Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 17 dub 2021, 09:29

Petro, já to řešit nebudu. Je to ze zahradnictví ve kterém objednávám už léta a kde mi vždy vyšli vstříc, přestože jsem dost často problémový zákazník, který přiobjednává k už hotové objednávce. :D Komunikace byla vždy obratem a rostliny se vždy ujmuly. Borůvka je zdravá a svoje místo si tu najde.
Možná nakonec ani novou Sunshine blue nebudu shánět, ráno jsem do skleníku přisazovala 2 loňské semenáče fejchoi ze semínek z Francie a asi budu příští rok potřebovat tohle místo pro ně. :D Alespoň, než je vyzkouším.
Růžovou barvu květů bude ovlivňovat přímé sluneční záření, Blue Suede má přímo u dveří květy narůžovělé, ale ve stínu za sklem jen bílé.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 17 dub 2021, 11:29

Lenko, já to chápu, ze to nechceš řešit, já bych to taky neřešila, to se prostě stane a hlavně máš pak důvod koupit si další borůvku E10
Jsem ráno byla v zahradnictví pto substráty, měli tam krásně nakvetlou Sunshine Blue, tak ti posílám její foto, abys měla o čem přemýšlet :D

Obrázek

Obrázek

Tadyti posílám mé 2 Sunshine Blue, jedna s listama, loni koupená jako dvouletka:

Obrázek

Ta druhá je starší, ale paradoxně vypadá hůř než ta dvouletka, byla špatně ostříhaná už z obchodu a svítí na ní jen z jedné strany, tak se tahne za sluncem..ta je částečně bez listů po těch mrazech:

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 17 dub 2021, 11:38

Petro můžu se zeptat na jednu věc? Pokud si dobře pamatuju používáš borovicovou kůru na substrát. Je rozdíl použít klasickou mulčovací kůru z jehličnanů oproti borovicové? Krom toho že je možná "rozbitá" na menší kousky?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 17 dub 2021, 12:04

Můžeš použít i klasickou mulčovací..já ji už nepoužívám, v létě na slunci dost sesychá a ztrácí svůj efekt..ta borovicová při rozkladu funguje jako výživa pro borůvky, okyseluje a zároveň prý má fungicidní účinky..to píšou, jestli to tak je, to nevím. Pak jsem ještě slyšela, že je dobrá přírodní štěpka..taky okyseluje při rozkladu. Někdo mulčuje pilinama z jehličnanů nebo borovice..jen když jsou čerstvý, tak při rozkladu spotřébujou hodně dusíku a ten pak rostlině chybí, pokud ho nedodáš..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 17 dub 2021, 16:15

Tak ještě dnešní ukázka jižních odrůd. Barva "květů" jaksi není vidět.
Na první fotce zleva Sunshine Blue, vedle ní O'Neal. Na fotce vpravo je Legacy. Bude to letos zatěžkávací zkouška. Minulé roky bylo už v dubnu teplo a před 14 dny se u nás už v řece koupalo, bylo +25st.C.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 17 dub 2021, 18:49

Radku, řekla bych, že obě tvoje borůvky vypadají kupodivu docela zdravě a spokojeně . :D
Petro, ta Sunshine blue ze zahradnictví je opravdu krásná. To je prostě vyvážený poměr mezi okrasnou a užitnou hodnotou S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 17 dub 2021, 19:59

Přesně tak Lenko, pokud už ses dala na pěstování jižních odrůd borůvek, tak odrůda Sunshine Blue je z nich prostě ta nejlepší.. Ta nesmí ve sbírce chybět S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 17 dub 2021, 20:54

Ty jsi ale pokušitel :x . Ještě, že to mám do Prahy daleko. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 17 dub 2021, 22:13

Až se ti někdy připlete do cesty, tak ji tam určité nenecháš :D A tamtu kukačku vyšoupneš hezky ven na vzduch, ta vyloženě teplomilná nebude :wink:
To bude nějaká nord něco..
Mně se dneska připletla do cesty Powder Blue..měli ji poprvý v zahradnictví, malou asi dvouletku za 169 Ķč..tak jsem jí vzala, když tam tak smutně koukala :roll: ..Sice mě děsí jak může vyrůst, ale snad v našich podmínkách bude menší a ve skleníku případně snad dozraje..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 18 dub 2021, 08:12

Kruci na zapade maji normalne v zahradnictvich jizanky? U nas jen klasika nejspis z Polska... :?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 18 dub 2021, 10:33

Já dávám letos Powder Blue poslední šanci, jestli aspoň něco dozraje... loni měla bohatou násadu ale nestihlo dozrát vůbec nic :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 dub 2021, 10:50

Občas se v tomhle našem zahradnictví něco z jihu objeví, třeba tu Sunshine Blue už tady mají pokaždý v nabídce, asi jde na odbyt, se nedivím, je fakt pěkná..Dovážejí sem rostliny z Holandska, z ČR, Polsko jsem tady myslím neviděla..asi podporují české výpěstky. Proto jsou ty borůvky i dražší, pokud jsou z dovozu..Viděla jsem tam loni odrůdu Blue Suede, letos ještě ne, no a včera jsem tam poprvý vychytala tu Powder Blue..český vypěstek.

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 dub 2021, 11:00

amy80 píše:Já dávám letos Powder Blue poslední šanci, jestli aspoň něco dozraje... loni měla bohatou násadu ale nestihlo dozrát vůbec nic :(



Neděs mě, koukám,že bydlíš v podobný lokalitě jako já a nedozrává to?
Loni bylo extrémně chladné a deštivé jaro..nedařilo se ani rajčatům, vsecko zničila plíseň, i ty borůvky..pak brzký podzim. Letos to jaro asi taky opozdí sezonu u těch pozdních odrůd, tak uvidíme..nemá smysl pěstovat borůvku, která pravidelně nedozrává..při nejhorším jsem vyhodila 179 Kč.. Letos asi nic nepředvede, tak příští rok jsem na to zvědavá :)
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 18 dub 2021, 11:25

Petra75 píše:Občas se v tomhle našem zahradnictví něco z jihu objeví, třeba tu Sunshine Blue už tady mají pokaždý v nabídce, asi jde na odbyt, se nedivím, je fakt pěkná..Dovážejí sem rostliny z Holandska, z ČR, Polsko jsem tady myslím neviděla..asi podporují české výpěstky. Proto jsou ty borůvky i dražší, pokud jsou z dovozu..Viděla jsem tam loni odrůdu Blue Suede, letos ještě ne, no a včera jsem tam poprvý vychytala tu Powder Blue..český vypěstek.

Obrázek

Obrázek

Krásný kousek za ty prašule ;) já koupil tady u nás ve školce nejspíš jejich rostliny protože mají stejné registrované štítky jako stromy... Ale takhle krásné jako si koupila ty ne
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 18 dub 2021, 12:10

Powder Blue.. český výpěstek mám taky. :D
Loňský řízek.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků