Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod bradhal » 06 čer 2017, 16:57

Hm, poznáš to jen podle velikosti, hnojivo typu Osmomote je větší než 1mm, vajíčka lalokonosců jsou menší. I z Oscomote teče tekutina po rozmačnutí, pokud je v zalévaném květináči (občas jsem jak blázen a jak mám podezření, taky je mačkám...). Nicméně jak uvidíš bílou larvu bez noh, tak ji hned zlikviduj. Nebo brouka s nosem. Teda v tomto směru to na přírodních zákonech nenechávám a zastupuju Darwina.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod jarod72pm » 06 čer 2017, 17:37

Nevím jestli ta barva je směrodatná ale po jedné zkušenosti bych řekl že hnojivo je spíš víc žluté než do bíla ty "vajíčka". Možná se mýlím ...
Jo tekutina jde i s hnojiva to mám taky odzkoušeno . Nevíte někdo jak vůbec to hnojivo vydrží dlouho? Pak už v těch kořenech budou jen ty larvy.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 06 čer 2017, 18:44

gulicky hnojiva tiez tecu ked ich rozmacknem, a to hnojivo tam vydrzi pekne dlho, viac ako rok....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Alena » 07 čer 2017, 10:48

Aha, tak já když jsem narazila na hnojivo, tak už zřejmě bylo staré, protože se mi rozmáčklo v ruce na prach, zato vajíčka byla pružná a rozstříkla se.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod vojta_f » 07 čer 2017, 13:19

jak poznám zaručeně jestli jde o vajičko nebo hnojivo. teď jsem rozmáčkl 3 kusy a ze všech vytekla bíla štáva
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Helena » 07 čer 2017, 23:23

Tak borůvka začala neprospívat,zaschly plody,nakonec zvadly listy.Přemýšlela jsem,co jsem mohla potento...Hlístice dostala na začátku května a pak na konci.Teď už vypadala hodně blbě,tak jsem ji vytáhla.A ty ludry tam byly :D17 Larvy všechny stadia,od červíku až po ty larvy v pokročilém stadiu,dokonce i právě vylíhlý brouk,ještě byl bílý,taky další už hnědý. Obrázek Obrázek Obrázek Něco jsem likvidovala hned,zbytek ještě vyplaval,jak jsem borůvku namočila.Nechala jsem ji namočenou přes noc,pak ji zasadila do květináče.Ale asi to nerozchodí - zkušenost z loňska,kdy jsem přišla o2.
A ještě mi teď nerostla další,žila,ale nevyrostl ani list,tak jsem ji taky vytáhla a tam bylo tohle - Obrázek Bylo to nazelenalé a kožovité,nedalo se to lupnout.Na brouka asi velké,ne?Bylo to v kořenech na jednom místě,jako hnízdo to vypadalo a hnojivo to nebylo určitě,byla sázená loni na podzim a prohlížela jsem ji.Borůvku jsem taky namočila a ze zbytku balu vylezl taky jeden ten hnusák.Tak já fakt už nevím...
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Dragonito » 08 čer 2017, 00:46

"První známkou poškození rostlin larvami je zakrslý růst, ale napadení bývají často nepovšimnuty, dokud listy náhle nezvadnou. V této době je na ochranu již příliš pozdě. Intenzivní napadení mohou mít za výsledek kolaps a uhynutí rostlin."
V tomto videu po aplikácií hlístic boli larvy už na druhý deň mŕtve: https://www.youtube.com/watch?v=jM4kZsQntxU
Niektoré hlístice majú efekt len pri teplote nad 14 °C, niektoré pracujú aj pri nižších cca od 5 °C. Možno v máji bolo chladno alebo už bolo neskoro...
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Helena » 08 čer 2017, 07:53

Zajímavé video,děkuji.Já jsem hlístice dávala,když jsem je našla v jahodách.Borůvky byly v pořádku.Je fakt,že květen byl teplotně velmi nestabilní,proto jsem hlístice pak ještě dala jednou.Tak jsem si myslela,že špatný růst borůvky má jinou příčinu :( Při vytažení jsem našla i zahnědlé larvy....tak nevím,ach jo.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Alena » 08 čer 2017, 08:30

No, tak mám tedy taky obavy, jak s hlísticemi dopadnu, až mi je pošlou. Sucho je příšerné, zalévat není čím, takže to je akce nejspíš předem odsouzená k fiasku. Napadenou mám evidentně zatím jednu, Spartana, ostatní jeví známky růstu, ale naleju to samozřejmě ke všemu. Chtělo by to déšť... Ta studna citelně chybí.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 08 čer 2017, 10:50

tento rok je tych lalokonoscov nejak vela, sa nejak premnozili alebo neviem, uz aj ja "cakam " ze sa objavia aj u mna :/.....mam jeden krik ktory v tychto dnoch prestal vyhanat nove listy, aj ked prirastky mal doteraz cca 20cm , aj plody su zatial v pohode... ostatne kriky rastu dobre, dufam ze to nie je prvy naznak lariev, mozno si len dava pauzu na tyzden a bude pokracovat v raste, uvidim...
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 08 čer 2017, 11:09

odkial ste objednavali hlistice? ja uvazujem ze si ich objednam a preventivne pouzijem z tejto stranky..... http://www.biocont.cz/cz/eshop/nematop- ... s-_i11.htm
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 08 čer 2017, 14:34

Môj syn včera chytil nosánika (lakonosec) a cez noc ho mal prikrytého plastovým víčkom. Dnes mi hovorí, aha ten chrobák tam má nejaké guličky :shock: . Takže dávam fotku ako vyzerajú vajíčka. Majú okolo 1 mm kdežto hnojivo má tak 2-3 mm.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 08 čer 2017, 15:28

Palino, diky, konecne budeme vsetci vediet ako maju vyzerat vajička lalokonosca ... :D su ozaj mensie ako hnojivo... a ten chrobak je pekne velky, takych som tuto jar zabil uz asi troch ale len jeden z nich bol na pilinach v bazeniku, tych dvoch som nasiel inde v zahrade, je mozne ze aj u mna uz stihli naklast vajicka na to "spravne miesto" :D11 , uz som dnes pre istotu objednal hlistice, dufam ze nebude neskoro, kriky su zatial v poriadku.....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Bobo » 08 čer 2017, 17:38

zolo49 píše:odkial ste objednavali hlistice? ja uvazujem ze si ich objednam a preventivne pouzijem z tejto stranky..... http://www.biocont.cz/cz/eshop/nematop- ... s-_i11.htm

My jsme objednavali presne toto. V pondeli vecer objednano a zaplaceno kartou, v utery od nich potvrzeno, ve ctrvtek doruceno a aplikovano. Bohuzel ale vetsina postizenych boruvek je v haji a uz se nevzpamatuji. Dalsi boruvky uz se nastesti nezhorsuji a hezky rostou. Tak snad bude chvili klid a koncem srpna to nejspis zopakujeme.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 08 čer 2017, 20:16

Ty borůvky napadené lalokonosci jste měli nasazené v čem?
Myslím substrát - piliny, čistá rašelina...? Co se těm potvorám líbí?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků