Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 16 kvě 2018, 21:10

Môžem tú rohovinu ale síran amónny pridať ešte aj teraz? Pri príprave som dával substrát na čučoriedky od Agro CS + piliny + 2 odmerky granulovaného Hoštického hnojiva na čučoriedky .
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Ernesto » 16 kvě 2018, 21:29

Jaj a čítal som že hnojiť čučoriedky je najlepšie asi tak že odrhniete trošku rašeliny 10-15 cm a dáte hostické granulové hnojivo a hotovo , preto 10-15 cm ono to sadne aj tak k korenom a ked to date niekde už v 50 cm to je ako by ste to ani nehnojili .
Ernesto
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2018, 07:47

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 17 kvě 2018, 08:26

Tak uz jsem doma privitala nove cleny: 2 Iranky.
Letos uz kvete, tak jsem hodne zvedava, jak bude chutnat. Uz vam nekomu kvetla?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 17 kvě 2018, 13:37

@ Ernesto a Rasto

Jak píše moonvil, při výsadbě přimíchat drcenou rohovinu do rašeliny/substrátu (příp. jí tam dát dodatečně u čerstvě vysazených keřů), později (za rok či dva) už vám nezbyde nic jiného než rohovinu (a další pevná/granulovaná hnojiva) rozhodit po povrchu a pokud to jde, tak i lehce zapracovat do horní vrstvy kořenícího balu pod mulč. Borůvky mají totiž velmi jemné a mělce rostoucí kořínky, takže v dalších letech už toho k nim do hloubky moc nedáte. U mě mají čtyřleté keře kořínkový bal cca 50-60 cm v průměru a 20 cm do hloubky (zjištěno letos při rozsazování na větší vzdálenosti v podélném záhonu). Směsku rohovina+superfosfát+síran draselný+??? dávám na jaře cca březen/duben a během léta cca červenec/srpen. Kapalná hnojiva (hoštické na borůvky) používám jako doplněk během zrání a sběru bobulí. Koncem léta/na podzim už nedávám nic, radši ať něco zmrzne (aspoň nebudu mít dilema kam na jaře střihnout) než kvůli "vyzrávání pletiv" něco borůvkovým keřům rozhodit. Oni se navíc ty bázové letorosty dají pohlídat, když tam začne něco růst v září, tak se to může klidně hned uštípnout nebo šmiknout, po zimě by z toho nic moc nebylo (výjimky jsou možné....).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 25 kvě 2018, 14:47

Z jara jak to začíná pučet konec března ,dávám krystalické rozpustné hnojivo kristalon na borůvky nebo FORESTINA Mineral Krystalické hnojivo s Lignohumátem zálivka asi 1x 14 dní do doby než začnou modrat pak stop a začínám hnojit podzimním srpen až konec října pro posílení kořenů , podporu nových výhonů aby tolik nevymrzli a násadu květů aby byla good úroda příští rok. Tahle technika mi zatím funguje.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 28 kvě 2018, 09:01

ma niekto skusenosti z mykorízne huby https://www.symbiom.sk/sk/p-4-rhodovit skusal ich uz niekto aplikovat uz do vysadených čučoriedok?
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 28 kvě 2018, 10:13

jarod72pm : aké jesenné hnojivo používaš?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 28 kvě 2018, 11:29

jukinoo píše:...mykorízne huby ...u vysadených čučoriedok...

Ja mykorhize spise verim (dle prislovi "ve dvou se to lepe tahne"). Prakticky mi to pripada, ze bud verit, nebo neverit. Overovani toho, zda dana boruvka prospiva skvele protoze ma mykorhizu a druha ze prospiva o neco hure protoze ji nema moc experimentalne vypozorovane nemam. Asi je rostlina s mykorhizou spis lepe pripravena zvladat stresove situace. Rhodovit jsem aplikovala na jiz zasazene boruvky vloni (myslim). Prakticky vzato to byla katastrofa, neb muj puvodni zamer ("naprat" to ke korenum 50-ml strikackou do klacikem vyhloubene hlubsi pidijamicky byl zcela scestny, protoze po priprave dvouslozkove smesi rozpustene ve vode vznikne spise gel se kterym jsem se ve spojeni se strikackou fakt "nechytala" - samozrejme se ucpavala)...takze po panicko-hysterickem vylevu jsem proste vzala sazeci kolik, vyhloubila jamku v oblasti korenoveho balu na nekolika mistech a rosolnatou smes tam nakydala. Je to takove debilne ani ne tekute ani ne rosolnate tak neco na hrane obojiho.Takze u me to byl takovy ten proces, ktery jsem si detailne planovala, promyslela a probehll "desne" jinak. Misto uhledne, cistotne, presne nadavkovane aplikace to byla nakonec hekticka patlanice, houby byly vsude jen ne hloubeji u korenu - coz chci ale upozornit, je dane individualnimi schopnostmi kazdeho jedince.......
Smysluplnost aplikace rhodovitu jsem take konzultovala primo s odborniky ze symbiomu a co si pamatuji zaverem, tak nejvetsi smysl ma jeho aplikace u boruvek zasazenych primo v zemi (ve vhodnych podminkach samozrejme). V nadobach a asi i bazenkach je odtok/odplavovani zivin a vody omezen, tak tam to neni tak, rekneme, akutni.....A nebo jako pojistku k zvladani stresu u boruvek, ktere jsou opecovavane v tydennich a delsich intervalech (tedy na chalupach)......a take neni mykorhiza moc kompatibilni s fungicidy, tak pro jedince, co nemaji nervy na to riskovat rostlinu/urodu v pripade houbovych chorob a zasahuji chemicky mykorhiza take moc idealni neni, i kdyz boruvky na ne az tak netrpi..... V symbiomu jsou nicmene velmi ochotni a trpelivi cokoli konzultovat (a ja jsem konzultovala hojne.. :lol:..).
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 11:35

Tohle bych zkoušel pouze v případě, že borůvky z nějakého neznámého důvodu chřadnou - jestli mají kyselý substrát, kvalitní výživu a zálivku, tak by nic takového nemělo být potřeba a je to jen vyhazování peněz.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 28 kvě 2018, 20:03

Letos jsem aplikoval mykorhizu na všechny plodící rostliny kromě těch vzrostlých a nebo bujně rostoucích. A jak říká dadla musím tomu věřit. I když teorie o symbiotických houbách se mi líbí. Když můžou být symbiotické bakterie (např. na rakytníku, hlošině atd.) tak proč by nemohly být symbiotické houby. A také na webu borůvky.com kde pěstují borůvky ve velkém psali, že mykorhizu používají (jestli teda nekecali) a pro takovou plantáž musela stát mykorhiza určitě ranec a proto si myslím, že by to nedělali pokud by to nemělo smysl. Popřípadě se zeptat tam jaký mají vypozorovaný rozdíl s a bez mykorhizy.
Naposledy upravil robo dne 28 kvě 2018, 20:50, celkově upraveno 1
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 28 kvě 2018, 20:49

dadlo živě si to umím představit, protoře jsem na to šel s truchu jinou technikou a také to nebylo úplně ono, ale nakonec to dopadlo dobře. A jelikož vím jakou hustotu ten gel má tak tě úplně vidím jak brutální silou mačkáš tu stříkačku a ono nic. :D8 Také jsem chtěl použít úzký dlouhý roksor na díry ke kořenům, ale když jsem viděl tu konzistenci tak jsem také raději šáhnul po sázecím kolíku. Gel jsem měl připravenej v menší konvi a i ta se ucpala, když jsem byl asi v půli práce. Po 10 minutovém šťourání a vhánění gelu do ústí konve jsem dostal spásný nápad a gel trošku naředil vodou a zbytek dolil do děr. Toto lehce sebeponižující psaní píšu jen proto, aby si věděla, že v tom nejsi sama a i mě to docela dalo. Jinak s tou stříkačkou by to nemusela být špatná technika, když by se jí uřízla celá vrchní část a zbyl by z ní jen válec s táhlem. No já vím po bitvě je každý generál.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 kvě 2018, 21:00

Určitě u kanadek nějaká symbióza taky funguje, ale věřím, že stejně jako u rakytníku jsou případné symbiotické houby/bakterie přítomny už na sazenicích a za normálních okolností začnou fungovat jak mají. Jen když se něčím naruší rovnováha (nevhodné pH, špatné hnojivo, fungicidy, atd.), tak může mít smysl znovu tuto symbiózu nastartovat či podpořit přidáním nějakého přípravku. Lít to preventivně ke zdravým hezkým keřům asi ničemu neublíží, ale efekt může být nulový. Taky jsem to kdysi v malé míře aplikoval, dnes bych si raději za ty 3 stovky nakoupil nějakou dobrou IPU :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 29 kvě 2018, 15:29

V roce 2015 jsem v boruvky.com koupil asi 10ks borůvek bez mykorhizy a v roce 2016 jsem v červnu přikoupil tamtéž ještě dalších 10, ale tentokrát s mykorhizou. Plánoval jsem ji jen pro nově vysazované. Nové borůvky zatím čekaly asi měsíc na výsadbu na dlaždicích, zakryté deskou, aby se černé květináče na slunci nepřehřívaly. Sázel jsem je někdy v červenci. Květináče jsem postupně ponořoval do gelového roztoku mykorhizy a nechal půdu řádně napít. S hrůzou jsem při tom zjistil, že do několika květináčů se za ten měsíc nastěhovali mravenci a udělali si v půdě chodbičky, kukly atd. Část jsem vodou vyplavil a zbytek mravenců jsem zlikvidoval ponořením kořenového balu borůvky asi na 1 hodinu do vody. Když ale s odstupem hodnotím účinek mykorhizy, přikláním se k názoru Michala, že mykorhiza borůvkám nijak neublížila, ale ani nějak viditelně nepomohla. Že by se mi vytvořil borůvkový prales, tak to v žádném případě. U nových borůvek spíše než o mykorhize bych dnes uvažoval o preventivní aplikací hlístic proti lalokonoscům, i když ne vždy ožrané listy musí mít na svědomí jejich larvy.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 30 kvě 2018, 19:35

Radku ještě mě napadlo jestli tam ta mykorhiza už nebyla od nich, protože jak psali tak na borůvky mykorhizu aplikovali. Možná proto není vidět rozdíl.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 30 kvě 2018, 21:04

Robo, máš možná pravdu. Nevšimnul jsem si tenkrát, že by uváděli, že jejich borůvky (boruvky.com) mají mykorhizu již aplikovanou, to bych ji pak pochopitelně nekupoval. Ale bylo to jen 250 Kč pro 10 borůvek, tak nekup to.
Teď mám zase jinou starost, pročetl jsem si vlákno starosti s borůvkou a teď sleduji každý okousnutý list, zda to nemá na svědomí lalokonosec, včera jsem objevil na několika borůvkách pár rezavých listů podobně jako ferdo3, dnes se mi zase zdály, že u Collinse a Elisabeth začínají mít listy žlutý nádech (chloróza). Zalívám sice dešťovou vodou, ale z 4m3 betonové jímky. Nevím jak cement ovlivňuje pH vody. Když neprší, tak se tak rychle neobměňuje jako dříve. Musím zítra zkontrolovat pH aspoň pomocí pH testu Dajana. Nic přesnějšího zatím nemám.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků