Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 09 črc 2020, 21:07

Tak snad letos bude konečně větší ochutnávka, tady vychvalované Powder blue. Krajní velké jsou PB, mezi nima, jako opylovač Pink lemonade. Letos začíná 3 rok. Jako opylovač selhala, protože neměla ani jeden květ. Nakonec si PB poradily i bez opylovače. Plodů není moc, ale aspoň si na nich dají záležet. Zatím jen nabírají na objemu a vybarvují se do růžova. Lence ve skleníku možná už modrají. Fotka je z dneška, z 9.7.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod nene » 09 črc 2020, 22:00

Jak jste na tom letos s ptáky? Na Moravě se asi všichni kosi a drozdi utopili v tom nekonečném dešti (už zase prší). Na jihu máme nepřikryté borůvky už z poloviny sklizené - náma, ne ptáky. Na severu plody obalené muchovníky, rybíz, angrešt (klidně by si to letos mohli ozobat, je to namrzlé, scvrkávající se, nechutné) a ptáci nikde. Sice asi borůvky pro jistotu přikryjeme, ale skoro to vypadá jako zbytečná činnost. Ano, dřív jsme nikdy a nic nepřikrývali, ale posledních asi pět let by nám bez sítí a netkanky na keřích nezbylo nic...a najednou klid. Ne že by nám chyběli, ale - co je s nima?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Stanley_51 » 09 črc 2020, 22:04

Naši kosové letos zapomněli na jahody, loni nestačily dozrávat a už je zobali. Letos si jich nevšímají, ale zato sežrali kompletně kamčatky a teď číhají na kanadky. Ale máme zasíťováno, takže mají utrum.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Jožka » 09 črc 2020, 22:08

Tak u nás je ptáků dost, kosy a špačci kralují ještě že ty hrdličky nežerou ovoce.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Hofis » 09 črc 2020, 22:30

Nám odešel na jaře stařeček pejsek a teď nám lítá 5měsíční torpédo po zahradě. Už dostává pamlsky za plašení ptáků, takže mají taky zas na chvíli utrum. Jen na muchovník můžou, ten je vysoko. :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 11 črc 2020, 20:08

U nás ptáci čekají až zasíťuji první borůvku. Na tu se pak vrhnou. Vědí, že to bude něco extra. Já je možná letos převezu a nebudu síťovat vůbec.Borůvky jsou po těch deštích nacucané vodou jako houby a je to na úkor sladkosti plodů. Ti ptáci to taky moc dobře vědí, tak zatím nejeví moc zájem. Navíc, kvůli váze plodů, jsou letos větve s borůvkami ohnuté až k zemi. Budu muset větve keřů aspoň svázat k sobě, aby se dalo kolem nich aspoň kosit. A venku už zase leje.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod mates » 11 črc 2020, 20:28

Kosi? Napada me tolik sprostych slov a tak se mi vali krev do hlavy, ze budu radsi mlcet.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod nene » 11 črc 2020, 20:42

:D :D takže nevymřeli? A podlézají sítě, trhají sítě a rozhrabávají a vyhrabávají kde co? Ještě před měsícem i u nás s nima bylo k nevydržení...teď si užíváme klid, ale jak dlouho, že?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2020, 19:21

Ve skleníku začíná pomalu zrát Pink Lemonade, zkusila jsem utrhnout, ale zatím je chuť jemná, nevýrazná.
Obrázek

Powder Blue zraje od shora, první 2 velké modré bobule. Dole zelené malé. Ještě jsem neochutnala.
Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 22 črc 2020, 07:49

Pro srovnání přidávám své tříleté Powder blue a uprostřed dvouletou Pink lemonade (letos bez plodů). PB mi zatím nemodrají, zatím jen lehce zrůžověly. Loni první modrý plod měla ta vpravo až 1.9. Je opravdu velice pozdní.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 27 srp 2020, 20:44

Až teď první modrý plod na jedné z Powder blue (na 2. obrázku). Obě jsou 4-leté. Na prvním obrázku je Pink leminade, letos tříletý. Moc se mu nechce růst. Plod PB nechám ještě trochu vyzrát a jsem zvědav na tu údajně skvělou chuť.
Lenka už určitě ochutnala, ale zatím se ještě nepochlubila.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2020, 11:48

Radku, PB začíná i u nás ve skleníku teprve teď zrát. Přes léto byla zastíněná révou, skleník je pořád otevřený a k večeru už tam nejde slunce. Chuťově to tedy je spíš průměr, zkusím některé otrhat a nechat do druhého dne, to teď vylepšuje chuť i ostatních borůvek venku.
Obrázek

Pink Lemonade přesadím do nádoby. Už je skoro otrhaná, ostatním chutná. Do skleníku půjde až na jaře když pokvete, pak ji dám ven. Ta stihne dozrát.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 05 zář 2020, 20:30

Takže teď můžu už i já popsat dojmy, z údajně mimořádně výtečné chuti borůvky Powder blue. Je dobré držet se zásady, žádné iluze, žádné zklamání. Tak aspoň u mne jsou první borůvky kyselkavé až sladkokyselé. Tedy takový průměr až horší průměr. Ale na druhé straně začala modrat úplně poslední koncem srpna (27.8. a 2.9.). Plody jsou však krásně pevné, nejsou napíchnuté octomilkami, vosami ani včelami a nejsou scvrklé. Ta havěť moc dobře pozná, co je dobré a sladké. Na úkor chuti je si možno užívat konzumace plodů bez nutnosti detailní kontroly každého plodu.
Poté, co nás Paloo upozornil na octomilku japonskou, už nejím borůvky s takovým nadšením jako dříve. A to už nemluvím o chudácích vegetariánech či vegánech, ti snad přestanou jíst ovoce úplně.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 05 zář 2020, 22:46

Výhoda Powder blue bude v tom, že budu mít borůvky možná do konce října. :D
Chudáci vegetariáni :D a budhisté.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 06 zář 2020, 11:54

Radek píše:Takže teď můžu už i já popsat dojmy, z údajně mimořádně výtečné chuti borůvky Powder blue.


Jedna z těch co chválili chuť Powder Blue jsem byla já, a letos taky nejsem nadšená, většina plodů teda ještě nedozrála, a těch několik pár ochutnaných bylo mizerných.
Popravdě ani některé jiné odrůdy (ale neříkám že všechny) se mi moc nevyvedly.

Letos bych nebrala tak úplně jako ukázkový rok.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků