Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 dub 2021, 17:14

:D seš to ale šikulka..tak ať se jí daří S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 18 dub 2021, 17:38

Petra75 píše:Neděs mě, koukám,že bydlíš v podobný lokalitě jako já a nedozrává to?
Loni bylo extrémně chladné a deštivé jaro..nedařilo se ani rajčatům, vsecko zničila plíseň, i ty borůvky..pak brzký podzim. Letos to jaro asi taky opozdí sezonu u těch pozdních odrůd, tak uvidíme..nemá smysl pěstovat borůvku, která pravidelně nedozrává..při nejhorším jsem vyhodila 179 Kč.. Letos asi nic nepředvede, tak příští rok jsem na to zvědavá :)


Děsit nechci, určitě jsi na tom líp :-)
My jsme cca 400 mnm, a lokální mrazová kotlina, loni 22.10. jsem sem dávala fotku jak v ten den vypadala :D... ale dřív jsem jí měla za Berounem a tam dozrála (je celou dobu v květníku, nevím jestli i to může mít vliv??), ale přestěhovali jsme se do lokality kde bude dozrání asi spíš výjimkou v ty lepší roky... a jak říkáš, pěstovat to abych ochutnala jednou za X let nemá smysl :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 dub 2021, 18:00

Amy80:
Našla jsem tu fotku z 22.10., hmm tak ta byla teprve ve fázi začínajícího dozrávání..a pak už byla zima, takže to zamrzí..Jinak děkuji za info ohledně tvojí polohy, těch 400 m n.m.bude u toho dozrávání znát..najdi si na zahradě takový místo,aby na tu borůvku svítilo přímý slunce min.6 hodin za den..prý to tahle odrůda vyžaduje..pokud najdeš místo, kde bude svítit slunce ještě dýl, jedině to tomu dozrávání prospěje..tak dej pak na podzim vědět jak jsi s Powder Blue dopadla :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 18 dub 2021, 20:00

Borůvky mám na místě bez stínu, smaží na ně od východu do západu slunce.
Taky v létě skoro denně zalévám :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 dub 2021, 20:22

Sakra :D Tak potom bych řekla, že to byl prostě blbej rok..ten rok byly borůvky celkově chuťově naprd..bluegold byl úplně kyselej..tak musíme doufat, že nebude studený léto, aby se ten minulý rok neopakoval.. :?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 20 dub 2021, 18:14

U ně to loni bylo taky celkem naprd celkově, ohledně borůvek i jiných rostlin... moc mi nešly dokonce ani rajčata, a to už je co říct, tenhle plevel mě do té doby ještě nikdy nezklamal :D
Mimochodem já Powder Blue ochutnala poprvý když jsem jí měla v Berouně v květináči na balkoně paneláku v 6. patře :lol: a tehdy jsem si z ní doslova sedla na zadek... pak v jiné lokalitě kousek za Berounem taky super, a tady po přestěhování šmytec... asi je to druh jen pro vyvolené? :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 20 dub 2021, 19:41

Podle mýho ten minulej rok se nemůže hodnotit.. rajčata byly u mně taky dost katastrofa, a borůvky až na Herberta a Sunshine Blue, taky...
A teď je zase studený pomalý nástup jara..záleži dost na počasí, jestli se urodí nebo ne..borůvkám ty minulý roky ohledně slunce dost nahrávaly, jen s tou dešťovou vodou to zas byla katastrofa..
Pak ještě může hrát roli nadmořská výška, ale pokud ji máš na slunci celej den od rána do večera, tak to je záhada :D Ta Powder Blue je zřejmě tak dobrá, protože ty jižní odrůdy jsou prostě chuťově jiný..tak při nejhorším leda koupit jinou jižní odrůdu, která zraje dřív a je taky dobrá..Pro mně je zatím top Sunshine Blue, chuťově nejlepší pro mně borůvka..v zahraničí taky velmi oblíbená a pěstovaná. Pak ještě Blue Suede zraje dříve, ale tu jsem nechutnala, mám ji prvním rokem..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 20 dub 2021, 20:39

Moje oblíbená je Star... chuťově excelentní, údajně sice ne příliš mrazuvzdorná, ale mně zatím vydržela.... a loni mně příjemně překvapila Pink Popcorn, což je asi buhvíjakej kříženec, o to větší bylo překvapení, no snad jí to vydrží (Powder Blue jsem taky byla nadšená a teď zvažuju že jí vyhodím že...)
Pink Lemonade (kříženec ashei) taky dobrá, a dozrává i u mně.
Hodně chvály jsem slyšela na Hannah Choice, no uvidí se letos...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 20 dub 2021, 20:46

Hannah Choice je skvělá, loni chuťově nejlepší.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 20 dub 2021, 21:32

Amy80:
Star je taky jižní odrůda, proto je zřejmě tak dobrá..tak až zaplodí Star a Pink Popcorn, tak sem prosím posli nějakou fotku, ještě nikdo tyhle 2 odrůdy nijak nezdokumentoval :)

Lenkalor:
Hannah's Choice je tady vyhlášená, na tu si musím ještě počkat..letos měla 2 květní puky, ale musela jsem je v rámci toho, aby se rozrostla, odstranit..letos nastupuje 3.rok..jsem na ni mooc zvědavá..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 28 dub 2021, 14:35

Tak já to s Powder blue vzdávám už teď... Původně jsem ji chtěla dát letos ještě jednu šanci, ale to studené jaro mě "přesvědčilo" už teď... Některé borůvky už mají těsně před kvetením a pár už i kvete, a Powder blue je pořád jen lehce napučená... navíc jsem na ní našla větší mrazové poškození (možná i to má vliv na pozdní rašení?), takže uvolní místo perspektivnějším odrůdám do mých podmínek :(
Takže kdyby někdo chtěl dvě rostliny PB :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 28 dub 2021, 16:23

Koukam že tu Powder Blue budu muset přemístit k olivovníku na jižní stěnu baráku, aby vůbec něco vytvořila, ale nevim jestli je to dobrej nápad vzhledem k nízké vlhkosti v tomhle místě..No, to není moc povzbudivá informace..mě taky nic nedělá, jen lehce začala rašit..je to holt s ní pokus.. :shock:
Určitě bych ale dlouho netruchlila být tebou a koupila si hned místo ní další 2 jiný borůvky E10 Ty se neztratěj :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 28 dub 2021, 17:42

Pořád mi jich asi ještě 15 zbývá...
Ale uvědomila jsem si, že mám těch pozdních ještě několik - Elisabeth, Liberty, Darrow, Pink Lemonade (ta navíc právě přišla o opylovače... ), takže ty řady možná ještě časem prořídnou :(

Zajímalo by mně jestli má někdo zkušenost že by mohla být některá ještě pozdnější než Powder Blue.
Všechny kromě Lemonade mám od loňska takže jsem ještě nemohla porovnat...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 28 dub 2021, 21:47

S tím opylovačem u Pink Lemonade to nebude asi tak horký, jak jsem pochopila, Pink Lemonade je samosprašná, jen tím opylovačem by se mohla třeba zvýšit úroda o nějaký to procento..to,že někdy nezaplodí bude spíš tím, že jí ty květní puky pomrznou v zimě, kdy teplota klesne pod -17 st.. nebo květy, pokud přijdou mrazíky v době kdy je už nakvetlá..letos to vykoumám, teď zrovna kvete, tak uvidím, kolik se vytvoří kuliček..nějaký současně kvetoucí jižanky u ní mám, ale jestli je můžu brát jako opylovače, to nevím..
Podle mýho jediná odrůda, která by mohla v dozrávání trumfnout Powder Blue, bude Aurora..zbytek by měl dozrávat dříve..jen nevím, jak budou ty zbylý pozdni odrůdy dozravat v tý mrazový kotlině, kde bydlíš teďka :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod JohnyF » 30 dub 2021, 11:53

Celkove ponk lemonade se u me neosvedcila... kdyz uz dozrala, tak chut nic moc a malo plodu. PB sem osobne nemel ale mam tam sweethearth a razz ktere by taky meli byt jizni jestli se nepletu. Sweet roste jako jako divokej a razz je hroznej prcek. Uvidime letos.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků