Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Argout » 09 led 2022, 21:29

MarekZ píše:Vdaka Stanley, snad raz prispejem aj niecim uzitocnym :).

Este jedna vec ma napadla. Skusal niekto brusnice ako "zeleny mulc" do kontajnera pod cucoriedky?
Podmienky potrebuju rovnake,len ci si nebudu velmi konkurovat.
Asi by som ich asi mal zasadit naraz, aby som sa neskor nehrabal v zemi a zbytocne neposkodil kanadkam korene.



Udelala jsem to a asi by to i fungovalo, kdyby boruvky rostly sporadane a vzprimene. Ony nekdy povaluji vetve okolo a je z toho tam dole zmatek. Letos to jeste budu pozorovat, ale mozna budu muset ty brusinky presadit.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Argout » 09 led 2022, 21:35

Cim prosim hnojite boruvky?
PH pudy mam zatim jeste dobre, ale uz trochu stouplo a je tu hodne vapna, tak me napadlo, ze uz bych asi mela zasahnout. Siranem amonnym? Nebo ted siranem amonnym a v lete draselnym?

Taky jsem koukala na Compo dlouhodobe hnojivo pro boruvky. V predeslych letech jsem davala Osmocote a bylo to dobre, ale tohle hnojivo vypada tak sympaticky…(s ovci vlnou, davka se postupne uvolnuje 5 mesicu). Ale pripada mi divne, ze to ma stejne slozeni jako dlouhodobe univerzalni od tehoz vyrobce. Ze by to same balil do ruzne popsanych krabicek? S8
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 15 led 2022, 23:09

Zdravím vás.
Akú máte skúsenosť, akú zimu zvládnu korene čučoriedky aby sa nepoškodili? Momentálne mám pôdu - raselinu kompletné zamrznutu. Nieje to problém?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 led 2022, 23:27

Zvládnou i -20°C v kontejneru, který stojí volně na zemi. Kompletní promrznutí kořenů nevadí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 16 led 2022, 10:11

Taky mám borůvky v květináčích u fasády tak jsem zvědavý na jaro. Vypadají v pohodě akorát evidentně mi při několikadenních mrazech (nočních i víc jak 15 pod nulou) pomrzly konečky Pink Lemonade a částečně i Berry Bux což je ale moje chyba protože hold na tohle holky nejsou stavěné...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 19 led 2022, 16:47

Bullets:
Už ti zase omrzla Pink Lemonade? Je třeba ji schovávat při větších mrazech a -15 a více jsou na ní už moc..já mám s Pink Lemonade opačnej problém..mě se chystá do květu, venku na ní bylo moc teplo, tak jsem jí musela dát na hanbu do garáže, kde je stabilní teplota 2st nad nulou a málo světla..už se jí rozevíraly pupeny a napučená je celá. U mně byly největší mrazy -7 a asi jen 2 dny..jinak přes den je to v plusových teplotách a v noci občas mrzne, ale to málokdy. Takže všechny jižní odrůdy mám napučený na květ a žádná mi neshodila listy, ani Powder blue. Jen Pink Lemonade nemá listy. PL je nejhorší borůvka co se týče reagování na oteplení..pár dnů tady bylo 12-14 st nad nulou a ona hned zareagovala otevíráním pupenů. Je to potvora :D

Napučená Pink Lemonade:
Obrázek

Powder Blue:
Obrázek

Obrázek

Jižní borůvky:
Obrázek

Berry Bux:
Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 19 led 2022, 19:51

To víš teď je strašně moc práce takže občas trochu flákám sledování předpovědi... Jako už jsem ji během zimy schovával asi 3x ale jednou mě to docela překvapilo :( ráno cestou do práce všechno totálně bílé a teplota snad -15 pokud se nepletu. U nás kromě výkyvu kolem Silvestra v noci mínusy a kolikrát i celodenní mrazy (jako třeba dnes) nad -10 u nás byly 4 noci a následující předpověď opět slibuje pěknou kosu ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 19 led 2022, 19:52

Jinak PL mi vůbec neshodila listy ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 19 led 2022, 21:56

Ježiš kde to žiješ? :D To jsou hory jak vyšitý..já pořád čekám kdy udeří ty mrazy a ono pořád nic..tak asi až v únoru..zatím je tahle zima u mně velice mírná, proto mi ty potvory neshodily listy a budou zase ošklivý. Jediná Pink Lemonade je shodila, protože jsem jí hnojila brzy podzimním hnojivem s vysokým obsahem draslíku, tak stačila zazimovat. Pokud Ti PL neshodila listy, tak to nejspíš nestihla moc zazimovat a proto ti i omrzla. Chce to hnojit tím podzimním hnojivem u tebe dřív..a pokud se nezadaří, tak Pink Lemonade chránit už i při teplotách kolem 0 st, jinak nemá cenu ji pěstovat, protože se připravíš o úrodu. Není holt stavěná na horské podmínky. Já to tady mám o dost příznivější. Mě chtějí borůvky v lednu kvést :D Ale jen ty jižní, ty severní jsou v pohodě.. :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 19 led 2022, 23:56

Az na ty omrzle konecky novych vetvi vypada v poho tak uvidime co na jare :) kazdopadne tedka pri tech mrazech co hladi ji radsi schovam do garaze i s Berry Bux. Mozna jeste brusinky poschovavam ale jinak to budou muset holky zvladnout venku u fasady ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 10:34

Petra75 píše:Ježiš kde to žiješ? :D To jsou hory jak vyšitý..já pořád čekám kdy udeří ty mrazy a ono pořád nic..tak asi až v únoru..zatím je tahle zima u mně velice mírná, proto mi ty potvory neshodily listy a budou zase ošklivý. Jediná Pink Lemonade je shodila, protože jsem jí hnojila brzy podzimním hnojivem s vysokým obsahem draslíku, tak stačila zazimovat. Pokud Ti PL neshodila listy, tak to nejspíš nestihla moc zazimovat a proto ti i omrzla. Chce to hnojit tím podzimním hnojivem u tebe dřív..a pokud se nezadaří, tak Pink Lemonade chránit už i při teplotách kolem 0 st, jinak nemá cenu ji pěstovat, protože se připravíš o úrodu. Není holt stavěná na horské podmínky. Já to tady mám o dost příznivější. Mě chtějí borůvky v lednu kvést :D Ale jen ty jižní, ty severní jsou v pohodě.. :wink:

Jsem zvědavý jak se holky popraly s dnešní nocí :D jelikož jsou částečně zapadané a nechtělo se mi pro ně brodit po kolena ve sněhu. Ranní teplota byla opět krásných -14,5 :D já si říkám že u nás asi tyhle rozmazlené odrůdy moc smyslu nedávají...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 led 2022, 14:53

Bullets:
Ajeje :D Teda ty jim dáváš čoudy :lol: Tak pokud zapadaly sněhem, je šance, že nezmrzly. Pokud chceš pěstovat jižní odrůdy typu Pink Lemonade, Star, Sunshine Blue a další, tak je přes zimu musíš nutně chránit. Pokud nemáš garáž nebo sklep nebo nějakej zahradní domek, zimní zahradu, kam bys holky mohl přes zimu schovat, tak nemá smysl tyhle jižanky vůbec pěstovat. Prostě pěstuj klasický severní odrůdy, těm zima vůbec nevadí, ani když rostou v květináči.V zimě na ně můžeš klidně zapomenout, jen občas zalít, když v květináči proschnou a to je vše. Máš pravdu, že ty jižní odrůdy jsou moc rozmazlený a stojí větší námahu se o ně přes zimu starat. I mě to stojí námahu a to mám tady o dost tepleji. Mě to za to ale stojí, protože Pink Lemonade je chuťově úplně jiná naž klasika, je chuťově pro mně vynikající, tak proto se holt budu pro ní takhle obětovat :wink:
Tak holt neprošla tvým výběrem, nahraď něčím míň náročným v zimě na údržbu a budeš mít klid :wink: :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 15:55

Mě právě PL taky chutnala a i to že je růžová plus jiné lístky jí činí zajímavou a určitě jí dále ponechám ve svém repertoáru navíc když loni parádně narostla :) ona je už od mala zvyklá na drsnější zimy tady u nás (vyrůstala ve školce kde není o moc tepleji) takže uvidíme co dneska ale jelikož nějak nefoukalo myslím že to přežije bez ztráty kytičky. Loni hodně pomrzly celé výhony protože mráz -21 už byl prostě nad její toleranci (bohužel jsme zrovna byli pryč) v garáži nemáme okno což mě sere a tím pádem tam je na kytky tma jinak by bylo v garáži plno ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 led 2022, 18:33

No a to že tam není okno právě vůbec nevadí..já mám tu mojí Pink Lemonade teď v garáži daleko od okna, aby na ní nešlo světlo. To světlo konkrétně u PL by dělalo to, že by se dala buď do květu nebo do růstu. Důležitý je, aby v garáži bylo chladno, pár stupňů nad nulou a málo světla nebo vůbec. Ona opadá a protože nebude mít světlo, tak nebude dělat voloviny typu růst nebo kvetení v zimě. Já ji dala do garáže do chladu a má teď hodně málo světla, tak jí už konečně přešla chuť dál blbnout :D Takže se toho neboj a šup tam s ní :wink: Jen hlídej aby úplně nevyschla, toť vše. Ty severní odrůdy nech klidně venku pod sněhem :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 24 led 2022, 19:39

PL ale nepotřebuje zimovat v nadnulových teplotách, stačí když jí pupeny neskolí velké mrazy, hlavně tak za měsíc až opravdu začne rašit (pokud je na volném prostranství). Když ji máš schovanou v permanentně "teplé" garáži, tak se nediv, že je narašená pomalu na kvetení. Věřím, že Bulletsovi aktuální počasí přežije bez většího poskozeni, ale za měsíc už bude muset dávat pozor a při hrozbě větších mrazů jí dočasně šoupnout třeba někam k severní straně domu a pozakrývat. Mě takhle loni na jaře obě PL co jsou v záhonu omrzly, jedna měla asi tak padesát kuliček, druhá ani jednu kuličku, ale ta třetí co jsem měl jen tak v květináči u zahradního domku, tak ta odkvetla a odplodila 100% pupenů. Uvidíme letos, ta květináčová je zatím zazimovaná v záhonu, když za měsíc přijdou velké mrazy, tak půjde někam do závětří.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků