Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 06 zář 2020, 17:40

Amy, nevadí. Myslím, že všichni, kdo máme PB, jsme nakonec rádi. Plody jsou jedlé, i když to není žádná chuťová bomba. Ale jak píše Lenka, budeme mít borůvky do konce října.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 06 zář 2020, 17:57

Radku, jako upřímně, kdyby to mělo každý rok chutnat tak jako letos, tak se na borůvky vykašlu :lol:

Jediné co byly opravdu dobré a sladké byly růžové - koupila jsem něco s názvem "Pink berry", netuším jestli je to to samé jako Pink lemonade, ale vypadá tak - užší dlouhé listy. Ta dozrává zhruba teď a je ok.
A nejvíc (v dobrém) překvapila Pink popcorn kupovaná bez očekávání, spíš ze zvědavosti - ta byla celkem raná a opravdu dobrá - no právě asi proto že byla raná :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 06 zář 2020, 19:24

No Amy uvidíme. Loni byly borůvky všechny super (skoro všechny). Letos se poprvé začala objevovat místy plíseň jako u malin. Některé plody po napíchnutí změkly a byly hnusné. Navíc to zpestřil brouk "smraďoch", který se při kontaktu pustí na zem, ale předtím vypustí otřesný smrad na ruku i plody. Nejde to ani umýt. Bude třeba asi neváhat s obíráním, až plody zesládnou, ale obírat raději dříve, než nás předběhnou včely, vosy a octomilky. Snad příští rok nebude hůře než letos v Praze.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radim K » 06 zář 2020, 22:53

To mě ani nenapadlo, že by Powder Blue, Sky Blue nebo Pink Lemonade mohly být třeba nemrazuvzdorné, ani jsem to neštudoval a před 5 lety vysadil do "rašeliniště". Je fakt, že zrají pozdě, ale jinak pohoda. PB a SB jsou čisté asheiky, zrají od září, nikdy myslím nenamrzly a přerostly blízké "normální kanadky", Pink Lemonade roste taky hrozně rychle, ale zraje už v červenci. Domažlicko, 466 m n. m.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 30 zář 2020, 10:08

Borůvka Powder blue postupně dozrává. Plody samy neopadávají a jsou chutné sladkokyselé. Slupka je trochu tužší a jsou v ní víc patrné semínka než v jiných borůvkách. Zatím u ní není patrné měknutí plodů vlivem plísně nebo octomilek. I když vše nedozraje do zimy, je to příjemné zpestření podzimního jídelníčku. Upozorňuji však, že chuťově se rozhodně nejedná o výjimečnou borůvku.
Pozn.: Na 1. fotce je Pink lemonade, teď už 3-letá, ve 12l vědru. Zbylé dvě jsou PB, 4-leté v 90l-maltovnících.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 30 zář 2020, 19:09

U mě se teď chuť Powder Blue vylepšila, asi jí svědčí při dozrávání mírnější teploty ve skleníku . Na rozdíl od těch posledních venkovních borůvek( teď už nejsou), jsou bobule PB velmi šťavnaté, křupavé a velké. Ale nevím, proč si dělám starosti s chutí, po poslední synově návštěvě skleníku tam zbyly jen zelené borůvky. Snědl i ty nedozrálé, namodralé. A to je syn skoro dospělý, žádné malé dítě.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 02 říj 2020, 19:46

Takhle vypadá moje nyní 4-letá Sunshine blue. Letos skoro neplodila, protože ji na jaře okousala nedopatřením srnka. Díky tomu se však hodně zahustila. Jsem zvědav na úrodu příštím rokem.
Na fotkách: Vlevo foto z 1.10.2020, vpravo z 1.1.2020.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 22 říj 2020, 11:23

Moje Powder blue dnes, tedy 22.10. :( jednoznačně nejpozdnější borůvka... holt mám letos smůlu.

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 13 lis 2020, 15:47

Nazdar Amy, tak bohatou úrodu jako ty nemám, ale dosud si u Powder blue jen tak občas něco zobnu. Přikládám fotku z 8.11. Od leva 2xPB a pak vpravo Pink lemonade ve 12l vědru. Možná by zasloužila od Ježíška trochu větší. Pokud nebude mrznout, snad se dočkám rozšíření vánočního stolu o pár borůvek.
Jsi Amy ještě nadšená chutí borůvek PB?
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod amy80 » 13 lis 2020, 16:55

Radku, pořád platí to co jsem psala výš. Letošní rok je z hlediska hodnocení chutě úplně mimo, aspoň u mně.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 15 dub 2021, 18:21

Borůvky ve skleníku už mají jaro S6 V září koupená Sunshine Blue kvete jako o život, druhá začala Pink Lemonade. Zítra otevře první květy Powder Blue. Blue Suede to taky stihne do konce týdne. Sweet Heart moc neroste ani nekvete. V neděli tu už létaly včely, během týdne pár čmeláků.
Obrázek
Loni mě tady Pink Lemonade moc nechutnala, byla nevýrazná. Jestli se to bude opakovat ( možná potřebuje přímý sluneční svit a sklo vadí) tak ji na konci sezóny přestěhuji ven, asi do nádoby. Proto jsem v polovině března zkusila naroubovat do koruny PB 2 větvičky, jakože na opylení. Prostě pokus. :D Dnes jsem z nich sundala mikrotenové sáčky.
Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 15 dub 2021, 19:24

To seš teda mazák s tím roubováním..Dobrej nápad :wink:
Určitě ta chuť se zlepší až ji dáš na přímý slunce..vždycky se přece říkávalo,že ty jahody nejsou moc dobrý, protože jsou skleníkový :D
Máš dobrej výběr jižních odrůd S6 Ty máš ty borůvky ve skleníku celoročně?? S8
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 15 dub 2021, 20:01

Ano, jsou tam celoročně. Začali jsme s jednou obyčejnou, aby byla rychleji a blíž než jsou ostatní, na ozobávání. Tam jsem rozdíl chuti nepozorovala.
Roubování je u všeho vlastně stejné, v půlce března jsem přeroubovávala starou hrušku, tak jsem zkusila i borůvku, ale do rozštěpu. PB roste více stromovitě, možná větve vydrží déle než keřové formy. Ale i tak by se daly přiroubovávat po 3 letech. Uvidím jak rouby porostou, třeba to nepůjde.
Letos je výrazný rozdíl mezi kvetením venkovních a skleníkových borůvek. Venku je trochu více nakvetlý Bluecrop a Northcountry, ostatní mají půlcentimetrové pupeny. Loni vykvetly na obou stanovištích skoro současně, spíše jenom byla prodloužená sezóna.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radim K » 15 dub 2021, 23:09

Paráda, Lenko! Tak se na to musí :wink: . Taky mě láká zkoušet různé "netradiční roubování, i v rámci rodů nebo čeledí.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 16 dub 2021, 10:36

Lenko, tak sem pak postni nějakou fotku borůvky Blue suede, jestli ti zaplodí...mam ji jako novou a má jen jeden kvet :D Koukam, že ti to už pěkně v tom skleníku kvete..ta třetí zleva celá už v květu, to je jaká odrůda?
Počasí na příští týden se o moc teda nezlepší, tak ještě že máme ty skleníky :lol: Taky je tam teď mám, ty jižní odrůdy..Ostatní borůvky teď stagnujou, zarazily se a vyčkávají s kvetením.Dokonce i jindy už nakvetlá Hortblue Petite si po těch mrazech dává pozor a zatim nekvete, částečně jí ty květy letos vymrzly..nebyla holt zvyklá na takový mrazy, takže napučela brzy jako vždycky a přišlo -15,5 st.. :(
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron