Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 19 čer 2018, 16:34

Nene je optimista, protože mu před měsíce provedla to samé Chipewa, které Nene při výsadbě nerozrušil kořenový bal :D - borůvka vysazená na podzim, do rašeliny s rohoskou, na jaro krásně vyrašila, kvetla a pak provedla to samé, co Martině. Taky jsme ji vyndali z rašeliny v podstatě v nedotčeném balu....bal jsme rozervali hrubou silou a borůvku vrazili zpátky do rašeliny, docela hodně ostříhanou (zůstaly jen pahýly) - už zase roste.
Samozřejmě je to hokuspokus, ono začne ale být brzy vidět, jestli se borůvka ještě snaží přežít nebo už to vzdala, rašelina je namíchaná, místo tam je a jiná případná borůvka někde v zahradnictví roste zatím vesele dál, takže není co ztratit.
nene
desátník
desátník
 
Příspěvky: 921
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 19 čer 2018, 23:54

Martina píše: Když jsem "koště" vytáhla z květináče, kořeny byly v úplně stejném stavu jako při sadbě. Vůbec nezačaly prorůstat do hlíny. Tak nevím.
Obrázek


Do hlíny? Snad rašeliny.
Je skutočne dôležité porušiť vrchnú vrstvu koreňového balu pred výsadbou do rašeliny.
Mne sa tiež stalo, že počas jarného obdobia mi zhodili čučoriedky listy. V tom istom roku už žiadne lístočky nevyrašili. Ja som to nevzdala a neustále som ich polievala. Až v ďalšom roku opäť vyrástli listy. Trpezlivosť nielen ruže prináša. A pokiaľ sú na čučoriedke zelené vetvičky, je veľká nádej, že to nebude jej koniec. Vydržať!
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 33
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 23 čer 2018, 21:31

Borůvka byla a je v čisté rašelině. Když jsem ji sázela, kořeny jsem trochu rozrýpala - ale moc ne, to je fakt. Zpočátku byly oba květináče ve stínu, postupně jsem je přesouvala na slunce. Mate mě, že Northland je v pohodě - už sklízíme borůvky, Chandler byl holt cíťa. Jak mám porovnání jen s kupovanými,samozřejmě mi Northland moc chutná.
No nic, poslechla jsem Nene - za to nic nedám, dál uvidíme. Kdyžtak koště půjde... S3
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 136mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 23 črc 2018, 22:54

Tak bohužel, asi už bylo pozdě. Je to stále jen suché koště, tak jde. S3
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 136mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 11 říj 2018, 20:17

Podzimní hnojivo na borůvky už začíná „zabírat“. Mamce na balkoně tříletá NorthSky nasadila na květ. Nahoře je vidět už modrá borůvka. Na jaře neměla žádné květy ani plody. Začátkem srpna jsme sklidili 4 kuličky, teď to bude pátá. Vložená investice se začínají pomalu vracet. Truhlík Berberis 850,- Kč, borůvky NorthSky a North Country 300Kč. Zatím cca 250 Kč jedna kulička borůvky. Taková musí chutnat, i kdyby nechtěla.
Květy neotrhám. Nene bude mít na vánoce mražené borůvky a my přímo z keříku. Maruška nemusí chodit k dvanácti měsíčkům a může se stavit k nám. Borůvky jsou stejně lepší než jahody.
Květy jsou na starém dřevě a nové výhony mají až 92cm a vypadají zdatně. Avšak pokud by to mělo být příští rok stejné, byla by to borůvka vhodná snad pro anorektiky. Vedle ní v truhlíku je zasazena také tříletá North Country. Ta také na jaře neplodila až v srpnu měla květy i pár plodů, ale teď je už rozumná, nekvete a připravuje se na zimu. Je menší, její výhony mají délku jen do 82cm.
U obou nové výhony nerostou svisle vzhůru, ale trčí ven z balkonu, téměř vodorovně. Podkládám je destičkami, aby rostly aspoň šikmo.
Má někdo s těmito dvěma odrůdami dlouhodobější zkušenost, jak co do plození, tak i do růstu?

Obrázek
Radek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 18 říj 2018, 19:34

Snažil jsem se vyhnout borůvkám, které plodí vícekrát. Proto jsem mamce neobjednal na balkon borůvku Pute, protože tady Robo napsal, že mu kvetla v létě znovu. Teď v neděli jsem zjistil, že kromě Chippewy, NorthSky a North Country mi ještě zakvetla taky borůvka Top Hat. Naštěstí těch květů je jen pár a nedá se to srovnat s kvetením na jaře. Uvidím jaký vliv to bude mít u těchto borůvek na jaře.
Radek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Předchozí

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník