Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod ivan » 23 kvě 2023, 09:08

Chcel by som poprosiť o radu, s čučoriedkami nemáme žiadne skúsenosti, vlani na jeseň sme kúpili 2 pomerne veľké sadenice (na skúšku), zasadené sú v nádobách, zem je kupovaná - (substrát na čučoriedky), vyskytli sa 2 problémy (možno spolu súvisia)- hnedé flaky na listoch + "usychajú"- odumierajú konáre
Goldtraube23+ Heerma:
Obrázek
Obrázek
...a nekvitnú naraz Goldt. kvitne min. o 2 týždne skôr (tak asi sa nebudú časovo stretať pri kvitnutí, treba ďalšiu odrodu?), ďakujem za rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 23 kvě 2023, 09:46

Ivan - Sousedka první borůvky taky sadila do kupovaného substrátu a rostliny měnila po roce...Vypadalo to stejně. Nicméně je přesvědčená, že rostliny "asi utopila" - což si u borůvek moc představit nedokážeme, ale ty hnědé listy by tomu taky nasvědčovaly. Rostliny vedle, v čisté rašelině, jí rostou v pohodě. Je ale možné, že v substrátu je hodně hnojiva a ona ještě přihnojovala a tudíž přehnojila, takže odešly kořeny.
A Heerma je chuťově a velikostně asi to nejhorší, co na zahradě z borůvek máme....i když, pravda, je odolnější. Kdybychom neměli borůvek tolik a kdyby se nám chtělo (a kdyby nebyla tak drahá, když jsme ji kupovali :wink: ), tak už dávno skončila v kompostu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2023, 09:53

Taky jsem chtěl napsat, že substráty, které jsou určeny jakože pro borůvky, nemusí vůbec fungovat a nejlepší řešení je koupit balík světlé rašeliny a šoupnout to rovnou tam. Samozřejmě u borůvky v kontejneru v čisté rašelině ja pak potřeba pravidelně přihnojovat, ale to je asi jasné. Utopit borůvku určitě jde, ale to nevím jak se projevuje, znám jen případy usušení.
Takto vypadají všechny výhony na rostlině nebo jen nějaké?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2023, 06:55

moonvil- takto vypadá asi 50% výhonkov s tými flakatými listami....a odumrelo možno 5-6ks výhonkov na 1 rastline(Goldtraube)....a ešte ma napadlo, že Goldtr. chcela kvitnúť skôr, tak som ju dal na min. 2 týždne do úplného tieňu (aby sa stretli s kvitnutím s Heermou)- možno aj to jej neprospelo- bola zima+ nemala žiadne slnko
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod ivan » 01 čer 2023, 10:48

...nastal posun- ale k horšiemu- postupne odumierajú listy ,konáriky- a to veľmi rýchlo...
Obrázek
...netvrdím, že je to to isté- ale v téme Kamčatka (od petpod z 21.5.)- to vypadá podobne:
viewtopic.php?f=34&t=39&start=5865
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 01 čer 2023, 12:48

Ivane nevím co s tím, asi bych to každopádně seřízl až do zcela zdravého dřeva a zvážil přesazení keře do čisté rašeliny z toho původního substrátu.
Ten zmiňovaný problém na kamčatkách se projevil jen v době kvetení, kdy jsem taky pár takových větviček viděl, ale ty zaschnuly a dál už se to nešířilo.
Tohle na borůvkách vypadá taky jak nějaká houbovka, kanadky jimi poslední roky trpí více než bylo zvykem, ale když mají dobré podmínky, tak to většinou zvládají.
Já když vidím na borůvkách nějaký podezřelý výhon, tak se to snažím dávat hned pryč a ideálně pak zlikvidovat, neházet to pod keře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rpavel » 04 čer 2023, 22:19

Zdravím všechny
cca před 2 týdny jsem si všiml, že 3 keře borůvek (vloni kupované jako 3-leté) začali jakoby uvadat, žloutnout. Zkoušel jsem více zálevát, přihnojit, vše bylo marné.
Dneska jsem zkusil odhrnout mulčovací kůru a rašelinu a uviděl jakoby ohlodanou nebo uhnilou "kůru" větviček a vrchní části kořene:

Obrázek

Myslíte, že je to nějaký škůdce nebo to z nějakého důvodu uhnilo? Mám je teď v nádobách 130L, s dírami na dně, převlhčení bych snad vyloučil. Na podzim 2022 jsem je přesazoval do velké nádoby a jakoby jsem je o 3-5cm ponořil než byly původně. Mohlo toto "ponoření" způsobit uhniti vnější vrstvy větviček, které se po přesazení ocitly v rašelině, ale předtím rostly nad zemí? Ale dělám to takto pořád a nikdy se mě to ještě nestalo... Ale je takto "ohlodaný i vrchní část kořenů, které byly v zemi i před přesazením...
Díky moc za rady a informace co se borůvkám vlastně stalo.
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2023, 07:20

Uhnití bych vyloučil, téměř jistě půjde o nějakého škůdce. Jako první mě napadají larvy lalokonosce, které pracují na kořenovém krčku pod úrovní terénu. Touto dobou se z nich už líhnou noví dospělci a vylézají nahoru, aby jim vytvrdnuly krovky.
Lalokáče si lze snadno donést domů s nákupem sazenic.
Může to být ale i něco dalšího, chtělo by to nejspíš více odhrabat a zkusit to chytit při činu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rpavel » 05 čer 2023, 10:30

Díky moc za odpověď. A takto poškozené borůvky se dají nějak zachránit nebo je rozumnější provést pitvu, identifikovat škudce a pořídit raději nové sazenice?

Napadlo mě ustřihnout všechny výhony, adekvátně prolit rašelinu mospilanem a doufat v nove výhony?
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 05 čer 2023, 11:04

Rpavel píše:Zdravím všechny

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2023, 11:24

Rpavel píše:Díky moc za odpověď. A takto poškozené borůvky se dají nějak zachránit nebo je rozumnější provést pitvu, identifikovat škudce a pořídit raději nové sazenice?

Napadlo mě ustřihnout všechny výhony, adekvátně prolit rašelinu mospilanem a doufat v nove výhony?


Asi bych zkusil jednu rostlinu vytáhnout ze substrátu, opláchnul z toho co nejvíc rašeliny a podíval se pořádně na kořeny kolem kořenového krčku.
Larvy lalokáče jsou pár milimetrů velké bílé, měly by být docela dobře vidět v té tmavé rašelině. Ale mohou už být pryč, protože teď začíná nový cyklus. Stopy dospělého brouka jsou vidět na listech - typický je půlkruhový okus z boku listu.
Je dobré vzít večer po setmění baterku a jít si na ně posvítit - ve dne téměř nevylézají, ale v noci se bezstarostně pasou.

Pokud bych tam nic nenašel, tak bych to jak říkáš asi ponořil na chvíli do kýblu s nějakým insekticidem a pak to vsadil do čerstvé rašeliny. Klidně jen provizorně do menšího kontejneru, jen aby se vidělo, zda to rozdýchají nebo ne.
Ty výhony, které mají u kořenů zcela ohryzanou kůru dokola, asi už nepůjde zachránit a nezbyde než je ustřihnout.

Takovéto poškození jsem na kanadkách ještě neviděl, s lalokáčem se mi to letos stalo u černého rybízu, tam to vypadalo podobně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rpavel » 05 čer 2023, 20:48

Hezký večer
Tak už jsem mnohem chytřejší, mám je tam, larvy Lakonosce... Nejprve jsem si myslel, že tam mám dvě různé potvory, ale teď jsem přesvědčený, že je to jen jiná fáze Lakonosce. Určitě jsem si ho dovlekl s loňskými sazenicemi. Ani na jedné z mých cca 20 borůvek jsem nenašel jediný okousaný list, takže jsem to snad podchytil ještě zavčas, před vyklubáním dospělců... Byť jakoby pár svlečených kůži jsem našel... Ty strašidla uprostřed fotky se normálně hýbaly a pohybovaly...
Obrázek
U jedné borůvky co jsem kupoval na podzim, tak bylo cca 6 larev, u dvou, co jsem kupoval vloni na jaře cca 30.
Takto dopadla loňská kupovaná na podzim:
Obrázek
Borůvky šly do lesa, toto už podle mě zachránit nešlo...
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2023, 21:59

Přesně podle předpokladu. Ne, to zachránit nelze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petr z H. » 14 čer 2023, 07:36

Nenapadá někoho, v čem by mohl být problém? Borůvky jsou vysazené už druhým rokem, ve směsi 1/2 rašelina, 1/4 kompost, 1/4 písek. Zasazené říjen 2021. Loni plodily i tvářily se korektně. Letos také krásně vyrašily, ale u některých se to zarazilo - málo listí, malé a nažloutlé, plody či květy začínají pomalu usychat. Korektně se tváří pouze cca 3 nich. Na jaře jsem ke každé nasypal trošku lógru na povrch, a hnojil 1x síranem amonným. Zkoušel jsem opatrně odhrábnout zeminu a kouknout na kořenový krček, ale nic zvláštního jsem nenašel, žádné larvy ani poškození. Tak nevím, co dělám špatně.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 14 čer 2023, 16:21

*
Naposledy upravil Petra75 dne 24 čer 2023, 18:31, celkově upraveno 1
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník