Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 22 zář 2016, 00:05

dadlala píše:...omlouvam se, ze sem tak hystericky vpadam, ale ve stredu mi dorazila boruvka Reka ze zahradnictvi (zahr. Na zazvorce) a nemuzu si pomoci, ale je na ni nejpravdepodobneji nejaka rez. Foto bohuzel momentalne nemam jak dostat do pc (zapomnela jsem kabel). Dvouleta Reka je napadena prakticky cela a trileta Reka je na tom o neco lepe (tam se daji najit i listy, zcela ciste). ...

IMG_0723_ivi.jpg
IMG_0723_ivi.jpg (81.42 KiB) Zobrazeno 4767 krát

...tady konecne prikladam foto te paradni boruvky, co mi v srpnu dorazila ze Zazvorky (trochu jsem musela bojovat s velikosti fotky, tak snad je to tam stale dobre videt). ... Tohle je ta promorenjsi dvouletka (Reka), udelala jsem si s ni ostudu u sousedky, protoze ta byla pro ni (bohuzel jsem se ji predem zminila, at s ni pocita), tak jsem s ni k ni musela jit, jinak bych ji asi vyhodila...Ta trileta, co jsem objednala sobe, na tom byla mnohem lepe, ale i tak jsem z ni udelala prizemni kerik vysky 20cm, nechala jsem ji tak 5-10 listku, ktere byly ciste a vysadila jsem ji. Zatim tam tak "zaprdle" sedi osetrena Kuprikolem pak po 7-mi dnech Dithanem NeoTec (docetla jsem se obecne, ze je na rzi lepsi) a zatim to asi stagnuje, ale at zije ekologie. Pisi to sem hlavne proto, jestli se s tim jiz nekdo nesetkal, neresil a nejlepe nevyresil...treba to ani neni rez, ale ja jsem spise presvedcena, ze ano...Zazvorka bylo me zamilovane zahradnictvi a Reku jsem si objednala na radu uzivatelky Jiriny, jak tu o ni tak pekne psala, byla jsem na ni cela natesena S7 ale kdyz jsem ji vybalila S8 , uprimne, myslela jsem ze to hodim nekam...co nejdal..
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 22 zář 2016, 00:10

...tady jeste obrazek listu, ktery je napaden pocatecne, oranzove kupky jsou prasive (opet byl boj s velikosti, ale snad je to tam videt)...
Přílohy
IMG_0828_ii.jpg
IMG_0828_ii.jpg (17.41 KiB) Zobrazeno 4767 krát
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Helena » 22 zář 2016, 07:59

Já tedy neporadím,toto jsem na borůvkách neměla.Jen chci k tomu napsat toto - taky jsem letos objednávala nové borůvky,díky lalokonosci jsem o nějaké pěkné přišla :twisted: Objednávala jsem tedy odjinud.Loni mi z tama přišly hezké,letos to stálo za prd.Tříletá bez náznaku přírůstků,mrňavá- ta dvouletá byla větší :shock:- malé listy.Ta jedna dvouletá zase listy jak od kadeřníka...Ze 3 borůvek jen 1 vypadala,jakž takž.Tak jsem to pěkně nafotila ze všech stran,přidala porovnání vedle krásně rostlé borůvky z Hobby.A se slušným povídáním poslala prodejci.Aaaa ozval se s omluvou a nabídl vrácení pěněz za rostliny,které se mi nelíbí.Takže tak.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 zář 2016, 10:01

Jestli je to nějaká rez nebo plíseň, tak to možná vzniklo během množení někde uvnitř skleníku - myslím, že se to už na jaře neobjeví, pokud ji vysadíš normálně ven.
Můžeš tu rostlinu pro jistotu na nějakou dobu izolovat od ostatních kanadek a vysadit ji, až budou nové listy čisté.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 23 zář 2016, 11:06

Na posílení s hnojivem bych se nebál jít i do něčeho takového - http://www.forestina.cz/produkt/na-boru ... umatem-901
Bohužel hnojiva pro příští rok ještě mám , ale na další rok asi koupím.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 24 zář 2016, 00:59

moonvil píše:Jestli je to nějaká rez nebo plíseň, tak to možná vzniklo během množení někde uvnitř skleníku - myslím, že se to už na jaře neobjeví, pokud ji vysadíš normálně ven.
Můžeš tu rostlinu pro jistotu na nějakou dobu izolovat od ostatních kanadek a vysadit ji, až budou nové listy čisté.

...podobnou uvahu vznesla i sousedka, ale brala jsem to od ni v tu chvili spise jako projev soucitu nad "blbkou" co neumi koupit boruvku (byla jsem v te chvili pomerne zdrcena), ale kdyz to ted pises i ty, mozna je nadeje...s tou karantenou jsem to resila take. Trochu se bojim hmyzu, mravencu. Neustale oblezaji boruvky smerem k mladym vyhonkum a koukaji, kam si nasadit msice. Nevim, jaky mohou mit radius (a jaka je tedy vlastne bezpecna vzdalenost), protoze ty prasive vytrusy by klidne mohli prenaset....

...jo a Heleno, MOC dekuji za zminku o lalokonoscich!!!!! Konecne tusim, co jsem to tu pres leto vidala vecer pod svetlem na fasade za brouka....vim, ze me hlavne zaujalo, ze je evidentne nocni, jaksi "nosalovity", jinak celkem pohledny....A pak si rikejte "nech brouka zit".....aaaaaaaaaaaaach JO! Ozrane je tu kdeco, kdecim (navic jsem cetla, ze dospelci i kdyz sezerou ledaco tak vajicka kladou na oblibene druhy rostlin, takže některé rostliny vykazující okus listů nejsou nutně v riziku způsobovaném larvami, ktere je horsi.) Bohuzel myslim, ze i na boruvkach jsem videla ozer, ktery by lalokonosci klidne odpovidal... :evil: :roll: :D5 :D6 E7 S13 :D14 :D17 :D5 :x :shock: :roll:
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 25 zář 2016, 17:17

Po roku od vysadenia som dával teraz prvý krát síran draselný - pestujeme ale v pilinách a preto mi treba viac hnojiť. A na jar pridám síran amonný.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 29 zář 2016, 08:04

Zdravím! V sobotu jsme si udelali výlet a při cestě jsme navštívili zahradnictví v Žehušicích a Havlíčka v Srchu. Tak nám zase přibylo pár borůvek, koupila jsem na zkoušku Ama Rood, Grover, Heermu.
Chci se zeptat, poradil by mi někdo, kde by se daly koupit odrůdy Nui, Puru, Draper, Huron a Liberty? Zázvorka by sice něco z toho měla mít, ale vypradané a netuší, kdy naskladní. Dívala jsem se na prodejce v Německu, ale s tím dopravným je to příliš drahé. Děkuji za případné rady.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod liptak » 02 říj 2016, 18:05

Ahojte. Čučoriedky mám zasadené v bazéniku s pilinami. Asi pred dvomi až tromi mesiacmi na listoch rastlín sa tvorili rôzne škvrny, niektoré listy boli červenofialové. Skúšal som prihnojiť okrem Kristalonu aj SA. Žiadne výsledky. 2 rasliny vyschli. Vody bol dostatok s hladinou v bazéniku 20 cm plus polievanie skoro každý večer. Keď som vykopal uschnuté rastlinky našiel som v koreňoch farebné bobule ružové, žlté. Po rozpučení vystriekla tekutina a ostal obal z vajíčka. A dorazil ma nález veľkých, bielych lariev cca 3 cm - larvy chrústa obyčajného (Melolontha melolontha). Živia sa humusom, korienkami... Použil som Dursban no bez výsledku. Larvy som našiel pri koreňoch skoro všetkých rastlín. Keď chémia nezabrala uvažujem nad "bio" ochranou požiť na zničenie elektriku. Má niekto skúsenosti? Prípadne aká chémia by sa dala použiť. Bazénik 5 x 6 m založený koncom r. 2015, rastliny sadené marec 2016.
liptak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 05 črc 2016, 09:56
Bydliště: Liptov 650 m.n.m. mrazová kotlina riečky Belá

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 02 říj 2016, 19:06

1. "Vizuálne sa nedostatok fosforu vo výžive rastlín prejavuje drobnými listami. Staršie listy sú tmavozelené a na okrajoch červenejú až fialovejú."
2. "Nedostatek fosforu se projevuje zakrslými výhony s temně, purpurově zelenými malými listy. Tento jev je spíše výjimkou, mnohem častější jsou problémy s výše uvedeným železem a dusíkem. Pokud se deficit fosforu přeci jen vyskytne, tak především na začátku jara během nízkých teplot a vyššího zamokření půdy."

Čo sa týka tých bielych guličiek, tak niečo podobné sa tu už riešilo. Napokon to bolo (ak si dobre spomínam) hnojivo vo forme guličiek. Skús sa opýtať toho u koho si čučoriedky kupoval či takéto hnojivo aplikujú. Ak nie tak to predsa len budú vajíčka. V akej hĺbke sa nachádza podzemná voda (od - do)?
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 03 říj 2016, 20:03

Daj fotky ako vyzerajú.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 09 říj 2016, 20:37

Kúpil som pred pár dňami čučoriedky, ktoré pochádzajú z Peru. Odroda žiaľ nebola uvedená. Ohromila ma neuveriteľná veľkosť týchto čučoriedok, nikdy som nič podobné nevidel. Najväčší plod z vaničky vážil 10g.

Obrázek

Tu je pre lepšiu predstavu plod v ruke. Naozaj mali veľkosť stredne veľkej čerešne. Škoda, že nebola uvedená odroda, predpokladám, že je zo skupiny južných odrôd, keďže pochádza z Peru. Chuťovo boli na moje prekvapenie celkom dobré, mali sviežu kyselinku a neboli fádne ako niektoré iné kúpené. No, veľmi zaujímavá odroda.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radim K » 09 říj 2016, 20:57

Zkus stratifikaci, výsev a selekci, semenáčky budou zajímavé!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 09 říj 2016, 21:57

Je pravda, že by to mohlo byť zaujímavé, ale priznám sa, že na to nemám energiu a trpezlivosť sa s tým babrať. Ale ak by sa s tým chcelo niekomu hrať, kúpil som ich v Lidli. Predpokladám, že to naskladnili v predajniach po celej strednej Európe.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 říj 2016, 18:04

Bola vačšia ako 2 eurovka?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků