Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 15 kvě 2022, 10:43

DH11 - jak myslíte. Ale je to křízenec, takže ho opyluje kde co. https://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=3385
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod DH11 » 15 kvě 2022, 11:22

Lenkalor - minulý rok jsem měl 5 borůvek, které plodily, mezi nimi i Pink Lemonade a měla suverénně nejmíň plodů, i Brigita kterou něco napadlo a málem nepřežila dala víc borůvek. Opravdu to přisuzuji tomu, že se nemá s čím opýlit, protože velikostně je na tom nejlépe. Navíc v tom odkazu, co jste poslala je napsáno, že vyšších výnosů a větší kvality plodů je dosaženo v kombinaci s jinou růžovou odrůdou nebo s rabbiteye kultivarem, takže si opravdu nemyslím, že ji opyluje kde co.
DH11
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 02 úno 2022, 12:11

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 15 kvě 2022, 13:44

Beru to ze své zkušenosti. Ve skleníku mi první kvetly květináčová Hortblue petite a Pink Lemonade. Až nejdříve po 10 - 14 dnech začala pozdnější Powder Blue. Přesto Pink Lemonade měla i první květy normálně opylené. Ono se o ní píše lecos, třeba že je samosprašná, ale s tím mám špatnou zkušenost.
Také má květy dost náchylné na namrznutí i to může být důvod proč zrovna tato odrůda nezaplodola. A proto já ji mám ve skleníku, kde to nehrozí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 15 kvě 2022, 22:08

Loni jsem měla prvnim rokem na Pink Lemonade sem tam nějaké plody..bylo vidět, že tam to opylení nekde neprobehlo a ty maly plodiky upadly. Koupila jsem teda borůvku Powder Blue a letos ji mám hned vedle Pink Lemonade , aby se spolu opylovaly..kvetou mi obě současně. Tak jsem zvědavá, jestli se u Pink Lemonade letos zvýší úrodnost. Až se jim oběma začnou nalejvat bobule, tak dám info jak to s tím opylováním dopadlo. Zatím jsou obě pořád ještě hodně v květu. Sunshine Blue taky pořád kvete, nic zatím jestě neodkvetlo. I loni mi Pink Lemonade kvetla strasne dlouho...a to je dobre, protoze se stopro s tim kvetenim potka s Powder Blue, kdyby se nahodou zpozdila..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 07 čer 2022, 10:06

Dobry den,

jsem velky novacek v pestovani boruvek, ale studuji, co male dite a pes dovoli. :D Mam par kanadskych boruvek a tam se mi teorie opylovani jevi celkem primocare, ale u tech ruzovych lehce tapu... muzete prosim poradit?

Mam skoro odkvetlou V.Corrymbosum Pink Berry a jeste si chci letos poridit Pink Lemonade, pojedu si pro ni osobne tak vyberu neco pokud mozno take jiz odkvetle, abych opylovani resila az pristi rok. Priprava ale samozrejme jiz letos. A me otazky:

1. Ktery typ je Pink Berry? Nasla jsem, ze highbush, ale zatim se mi neporadilo zjistit jestli northern nebo southern. Ale pokud to neni highbush, je to rabbiteye jako PL?
2. Navazne na predchozi otazku - opyli se mi vzajemne PB?

Ted mi nejde sehnat Powder Blue a dalsi rabbiteye jsem taky moc nevidela na prodej. :( Takze pokud by se PB a PL opylily, byla bych nadsena!

A jeste jedna otazka re hnojeni. Od sprna chci zacit davat Kristalon Podzim, aby se mi draslikem pekne posilily vetve a preckaly zimu. Ale pokud bych do te doby presazovala, muzu dat obalovane hnojivo (pusobi 8-9 mesicu)? Rada bych predesla tomu, ze se mi boruvky rozjedou pred zimou... to radsi jen zalivku s tekutym hnojivem a pak stopnout a prejit na to podzimni.

Moc dekuji za pomoc. :)
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Stanley_51 » 07 čer 2022, 21:37

veryberry píše:Dobry den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod moonvil » 07 čer 2022, 21:59

veryberry píše:...muzu dat obalovane hnojivo (pusobi 8-9 mesicu)...


Jen rychlá poznámka k tomu hnojivu - deklarováno bývá 6/8/12 nebo kolik měsíců, ale realitou je zhruba poloviční až třetinová doba účinnosti. Zejména u takových rostlin jako kanadky, které potřebují dostatek vody a ta vymývá hnojivo z obalovaných kuliček velmi svižně. Takže když se dají na jaře do substrátu, tak v létě jsou již obvykle prázdné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 08 čer 2022, 09:38

Cererit bude stejný případ že? Ptám se protože zvažuju jestli krom borůvek které hnojím i další rostliny něčím přiživit nebo prostě jen polívat vodou :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 08 čer 2022, 19:24

Loni jsem roubovala Pink Lemonade do Powder blue. Roub se chytil, letos ještě nekvetl, ale teď pěkně přirůstá. Myslím, že příští rok už zakvete. Powder blue může mít stromkovitý růst, výhony vydrží delší dobu. Takže bych měla 2 v 1 a ve skleníku případně ušetřila místo zase pro nějaký pokus.

Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 09 čer 2022, 02:33

Veryberry:

Myslim, že Pink Berry je jiny nazev pro Pink Lemonade...taky jsem to uz zkoumala, vypadají obě úplne totožně..jen je to prý nějaká evropská nepatentovaná mutace odrůdy Pink Lemonade, proto ten všeobecný název Pink Berry. Tak abyste pak neměla ty Pink Lemonade dvě :wink:
Jinak já mám od loňska boruvku Powder Blue a zřejmě se s Pink Lemonade opylují..má těch plodů víc než loni..buď je to tím, že je PL starší nebo se doopravdy opylují...

Obalované hnojivo určitě letos nedávat..

Lenkalor:
Léňo seš velká šikulka s tím roubovaním :D Až ti zaplodí obě dvě na jednom keříku, určitě se pochlub..snad příští rok se ti zadaří S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 09 čer 2022, 09:12

@Stanley diky :D

@moonvil dekuji za upozorneni. Musim priznat, ze jsem bez premysleni brala casovy horizont pusobeni jako bernou minci. :roll:

@Petra75 moc diky za odpoved. Ja uzjaksi dve mam :D , vcera byl vylet do Melnika a odjzdelo se s PL a jeste jednou kamcatkou. Take jsem cetla, ze PB je nemecka mutace PL... alespon bude dobre opylovani. Dalsi modrou kanadku (Powder Blue) se mi uz uplne porizovat nechce. Dite by sice vse bez problemu spaslo, ale zahradu uplne obrovskou nemam a ac je na Jih, musim resit stineni tech keru, az budou vetsi... a musi se do zahrady vejit jeste s kamcatkami, jednim muchovnikem a podezrelym mnozstvim malin.

OK, obalovane hnojive nedam, diky! Bude jen tekute.
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Bullets » 09 čer 2022, 10:05

Jo to znám :D člověk by toho chtěl tolik vyzkoušet ale není na to prostor :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 09 čer 2022, 10:12

Veryberry:

Pink Lemonade je jedna z mych nejchutnejsich boruvek, takze koupi druhe jste chybu neudelala...jen to chce si precist tuto sekci o jiejim pestovani, je to s ni trochu komplikovane ohledne vymrzani pres zimu. Je lepsi ji pestovat v kvetinaci a na zimu, kdyz jsou velke mrazy pod -15, nekam do chladna uklidit.
Jinak nevim jak jste to mystela s tím stíněním keřů, borůvky stín nepotřebují, čím víc slunce, tím líp.

Posilam foto plodů Pink Lemonade, uz jsem na plodech objevila antraknozu, takze zase bud postrik nebo bude prd. Jak jednou neco nepostrikam, tak jsou problemy. Nektere boruvky jsem nestrikala vubec a jsou v pohode zatim a nektere jsou problemove i pres postrik.

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod veryberry » 09 čer 2022, 11:18

@Bullets presne. Vcera jsem na sebe byla moc pysna, protoze jsem NEkoupila azorskou boruvku, po ktere uz pokukuji celkem dlouho. 8)

@Petra byly to prave Vase prispevky, ktere me utvrdily v porizeni ruzovych boruvek. Mam toho nastudovano celkem dost, tady na foru i jinde po internetu, i kdyz clovek se porad uci, ze. Akorat jsem se jeste nerozhodla, jestli je na zimu opravdu uklidim a nebo jestli je na podzim zasadim do zeme a poradne pripravim na zimu... zahrada je v Lounske kotline a mame tu dost teplo, i v zime je tu tepleji... Kanadky mi treba bez problemu prezimovaly jen v kvetinacich (ted uz jsou zasazene). Ale vim, ze ty ruzove jsou choulostivejsi. Asi nejspis je schovam, jen si s tou myslenkou pohravam a premyslim, jestlis se to da nejak udelat a co nejvice zarucit uspech. Pokud ne, tak budou na zimu schovane.

Re ten stin. Moje zahrada je takova dlouha nudle a ma nahore dve dalsi patra. Hlavni cast nechavam zatravnenou pro malou a pro psy a nahore je ovocna zahradka. Ale protoze mam tak trosku vic keru nez je moudre :D15, tak sazim kris-krosem, aby mela kazda co nejvic a nejdele slunicka a nestinily se navzajem. Ovsem pristi rok asi ubude travy a pribyde keru. :D

Uff takze bude postrik? Muze se na plody? Nemoci nastudovane nemam vubec tak se omlouvam za hloupou otazku.
veryberry
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2022, 09:53

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 09 čer 2022, 14:50

Veryberry:

Tak to jsem ráda, že někoho moje příspěvky inspirují :D

Ja po mych zkusenostech s jizni boruvkou Sunshine Blue, coz je takova obdoba Pink Lemonade tou choulostivosti, tak ja uz je do zeme nezasadim. Pro mne to nema smysl pestovat zeleny klacky :D Problem je v tom, ze jizni odrudy rychle reaguji na zmenu teploty...takze jakekoliv vetsi otepleni jim da impulz, ze maji zacit rasit a rust a kvest. Letos v zime se mi presne tohle delo u Powder Blue a Pink Lemonade..zbytek byl bez problemu. Pak kdyz by nakvetly a prisel by nejakej mrazik, tak ty květy nejsou moc mrazuvzdorné a nové prírůstky taky ne. Zmrzlo by to a bylo by po úrodě. Tohle ne asi ten největší problém u těchto odrůd.

Co se týče postřiků, tak preventivne klasickej postřik championen 50 wg na list a pak pokud se objeví antraknoza plodu, je třeba postřik proti plísni šedé na plody. Já sehnala teď Magnicur Quick, loni to byl Prolectus. Nemá smysl se koukat na to, jak ty plody všechny opadávají, lepší je to postříkat, když se ta plíseň na plodech objeví..

Antraknoza plodu

Obrázek

Sunshine Blue obsypaná plody

Obrázek

Obrázek

Brazelberry Pink Breeze


Obrázek

Obrázek

Brazelberry Pink Breeze a Peach Sorbet

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků