Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 08 úno 2019, 20:23

Palino, ještě jeden poznatek mám u těch borůvek, co v zimě neztrácí listí. Zdálo by se, že všechny stejně v zimě odpočívají, ale teď jsem zjistil, že u třech borůvek na balkoně, z nichž jsou 2 Legacy olistěné, jsem musel doplnit 20 litrů vody do spodní nádoby, kdežto u třech dalších bez listů stačilo doplnit pouze 6 litrů. Naposledy jsem doplňoval vodu někdy v říjnu. Takže z toho vyplývá, že olistěné borůvky je třeba v zimě v případě sucha, přednostně zalévat. To bude platit i u borůvek v zemi. Údajně v zimě sílí kořenový systém.
Jinak ještě k té Darrow. Na balkoně umrzla. Tu co mám v zemi se mi předloni hodně rozrostla, tak jsem čekal, že bude mít i mnoho plodů, ale opak byl pravdou. Je docela možné, že je náchylná na mrazíky v době květu a proto minimálně plodí, ale o to více bujně vyhání nové větve. Pokud bych ji pěstoval pro listí na čaj, tak bych si mohl výskat. Takže letos se na ni zaměřím, abych poznal v čem je problém.
Radek
nováček
nováček

Příspěvekod palino79 » 10 úno 2019, 06:50

To zhadzovanie listov nemusí byť len odrodová záležitosť. Tento rok mi jeden koreň Liberty ponechal do teraz asi 2/3 listov. Sám neviem prečo, minulý rok ich zhodil všetky. Takisto Huron má doteraz 2/3 listov a idú aj pomerne ťažko odtrhnúť. No pri Hurone to bude aj odrodová záležitosť, ten necháva časť listov vždy. S tou slabšou úrodnosťou som mal do teraz problém aj ja. No tento rok bude bohatá násada kvetov na všetkých rastlinách. Prvý krát budem musieť redukovať aj plodonosné drevo, niektoré korene ho majú až priveľa. Aj taký spartan má kvetných pukov síce najmenej, ale aj tak cca o 2/3 viac ako v minulom roku. No u neho je tých kvetných pukov teraz optimálne množstvo, takže budem strihať len nepotrebné výhony.
palino79
oficír
oficír

Příspěvekod nene » 10 úno 2019, 08:19

Jsme na tom stejně, zelené listy na borůvkách máme bez ohledu na odrůdu, spíš podle stanoviště - na Valašsku je to celkem v pohodě, pokud byly nějaké zelené listy, snažili jsme se je otrhat, aby sníh větve nepolámal. Na jihu máme komplet zelenou jednu část s asi šesti odrůdama - ve stínu a bazének, takže mnohem víc vody oproti ostatní výsadbě. V tom bazénku to rostlo ještě v prosinci. Předpokládáme, že střih letos bude probíhat hlavně podle toho, jak budou namrzlé nevyzrálé konce větví usychat .
nene
desátník
desátník

Příspěvekod palino79 » 10 úno 2019, 22:14

Konečne som našiel video, kde strihajú čučoriedky rozumným spôsobom.

https://www.youtube.com/watch?v=G3slQwdLnH8
palino79
oficír
oficír

Předchozí

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )