Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 15 čer 2022, 14:17

@Petra 75 to je naaaadhera! Snad se neceho podobneho dockam na PB/PL pristi rok. Tento by snad mely dozrat pody na PB, ale PL ma celkem... dva plody hehe. Tak uvidim, jestli vydrzi a dozraji. Rada bych je alespon ochutnala.

Pomohl ten postrik?
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 15 čer 2022, 19:11

Veryberry: Pokud máte na PL jen 2 plody, doporučuji rostlinu či větev obalit síťkou proti ptákům. To se mi vyplatilo u PB, která po zakoupení měla taky jen 4 plody. Jinak se Ti stane to co mi u jediného plodu Eliot. Intuitivně jsem vyrušil, že plod je už tak akorát na ochutnání a nechal jsem degustaci na další den. Druhý den už tam však nebyl. Jediné, co mne mohlo těšit bylo, že můj odhad byl správný a ptáci mi to potvrdili.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 15 čer 2022, 21:37

@Radek dekuji za tip. Mam sacky z organzy na zbytek boruvek, ale ty dva plody jsem obalit neplanovala. Mate ale pravdu a radsi to udelam. Tu ztratu bych nesla opravdu velmi tezce!! :lol:
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 09 črc 2022, 13:35

Pink Lemonade už začíná u mně dozrávat..ta chuť je prostě skvělá..a barva těch kuliček taky..je to velmi příjemná chuťová změna po klasických kanadkach..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 09 črc 2022, 17:46

Kolika litrový květináč to je? Podmisku nepoužíváš? Chráníš vnějšek květináče něčím proti přehřátí, jako je to třeba u černých PH nádob?
Mi letos Pink lemonade v zimě nevymrznula, protože byla po celou zimu v zahradním domku. Avšak neshodila listy a na jaře nekvetla. Asi jsem ji měl dát přes zimu do sklepa, kde je skoro tma. Teď je zakopaná v zemi. Chtěl jsem ji tam už nechat svému osudu. Možná se nad ní na podzim ještě slituji, přesadím do nádoby a dám do sklepa. Pokud by zase nezakvetla, bylo by to na vyhození.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 09 črc 2022, 19:04

Je to pěstební nádoba s uchy 35 l, podmisku tam mám kvůli mravencům..už mi zahubili asi 5 borůvek, nalezou do květináče a je to většinou konečná..nádoba je světlejší hnědá, takže se nepřehřívá..ničím ji nechráním. Ten sklep bych možná vyzkoušela, stačí pár stupňú nad nulou a hlavně tma..za pokus to stojí..
Pokud neshodila listy, tak jí nevyzrálo dřivo a zůstala v růstové fázi..specielně Pink Lemonade se musí začít dopovat draslíkem už v druhé polovině léta..obzvlášť v chladnějších oblastech, aby stačila zazimovat..proto asi ani nenakvetla, ze nemela vyzrálé dřevo. No zkusika bych ještě ten sklep a pokud to nevyjde, tak asi pěstovat ji nemá moc smysl..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 10 črc 2022, 08:44

Radek píše:Kolika litrový květináč to je? Podmisku nepoužíváš? Chráníš vnějšek květináče něčím proti přehřátí, jako je to třeba u černých PH nádob?
Mi letos Pink lemonade v zimě nevymrznula, protože byla po celou zimu v zahradním domku. Avšak neshodila listy a na jaře nekvetla. Asi jsem ji měl dát přes zimu do sklepa, kde je skoro tma. Teď je zakopaná v zemi. Chtěl jsem ji tam už nechat svému osudu. Možná se nad ní na podzim ještě slituji, přesadím do nádoby a dám do sklepa. Pokud by zase nezakvetla, bylo by to na vyhození.

Hele já měl PL ještě spolu s jednou jižankou co mám normálně venku u fasády celou zimu (jsem kousek od tebe ;) oblast pod Prašivou) a PL mi jen trochu omrzla na koncích takže plodů moc nemá ale jižanka bez jediného schovávání a plodů má plno :D asi mě slyšela že jsem jí chtěl tak trochu vyměnit za něco jiného když extra loni nerostla a plody nebyly... Letos jede ale úplně jiné bomby a normálně jsem se nad ní slitoval a nevyměním jí :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 19 črc 2022, 08:31

Zdravim :D

vcera jsme s dcerou ochutnaly prvni Pink Berry boruvky a byly oravdu moooc dobre! Dcera me radosti objala, coz je znamka gastronomickeho zazitku nejvyssiho stupne. :lol: Take chela okamzite sklidit vsechny zbyvajici, treba i jen lehce naruzovele pody. Ale stihla jsem radeni kobylky zamezit. Ufff. PB si tim padem vyslouzila trvale misto v zahrade, resp. ubytovani v letnim sidle, v zime bude vegetit ve sklepe.

Jinak PL ty dva pody ztratila behem nasi dovolene. A to byla radne zalejvana. No nevadi, tak priste.

EDIT:

@Petra75 mne mravenci taky zmasili jednu boruvku. Myslela jsem, ze jsem zanedbala peci, ale po vysypani kvetinace jsem nasla mraveniste o cca 30 patrech. Parchanti mrnavi.
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2022, 17:04

Potvrdila se mi zkušenost z předloňského roku, že Pink Lemonade na rozdíl od Powder Blue nemá ráda horko ve skleníku. Sice je jako každý rok obalená plody, ale chuťově je letos nijaká. Loni u nás byl hodně chladný rok a to byla skvělá. Tak to vypadá, že ji dám opravdu do nádoby a po jarních mrazících půjde ven.
Powder Blue je úplně opačný případ, loni zrála pozdě a chuťově byla kyselejší, letos už trháme a je velmi chutná.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 06 srp 2022, 11:55

Už mi začíná venku zrát Powder Blue.. :) Tak to vypadá, že v mojich podmínkách bude dozrávat úplně v pohodě. Ochutnala jsem.pár kuliček a i brzy po zmodrání je chuťově výborná a sladkokyselá. Budu ji muset hodit pod síť, abych ochutnala i kuličky v plné zralosti. Ptákům teda dost chutná..přitom vedle je chandler bez sítě a toho si moc nevšímají...Asi rozhoduje u ptáků rozměr plodů..pokud se jim vejdou do zobáku, tak to je pro ně dobrý a pokud ne, např. Chandler, tak to raději nechají být..

Powder Blue

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 21 zář 2022, 18:40

Přidám svou letošní zkušenost s Powder Blue. Mám 2 a jsou v 90l maltovnících. Až v srpnu jsem se dostal k tomu a obalil nádoby mirelonem, aby se nepřehřívaly. Loni se mi objevila první modrá bobule až 17.9. Letos už o 3 týdny dříve, 23.8. Nové přírůstky od spodu nemají, ale vypadají jinak zdravě. V září jsem nádoby omotal bílou netkanou textilií. Je to rychlejší a pohodlnější manipulace při odkrytí a sběru. Stačí oddělat pár kolíčku na prádlo. Je pod tím teď pěkné teplíčko. Chuťově jsou borůvky dobré, sladkokyselé. Dnes byl první sběr a bylo toho sice jen 1,080 kg, ale i to teď ke konci září potěší. Na rozdíl od loňska asi vše dozraje.
Lenka a i Petra, už asi mají sklizeno.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 21 říj 2022, 20:07

Tak letos už poslední sběr borůvek Powder Blue. Chuť sice není prvotřídní, ale jsou dobré, sladkokyselé. Mají trochu větší semínka. Něco mezi muchovníkem a kanadskou borůvkou.
Letos dozrála většina borůvek a proto jsem už z keřů dal pryč bílou netkanou textilii.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod peter8 » 07 bře 2023, 20:56

Hľadám opeľovača k už zasadenej Pink Lemonade /4 ročný ker/, kedže som si všimol že len velmi málo kvetov sa opelí a aj znich sú potom len malé plody.

Na Slovensku som až donedávna nenašiel žiaden eshop čo by predával nejakú odrodu V. Ashei, teraz som narazil na Sunshine Blue

v popise má že je to mix - Vaccinium corymbosum x ashei x darrowi, bol by tento typ dobrým opeľovačom pre Pink Lemonade?
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 08 bře 2023, 10:09

Co jsem vypozoroval tak lidi tuto odrůdu pořizují k PL :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 21 bře 2023, 21:04

V Ekozahradnictví mají novou odrůdu jižní borůvky, která by měla být ranější než Powder blue.
https://www.ekozahradnictvi.cz/produkt/ ... ka-gupton/
https://www.multibaies.com/en/fruit-gro ... hybrid-en/
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků