Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 06 lis 2022, 18:38

Dobrý večer, je tu aj nejaký profesionálny pestovateľ čučoriedok? Myslíte že pri počte 2000 rastlín je to už živobytie?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 06 lis 2022, 20:17

jurajJ55 píše:Dobrý večer, je tu aj nejaký profesionálny pestovateľ čučoriedok? Myslíte že pri počte 2000 rastlín je to už živobytie?


Vzhledem k tomu, že 2000 rostlin vyprodukuje cca 10 tun kvalitního ovoce (starší rostliny možná o něco více), tak bych tipnul, že by to bylo tak na hraně. Záleží asi jaké bys měl dluhy a splátky.
A musel bys to samozřejmě dělat všechno sám, platit další pracovní sílu ny z toho nejspíš nešlo. Tolik můj velmi hrubý odhad :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 06 lis 2022, 21:48

5kg na rastlinu? To sa mi zdá veľmi optimistické. Ale o ty dosahujes reálne takéto výsledky ?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 06 lis 2022, 22:31

5kg není problém ani u mých kontejnerovaných rostlin.
Komerční odrůdy pěstované v zemi s dobrou výživou a zálivkou musí mít ještě větší výtěžnost.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 led 2023, 12:13

Jsem zvědav na letošní úrodu protože mi to neskutečné množství sněhu před Vánoci docela polámalo větvičky :x bohužel tomu nešlo předejít... Byli jsme pryč a nasněžilo během 3 dnu tolik co tu nebylo za celou zimu za 17 psali
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 13 led 2023, 01:28

Ahojte. U nás poslednú dobu dosť pršalo. Mám riadok čučoriedok vysadených v miernom kopci a na spodu radu ako voda stekala dolu kopcom je to celkom dosť premočené. Voda nestíhala vsiaknúť keďže je u mňa dosť ilovita poda. Myslíte že to môže poškodiť korene, vyhniju alebo nemali by?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 led 2023, 13:47

Nesmíš je tak rozmazlovat :D pak jsou silnější a nerozhází je nějaká odchylka od dokonalosti
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 led 2023, 08:27

jurajJ55 píše:Ahojte. U nás poslednú dobu dosť pršalo. Mám riadok čučoriedok vysadených v miernom kopci a na spodu radu ako voda stekala dolu kopcom je to celkom dosť premočené. Voda nestíhala vsiaknúť keďže je u mňa dosť ilovita poda. Myslíte že to môže poškodiť korene, vyhniju alebo nemali by?


A jak to máš v té jílovité půdě vysazené? Vykopal jsi díry a naplnil je rašelinou nebo něco jiného?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 15 led 2023, 15:58

Vykopany rigol/kanál 10m dĺžka , 0,7m šírka a 0,4m hĺbka - naplnené raselinou.
Oddelené tkanou textíliou. Je to v kopci takže nadbytočná voda steká dole kde sa drží pri väčších dažďoch hlavne v zime keď nestihne pôda vyschnúť. Cez leto tento problém není.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 led 2023, 17:43

Ok. Krátkodobé přemokření by měly zvládnout v pohodě. Když zde jednou výjimečně vydatněji zaprší, tak moje kalfasy zapuštěné v jílu taky stojí pár dní ve vodě a nic se nestane.
Pokud tam nemáš vyloženě jezero, ve kterém by ty rostliny byly utopené několik týdnů, tak bych se nebál.
Případně můžeš v tom nejníže položeném místě záhonu zkusit zbudovat nějakou jednoduchou drenáž a odvézt tu přebytečnou vodu jinam. Třeba vzít klasickou chráníčku kabelů, navrtat do ní otvory, omotat netkankou a zahrabat do rašeliny. Samozřejmě jen za předpokladu, že máš na zahradě poblíž ještě nějaké nižší místo, kam by to šlo natáhnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 15 led 2023, 17:50

Áno. Chcem na Tom konci kam voda stečie urobiť drenaz , ale momentálne má dosť často pršať tak niekoľko dní musia vydržať aj vo vode.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 22 led 2023, 22:48

Bohuzel uz jsem zjistil co mi minule polamalo boruvky :( dneska se situace nejspis opakovala… pricinou jsou solary na strese ktere tu obrovskou masu snehu neudrzi (kor kdyz se otepli/zasviti) a ta jede jak po skluzavce dolu :-o ze to vzdy schytaji ty nejhezci rostliny je jak naschval
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 04 úno 2023, 23:34

Bullets píše:Jsem zvědav na letošní úrodu protože mi to neskutečné množství sněhu před Vánoci docela polámalo větvičky :x bohužel tomu nešlo předejít... Byli jsme pryč a nasněžilo během 3 dnu tolik co tu nebylo za celou zimu.

U nás taky tenkrát tak hodně nasněžilo. Avšak klasické kanadky byly bez listů a nevadilo jim to. Problém však mají ty jižní odrůdy, kterým listy zůstávají. Musel bych je zajistit nějakou ochrannou konstrukcí. Vysokou stojatou Liberty, zasazenou v zemi, sníh povalil na zem. Ještě nevím, zda se kmen zlomil. Sunshine Blue v nádobách (1 matečná rostlina + 2 odkopky) jsem před sněhem taky nestihnul odnést do bezpečí. U jednoho pěkně rozrostlého odkopku se mi taky polámalo pár větviček. Je to moje oblíbená borůvka, proto u větvičky, která po zlomení držela jen na zbytečku kůry, tak místo jejího odstřihnutí, jsem ji zalepil lepidlem Herkules. Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá. Na jaře to můžu odstřihnout, pokud to nezvládne.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 úno 2023, 08:29

Radek píše:..jsem ji zalepil lepidlem Herkules.

S20
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 05 úno 2023, 15:59

Radek píše:U nás taky tenkrát tak hodně nasněžilo. Avšak klasické kanadky byly bez listů a nevadilo jim to. Problém však mají ty jižní odrůdy, kterým listy zůstávají. Musel bych je zajistit nějakou ochrannou konstrukcí. Vysokou stojatou Liberty, zasazenou v zemi, sníh povalil na zem. Ještě nevím, zda se kmen zlomil. Sunshine Blue v nádobách (1 matečná rostlina + 2 odkopky) jsem před sněhem taky nestihnul odnést do bezpečí. U jednoho pěkně rozrostlého odkopku se mi taky polámalo pár větviček. Je to moje oblíbená borůvka, proto u větvičky, která po zlomení držela jen na zbytečku kůry, tak místo jejího odstřihnutí, jsem ji zalepil lepidlem Herkules. Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá. Na jaře to můžu odstřihnout, pokud to nezvládne.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

U nás sníh samotný rostliny zvlaádnou ale tu masu padající ze střechy už bohužel ne a to jsou všechny bez listů... :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků