Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod dadlala » 05 lis 2016, 02:24

Tak se mi letos, v ramci rozsahleho osazovani nasi stare zahrady a ne zcela prvoplánove, sesly take tri pink lemonade (PL) boruvky. Az ted na podzim jsem zabrousila take sem do teto diskuze a lehce jsem znejistela, jestli pro ne poridit pro dobre opyleni i V. ashei. Nakonec jsem prodelala dramaticky rozhodovaci proces, zda honem koupit jeste powder blue (PB), protoze prestoze by mela byt z tohoto druhu z tech odolnejsich, tak u nas ji bude spis zima a pokud hned neumrzne, tak asi nebude stihat dozravat a byla by spis jen opylovacka.... Nakonec jsem zaujala experimentalni postoj, takze mam jednu PL spolu s PB stranou na jednom konci zahrady a na druhem zbyle dve PL s jednou PB ve spolednosti jeste cca deseti odrud V. corymbosum (kdyby nahodou preci jen i nektera z nich byla pri opylovani PL napomocna). No a ted resim, jestli PB zamulcovat "na zahrati" slamou? Mam je v raseline zamulcovane kvuli odparu jehlicim. Jsou to mrnave "dvouletky", celkem pekne vitalni keriky, tak zas abych je "nezavalila" moc. Mit je v kvetinaci a prendavat je v zime by moc neslo, takze bud to zvladnou nebo .......
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod jujto » 19 dub 2017, 03:27

Docela by ma zaujimalo ako V. Asheii ustali tuto "kvalitnejsiu" zimu. Este preckame tychto par mrazivych noci a uz by co - to malo zacat byt vidiet. Poprosim preto majitelov viacerych odrod, aby sa potom podelili. Dakujem
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod petrlcr » 19 dub 2017, 07:29

Mám tři odrůdy, nikterak nechráněné ve 400 m.nm. Poškození jen na letorostech, asi deset cm terminálu, které nestihly zdřevnaťet. Je pravda, že jsem je zahazoval sněhem z chodníku. Ale pomalu se probouzejí. Jinak ovšem velice se jim nechce do květu. Kdysi jsem je objednával a myslím že dvě zrovna kvetly. Plody dozrály, mezi borůvkami nemají konkurenci. Opravdu vynikající, ač výrazně pozdní. Jinak byly mnohem menší a tmavší než kanadské. Od té doby,asi tři roky ale ani květ. Měl jsem ještě jeden druh, původně myslím z Kanárských ostrovů, vypadal velice zvláštně, plody spíš jako zimolez, ale ten vymrznul první zimu. Doma mám někde napsaný název, tak ho mohu doplnit.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bobo » 19 dub 2017, 19:04

Kdybych měla zhodnotit, jak naše dvě odrůdy přečkaly zimu, tak:
Pink Lemonade máme více kusů, z toho dva velké keře - 5. rok v zemi, koupené jako tříleté, omrzly jen konce a spíš nevyzrálé letorosty, kvetly a plodily předloni, loni nekvetly vůbec a letos taky nic moc květních pupenů nemají. Jedna větší - 3. rok v zemi, koupená jako tříletá, loni pěkně plodila a letos z větší části omrzla, ale naštěstí raší, plody nebudou žádné. Měli jsme ještě dvě - rok v zemi, koupené dvouleté, ty kompletně zmrzly. A pak dvě tříleté v květináči byly přes ty nejhorší mrazy v lednu asi měsíc pod plachtou schované a ty nepomrzly vůbec a raší celkem pěkně, snad i pokvetou. Takže za mě - ty tři největší keře zůstanou v půdě (už jsou natolik obrovské, že by v nádobě ani snad být nemohly), ostatní budou ve velkých kýblech dokud to velikostně jen půjde a přes velké mrazy budou vždy někde schované, jinak úroda nebude. A na ty v zemi se chystáme udělat nějaké kryty na zimu.
A loni jsme v září koupili Powder Blue, ale dost malou, takže jsem si netroufla ji přes zimu nechat v kýblu venku, takže celou zimu strávila pod takovým stanem z trojité silné netkané textilie (ne ta tenká pavučina, co se běžně prodává), kde jako první taky začala rašit a teď krásně roste a mělo by být i pár květů. I teď na těch pár dní jsme ji ale raději zase pod ten stan schovali. Neriskuju to, dřívější ztráty mrazem na všem možném už nás dost poučily.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod palino79 » 19 dub 2017, 23:50

Ako tak počúvam, ešte že som do tej pink lemonade nešiel.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod dadlala » 25 dub 2017, 23:21

moc diky jujtovi za oziveni tematu a vsem ostatnim za nasledne sdeleni zkusenosti. Jsou pro me velmi cenne...Powder blue jsem jiz presadila do maltovniku a s pink lemonade udelam to same. Pokud to preziji (furt s nimi "heblam" a nedam jim klidu, pritom se celkem snazi...) tak je budu ukladat na zimu do sklepa. Pri letosni tuhe zime tam sice pri venkovnich -10°C take prituhavalo, ale furt tam budou, myslim, dost chraneni. Diky malym okenkum je tam sero. Jeste aby neuschly....no to se uvidi.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 26 dub 2017, 08:05

Mně letos přežily dvě Powder Blue a jedna Centra Blue zimu v 40cm květníku, vcelku malé rostlinky. Ale loni mi uhynula jedna Powder Blue v květníku v létě! bez zjevné příčiny, nebyla v nádobě usmažená ani neuschla, měla stejné podmínky jako kanadské borůvky které byly v pohodě, a měla jsem ji už třetím rokem... a stejně odešla a vůbec nevím proč.
Celkově mi přijde že jsou v růstu zdrženlivější než kanadky.
Rok předtím než mi ta Powder Blue odešla ale dala pár plodů, a ty byly tak skvělé, že stojí za to to s nimi zkoušet, aspoň pro mne :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod petrlcr » 21 led 2018, 21:59

Zrovna dnes jsem koukal, ze ze třech odrůd a hybridů ashei není ještě ani jedna opadaná. Letos zůstaly všechny zelené. Ovšem ony neopadaly ani corymbosum.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod mates » 22 led 2018, 12:43

hmmm, tak u mě corymbosum naprosto holé (kromě pár vrcholových lupínků na umrzlých koncích letorostů), na pink lemonade pár lístečků na starších větvičkách a na jednom noname (asi)ashei tak 10% neopadáno
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 28 srp 2019, 12:13

amy80 píše:Mně letos přežily dvě Powder Blue a jedna Centra Blue zimu v 40cm květníku, vcelku malé rostlinky. Ale loni mi uhynula jedna Powder Blue v květníku v létě! bez zjevné příčiny, nebyla v nádobě usmažená ani neuschla, měla stejné podmínky jako kanadské borůvky které byly v pohodě, a měla jsem ji už třetím rokem... a stejně odešla a vůbec nevím proč.
Celkově mi přijde že jsou v růstu zdrženlivější než kanadky.
Rok předtím než mi ta Powder Blue odešla ale dala pár plodů, a ty byly tak skvělé, že stojí za to to s nimi zkoušet, aspoň pro mne :-)

Letošní horké léto způsobilo vadnutí nejen rostlin, ale i zájmu a nadšení borůvkárů o pěstování. Doufám, že aspoň u Amy80 nadšení pro experiment neochabne. Loni jsem koupil Na Zázvorce tříletou Powder blue, ale ta se na jaře neprobudila po těch mrazících. Letos jen dvouletou (jiná nebyla k mání). Měřila 53cm. Na fotce z 25.8.2019 má už 104cm. Má takové svěží zelené listy. Uchytily se na ní 4 kuličky borůvek, zatím stále ještě zelené, takže už bude první ochutnávka! Pro jistotu větvičku se 3 kuličkami mám obalenou síťkou, abych se té ochutnávky dočkal. Ptáci nemají pro naše pokusy pochopení. Nevím, zda pro řádné opylení nebudu muset ještě přikoupit Pink lemonade. To však je taky problematická borůvka. Zajímalo by mne, jaké mají i ostatní pěstitelé s touto borůvkou aktuální zkušenosti.

Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 28 srp 2019, 15:18

No Radku, můj původní příspěvek byl z dubna 2017 koukám, tedy musím doplnit, že přes zimu 2017/2018 se se mnou Centra Blue i jedna Powder Blue rozloučily :lol:
Ale Druhá Powder Blue žije doteď, na jaře jsem koupila ještě jednu malou, a taky Pink Lemonade, a vypadá to nadějně, obě ashei mají už víc než jen pár bobulek.

Bohužel nemám pořád ještě možnost je zasadit natrvalo do země a tak musí živořit v květníku, což je pro tyhle citlivky přes zimu dost výzva no...

Ta jaře koupená Powder Blue dostala dnes květník o průměru 60cm tak uvidím...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 29 srp 2019, 14:28

Moje Powder blue je v maltovníku 12l. Určitě tutu zimu v něm zůstane, abych ji v případě teplot pod mínus 10 mohl snadno dát do zahradního domku. Nechci riskovat zmrznutí. Kromě toho nádobu zakopu do země. Pokud by ani toto nepřežila, pak by nemělo smysl takovou borůvku vůbec pěstovat. Jinak u té jedné, co Vám loni zbyla, byla opravdu ta chuť tak výjimečná?
Naposledy upravil Radek dne 30 srp 2019, 10:23, celkově upraveno 1
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 29 srp 2019, 15:34

Mně chutná moc, je taková borůvková a přesto jiná, taková... osvěžující?
Ale jak to bývá, někomu jinému to třeba naopak vyhovovat nemusí... já zas třeba nepozřu olivy, a levandule mi (asi jako jedinému člověku na světě) smrdí... :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 09 úno 2020, 16:59

Kvůli avízovanému orkánu jsem šla zavřít starý skleník s borůvkami. Moc tam přes zimu nechodím, teče do něj, takže zalévat skoro nemusím. Ale vypadá to, že borůvky tady za chvíli začnou vyrážet květenství, jestli se nějak zásadně neochladí.

Pink Lemonade


Obrázek

Powder Blue



Obrázek

a jedna obyč. No name

Obrázek

Jenom nevím, jestli u Powder Blue to jsou opravdu květní pupeny.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod moonvil » 09 úno 2020, 18:35

Skleník s borůvkami? No dobrá...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků