Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod georgi77 » 26 dub 2017, 13:15

palino79 píše:Georgi len tak pre zaujímavosť aké odrody máš? Pozeral som tvoje príspevky a myslím že ich bude veľa.

mas pravdu bude toho vela... cez vikend napisem presne, musim spravit inventuru po zime
georgi77
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 14 led 2009, 14:10
Bydliště: Nové Zámky, 114 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod peter8 » 26 dub 2017, 16:32

S odstupom piatich dni od minusovych teplot to vyzera ok, mozno par plodov zmrzlo, ale to je nic.
Obrázek Obrázek

Zacali kvitnut uz aj ostatne odrody:
Obrázek Obrázek
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 dub 2017, 17:49

Takže som mal pravdu :D Inak máš ich pekné, neviem či som ich mal ja také na druhý rok.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 dub 2017, 19:23

U mňa aktuálne takto vyzerá Chandler zatiaľ iba puky. Mohla by byť dobrá úroda.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 26 dub 2017, 20:04

Tento nápad s nopovou fóliou sa mi páči asi najviac zo všetkých ktoré som tu doposial videl. Dá sa kúpiť s optimálnou šírkou - 50 cm, je aj pomerne lacná, odolná a dobre izoluje od okolia. Síce nemám závlahu, ale riešil by som to formou bazénika. Na dno igelit, okraje vyhrnut, zaviest drenaznu hadicu a do bokov nopovej folie spravit diery. Takto vyformovany tvar kruhu sa ti na povrchu velmi deformuje? Ako dlho ich uz mas takto vysadene?
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 dub 2017, 21:11

Nopovka je z jednej strany tenká (tú som dal dole) ale s druhej (ktorú som dal na vrch) pomerne pevná. Keby tam nebola tá hadica nedeformuje sa vôbec. Vysadené máj 2015.
Naposledy upravil palino79 dne 28 dub 2017, 21:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 26 dub 2017, 21:40

Ta fotka možná klame, ale zdá se mi to dost úzké vzhledem k tomu jak kanadka mělce koření.
Pro mladou rostlinu to určitě stačí, ale pro velké keřisko bych si dovedl představit šířku té "ohrádky" 60cm a více.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 dub 2017, 21:44

Je mi jasné že 80cm by bolo lepšie, P. Šimala dokonca odporúča 1m, ale v dobe ked som to sadil som našiel iba postupy kde sa hovorilo len o 50 cm. Kiwi fórum som ešte nepoznal. Jama bola 60 cm v priemere ale po vložení fólie to môže byť 50+. Z jednej jamy som vykopal 3 fúriky zeminy, celkovo 18 krát E7 viac by sa mi už asi nechcelo. Môže klamať tá hadica je to 1" ten ker je široký cca 130 cm.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 28 dub 2017, 19:11

7 palino ten chandler ten ma ale zaklady... Tomu sa hovori krik..kolko rokov ho mas vonku? Myslim ze 2-3kg das dole :) ta dazdova voda je lepsia o dost ako studnicna ako pozeram
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 28 dub 2017, 21:10

V máji budú 2 roky. Čiže tento rok bude 3 sezóna.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 30 dub 2017, 19:33

Tak jsem zase koukala na nesmyslne obrazky zazracne preplozenych boruvek na googlu. Je neuveritelny, kolik fotek jsou photoshopy. Ani jim neni blby, ze jeden trs, je tam zkopirovanam treba 5x.... to jsou asi kouzelne boruvky. Plodi identicke trsy S6
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 01 kvě 2017, 07:20

Po týdnu jsem se zase dostala na zahradu a v sobotu a v neděli vykvetlo několik borůvek, kvete Reka, Heidi, Northland, Iranka, Goldtraube 23, Bluegold, začíná první keř Chandlera. Northcountry už má i plody a pomalu dokvétá, začala kvést jako první skoro před měsícem, jarní mrazíky jí vůbec neuškodily, vlastně žádné borůvce. Ale bohužel máme první ztráty (kromě po zimě několika zmrzlých) a to Spartana (zkoušíme ještě zachránit) a Goldtraube 71. Na jaře pěkně rašily a najednou jsou kaput. Ta Goltraube úplně. Tak jsem oba keříky vyndala a uvnitř jsem našla ty mrchy larvy lalonosce. Viz první foto. Rozevřela jsem kořenové baly v nich tohle. :D17
A pak mám dotaz, jestli by někdo zkušenější nevěděl, co by to mohlo být za odrůdu (viz druhé a třetí foto). Koupená jako noname v Lidlu v roce 2012, teď je to keř tak metr vysoký, bohatě kvete, loni jsme sklízeli tak na přelomu července a srpna plody střední až větší velikosti. Začala kvést jako druhý keř kolem 15. dubna, mrazíky ji nepoškodily vůbec. Máme dost odrůd, ale žádná nám v tuto dobu nezačala kvést (kromě Northcountry, ale to je samozřejmě nízký keřík). Kdyby někdo tušil, budu ráda.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 01 kvě 2017, 11:20

V tejto fáze sa fo nedá určiť, resp iba spartan má odlišné kvety. Určitá šanca je ked sú zrelé plody.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 01 kvě 2017, 18:10

Děkuji, tak já nafotím v létě, až to dozraje.

Ještě se chci zeptat těch, co mají také tu špatnou zkušenost s lalokonoscem. Vyndala jsem dvě borůvky z jam a teď mám místo se spoustou rašeliny a hrabanky, kam bych místo nich mohla sázet, ale nevím, co s těmi larvami. A taky mě zajímá, nakolik se šíří půdou k jiným rostlinám, protože se Spartanem byla v jedné propojené velké jámě Goltraube a s tou zamořenou a chcíplou Goltraube bylo společně v jednom propojeném záhonu dalších šest borůvek. Tak bych fakt nerada, aby mi ty mrchy sežraly další borůvky. Zrovna už všechny buď kvetou nebo mají poupata. Hlístice se mi pořizovat nechce, půda pořád nemá dostatečnou teplotu. Jestli mám třeba počkat, až se za měsíc přemění na brouky a ty pak likvidovat, než stihnou naklást vajíčka, aby se přerušil cyklus? Děkuji za jakýkoliv nápad, radu.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 01 kvě 2017, 19:45

...ja bych ty boruvky ozrane od larev lalokonosce mozna nevyhazovala. Pokud by ty larvy sly vsechny vybrat, tak bych jim serizla vetvicky - pokud je jeste co - at ma koruna mensi naroky na korenovy bal a pokud ji jiz nebudou ozirat larvy, tak se treba vzpamatuje a zas naroste. Ale urcite bych myslela seriznout - at treba poradi ostatni jak moc. ... a dat je treba zas do kontejneru zvlast. A ozer larvami lalokonosce se, jsem nekde cetla, da zamenit s omrznutim, tak mozna by to chtelo zkontrolovat i ty ostatni jakkoli podezrele rostlinky (co nevypadaji moc fit)?...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků