i ten Dumbarton. :)

Lidičky neunáhlete se s touto odrůdou, pokud si přeložíte popis té odrůdy Dumbarton tak u ní píší, že to právě není odrůda Dumbarton Oaks! Tak že pozor na to.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 06 dub 2018, 11:41

Vďaka za upozornenie.Mám jeden odrezok Dumbarton vo vode, už veľmi dlho, hádam aj pol roka, korene nepustil, ale je stále živý, trošku som odštipol z vrchu a je stále zelený, nechápem ako je to možne. Myslíte že je šanca že ešte pustí korene? To v pozadí je Bingo, pri sťahovaní záhrady sa kúsok odlomil tak som nastrihal a napichal do substrátu. Je tomu už mesiac tak by sa mohli ujať.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Ivi » 06 dub 2018, 20:02

Robo díky,ještěže ses podíval.Já to nečetla a myslela jsem,že jen zapomněli dodat to OASK. :(
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 07 dub 2018, 11:08

Já už na to koukal, když sem tam ten odkaz dával a taky si myslel, že to je ona. Chtěl jsem to sem také rovnou připsat, že ji tam mají, ale ještě sem si chtěl o ní přečíst a ono ejhle.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 14 dub 2018, 20:31

Pokud chcete množit argutu dřevitými řízky, tak mně se nejlépe ujímaly takové, které byly uříznuty už na podzim a skladovány v hodně chladném sklepě v písku neb pilinách. Po novém roce řezané, někdy se také chytnou. Ale jak to nepouští ani kalus ani kořeny, nevidím to na ujmutí.Bruzy už pokvetou a to je nejlepší čas k uříznutí zeleného řízku a ten se ujímá nejlépe. v březnu uříznutý to už vůbec pochybuji o kořenění. často mi to udělá jen kalus a kořeny ne, nebo to trvá půl roku než je pustí.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Sleepy » 16 dub 2018, 13:33

Sleepy píše:Bratislava :

Arguta zacina ozivat z pukov tak z 5% rastliny.
Kolomikta cca na 70% oziva.


Dnes sa zacinaju ukazovat buduce kvety. Na kolomikte zacali o tyzden skor.
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Honza1 » 23 dub 2018, 20:46

Zdravím všechny přítomné i nepřítomné. Měl bych dotaz ohledně opylení. Lze opylovat argutu samcem kolomikty? Pokud ano, jakým způsobem uchovat květy, resp. pyl té kolomikty, do doby než vykvete arguta? A kolik květů by bylo potřeba? Vím, že už se tady něco takového určitě řešilo, ale opakování matka moudrosti a třeba už má někdo nové zkušenosti. Takže za konstruktivní odpověď předem děkuju. :-)
Honza1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 dub 2018, 20:33

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 23 dub 2018, 22:00

Honza1 píše:Zdravím všechny přítomné i nepřítomné.:-)

Ahoj Honzo, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 24 dub 2018, 18:35

Dnes jsem zjistil že na 14 odrůdách argut mám násadu květů , je to čtyři roky od vysazení.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 25 dub 2018, 08:32

Také vám děkuji. Pro mne je kolomikta tak výborné ovoce, že by nemělo chybět na žádné soukromé zahradě ani na veřejných zahradách.
Já si svoji zahradu bez ní nedokážu představit.Je to hlavní věc,kterou začínám.I ty malé v květináčích už jdou do květu.Našel jsem v internetu německou firmu, která je doporučuje i na balkony. Tak aT nám to roste.Ted když to pokvete zkontrolujte si podle květu, jestli opravdu je to samec i samice. Občas se povede to splést i při nejlepších záměrech.cedulka vypadne a někdo ji zastrčí jinam.
Kontrolu podle květu dělám i u argut, aby byla jistota, že to co mám podle cedulky za samce je skutečně samec.Tady firma adam jednou prodávala arguty jistě prý samosprašné a vylezli z toho samci.
Já teď narazil na opravdu velký problém. Už mnoho lidí si zasadilo argutu. Protože neumějí to stříhat či řezat, vyrostla jim džungle, se kterou se těžko něco dělá tak to zrušili a už nechtějí o žádných kiwi ani slyšet.Já zpočátku také takovou měl, ale mně to nevadilo, místa bylo dost. Ted ale to stříhám podle svého a ono by to chtělo ukazovat videa jak se to dělá. Já poprvé viděl správný řez v holandsku u Ing.Dijkstra v roce 1990.Připadalo mi to, že to je podobné řezu vinné révy, zakracoval výhony dost hodně.Teď nejvíce s argutami jedou poláci, stále zvětšují plantáže o desítky hektarů ročně.A tam už se musí řez dělat správně.Nějaká videa jsem viděl u clematis.pl, a hodně videí mají na you tube ukrajinci.Také na ruském forum mají hodně videí. Problém je i v tom, že každý doporučuje stříhat to v jinou dobu.Podle mne je dobré to stříhat v létě od doby květu do října a nikdy jindy.Pozor se musí dát po ustřižení, výhon bývá na koúnci namotán na jiný, který tam má zůstat.Když se za ustřižený zatáhne, ten zláme jiné, které chceme nechat. Musí se to rozstříhat na kousky. Aktinidie mají vysokou pevnost v tahu, ale skoro žádnou v lomu.Zvláštní struktura dřeva.Ale v himalajích z toho dělají i visuté mosty.Na podzim zapíchají dřevité větve na březích a až to vyroste,splétají to a vedou přes řeku.

http://forum.vinograd.info/showthread.p ... 6&page=241
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 05 kvě 2018, 14:34

Včera som si kúpil Issai, dlho som túto odrodu obchádzal,čítal že ľuďom nechutí veľmi. Budem ju pestovať v črepníku na terase, na zime pôjde do garáže. Ešte som nejedol žiadne minikiwi, kým mi ostatné zarodia okoštujem aspoň Issai.
Obrázek
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků