Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 30 dub 2021, 12:35

Já jsem letos na Pink lemonade zvědavá, jak se holka předvede..nebudu jí otrhávat žádný plody, nepotřebuju aby hodně rostla, když bude v květináči..i tak mi přijde, že roste dost..podle mýho nemá smysl si vydržovat borůvky, který konkrétně u někoho špatně rostou kvůli podminkám nebo z jiných důvodů..každý má svoje konkrétní mikroklima na zahradě a tam se buď borůvce daří nebo v daných podmínkách.neporoste..pokud ti Pink Lemonade nic netvořila, dobře že ses jí zbavill..já taky provedu později selekci borůvek, který neporostou nebo budou pořád nemocný..
Jinak Sweetheart je jižní odrúda a Razz už je klasický Nothern highbush..vydrží snad do -34 píšou..takže normal borůvka..obojí máš ze Zázvorky? Tak pak pošli prosím někdy fotky..tyhle dvě odrůdy zatím nikdo nezdokumentoval...a zajímala by mně ta malinová chuť u borůvky Razz.. :D Prý je nejvíc cítit ještě než borůvka úplně dozraje..takže trhat o něco dříve než je úplně vyzrálá..takhle to aspoň píšou :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod JohnyF » 30 dub 2021, 20:34

Raz sem nestihl ochutnat - oddelala ji plisen, takze snad letos... jinak roste extreme pomalu za rok cca 8 cm. (Nyni teprve zacina rust takze bud je opozdena oproti jinym odrudam, nebo nemocna.

Sweet sem ochutnal,ale malo.chutove lekce nasladla ale hodnotit 2 lety ker je trosku predbezne.rust za rok cca 50cm.

Popcorn (nevim jestli je jizni ale porovnavam protoze tyhle 3 sou kupovane spolecne ) ze vsech 3 nejzdraveji vyhlizejici,ochutnana 1 kus (sladka s prichuti vanilky) rust cca 30cm za rok ,ale dpst do sirky, nyni nasazuje na kvet a vypada ze bude dost na ochutnani.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 30 dub 2021, 21:25

Pokud Ti Razz moc neroste, tak zkus ho hnojit jen kristalonem na borůvky, ten ti upraví i kyselost substrátu, pokud je nízká..Pak bych ho postříkala systémovým fungicidem, třeba ten Magnicur energy a hlídala bych vlhkost substrátu..Pokud ti ani potom nezačne růst, tak je to sazenicí nebo klima podmínkamabu tebe..
Pink Popcorn je severní odrůda..takže v pohodě..nepotřebuje ani zvláštního opylovače..až se ti urodí, poreferuješ jak chutnala :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod JohnyF » 30 dub 2021, 21:53

Vlhkost hlidam, postrikal sem nedavno championem tak nebudu hned strikat znova. Muze to byt klidne vadna sazenice... uz sem jednu takovou mel , co za 3 roky vyrostla cca 10cm a nikdy nemela plody.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 30 dub 2021, 22:40

JohnyF, možná není sazenice vadná, ale borůvky žijí v symbióze s mykorhizními houbami a ty mohou, třeba při přeschnutí substrátu při transportu, uhynout. Možná by pomohlo přidat k takové špatně rostoucí sazenici část země od dobře rostoucí, starší rostliny. Jsou to takové bílé pavučiny v zemině. Prostě plíseň. :) Nebo to rozmíchat ve 2 litrech vody a zalít s tím.
I když vlastně nevím, jestli ty tvoje protiplísňové postřiky nemohou ničit i to "podhoubí" pokud se používají příliš mnoho. :?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod JohnyF » 01 kvě 2021, 05:26

Letos sem poprvi strikal opravdu silnym fungicidem. Loni sem pouzival spise ,,prirodni,, a pred loni zadny... uvidime. Nevim jestli je to nahoda nebo proste tim ze se otepluje ale po postriku se vetsina zacala poradne rozjizdet... treba taky zacne... ke vsem pristupuji vesmes stejne , takze rozdili v zemine by byt nemeli. Otazka je jestli neco nenarusilo koreny treba.

Ted sem tam koukal a ta razz se pustila do rustu, zacala rasit spousta vetvicek ale plody letos mit nebude pokud nezacne nakvetat treba az koncem kvetna coz je pozde (pispu ze nakveta brezen-duben .ono vesmes nema 1lete vetve takze ani neni na cem by se kvety udelali... chtelo by to nekoho kdo s ni ma delsi zkusenosti.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 14 kvě 2021, 11:57

Posílám květy Pink Lemonade..chci se zeptat, rozkvetla Pink Lemonade někomu, kdo ji pěstujete venku při té nepřízni jarního počasí a mrazech co byly? Mně to stálo dost úsilí včetně přenášení ze skleníku ven a zpět, aby mi ty kvitky nepomrzli :D
Je nějaký rozdíl mezi Pink Lemonade a Pink berry nebo je to ta samá odrůda boruvky?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 14 kvě 2021, 12:31

Já mám Pink Lemonade kupovanou loni na podzim ale zimu přečkala v zimní zahradě. Tam ale při -24 stupních venku stejně hrozně pomrzla takže na jaře následoval sestřih ale z mála co zbylo se chytla a dokonce má i nějaké květy ;) už je druhý měsíc venku v květináči ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 14 kvě 2021, 12:48

Se divim že ti pri -24 st nezmrzla uplne :shock: Určitě tam bylo -24? :D
Já právě nevim jestli mám Pink Lemonade nebo Pink berry..má ty lístky takový zubatý.. :o Ale asi je to fuk..zimomřivý budou obě :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 14 kvě 2021, 13:55

Pozor ona nebyla venku při -24 :D ale v zimní zahradě kde teda taky hezky mrzlo ale kolik tam bylo netuším...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 14 kvě 2021, 14:18

Petra75 píše:.chci se zeptat, rozkvetla Pink Lemonade někomu, kdo ji pěstujete venku při té nepřízni jarního počasí a mrazech co byly?


Já ji mám celoročně venku, ale v kontejneru :-) přežila letošní zimu, ale ještě nekvete.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 14 kvě 2021, 15:13

Amy 80:
Tak jukni jestli tam má nějaký květní puky, který by třeba mohly vypucet :D

Já jsem si dneska udělala exkurzi do Jahodárny Vraňany a hned před prodejnou tam podél skleniku je vysázená alej velkých keřů borůvek..to byla krása :D Našla jsem mezi nima jeden velkej keř Pink Lemonade, tak mě zajímalo, jestlipak jim kvete..zrovna jim nakvétala a vrchní část keře byly květní puky z 50%pomrzlý..květní puky dole byly v pohodě..asi byly pod sněhem. Posílám foto :wink:

Pink Lemonade:
Obrázek

Obrázek

Pink lemonade omrzlé květni puky:

Obrázek

Pink Lemonade, květy ve spodní části keře jsou úplně v pohodě:

Obrázek

Borůvková alej Vraňany :D:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod mates » 14 kvě 2021, 15:32

jj, moje dvě PL dopadly jako ta ve Vraňanech resp. ještě hůř, tak 90% spáleno (a to tady žádné extra mrazy nebyly), ty květy co přežily, tak vypadají spíš jako záloha a teprve se klubají jednotlivá poupata z pupenů, třetí PL co mám u zahradní boudy, tak je dvouletka s květními pupeny jen na koncích větviček, ale přežily všechny
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 14 kvě 2021, 15:46

Ta ve Vraňanech byla pravděpodobně krytá tím skleníkem..z druhý strany je taky nějaká budova..takže chce to ji zasadit k baráku nebo ke zdi, někam kde na ní nebude vůbec foukat..výběr stanoviště je pro tuto odrůdu klíčový..na otevřeným prostoru na zahradě asi nemá moc šancí na to, aby zakvetla, pokud budou mrazy pod -15, těm -17 stupňům už moc nevěřim, beru to podle Sunshine Blue, která už při -15 st částečně vymrzla a to je u mně docela chráněná.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 14 kvě 2021, 16:10

Petra75: Tady mas dukaz misto slibu ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků