Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 17 zář 2018, 09:59

Kľukva je tohoto roku nádherná.
Obrázek
loni
velitel
velitel

Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Příspěvekod Martina » 11 črc 2019, 12:33

Zdravím. Je možné, že jsou brusinky cizosprašné? Mám zatím jen 1 keřík (teď si za nic nemůžu vzpomenout na odrůdu), krásně přirůstá, bohatě kvetl, ale jsou tam asi jen 3 zelené bobulky. Stejně chci na podzim koupit ještě nějaké, jen by mě to zajímalo. :)
Martina
škvrně
škvrně

Příspěvekod loni » 29 zář 2019, 12:54

Kĺukvy sa urodilo, tak poďme ho na spracovanie.

Obrázek
Obrázek
loni
velitel
velitel

Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Příspěvekod dadlala » 30 zář 2019, 23:29

loni a mohla bych mit takovy jeden prosty dotaz, prosim? Zjistila jsem, ze nevim, jak poznam, ze je klikva zrala a hodna konzumace. Barevne bych mela plody jiz odpovidajici tem Tvym, ale je to stale dost tvrde. Ptactvo, zjevne, jiz nejake bobule "testovalo", ale podle vseho je zatim nechalo. Maji vubec zmeknout?
...jen jsem jeste chtela zminit v souvislosti s tou masivni kvantitou, co se Vam toho urodilo, jedno moudro bylinkare Vladimira Vytaska -
"arbutin obsažený v brusinkách v nadměrných dávkách škodí játrům"
a odjinud, ze "...V současnosti se vedou spory o možné karcinogenitě hydrochinonu z arbutinu, neboť střevní bakterie mohou transformovat arbutin na hydrochinon, který vytváří příznivé podmínky pro rozvoj rakoviny střev"..coz je odtud - http://www.toxicology.cz/modules.php?na ... le&sid=863

ale to je jen takova prakticka odbocka, ze nic se nema prehanet - osobne brusinky i klikvy rozhodne povazuji za zdravi prospesne plody hodne konzumace ... hlavne bych potrebovala radu ohledne te zralosti - jak se to pozna...predem diky.
dadlala
ouško
ouško

Předchozí

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )