Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod geochelone » 02 čer 2016, 08:07

Díky všem za názory! Také bych rád zaléval dešťovkou, ale musel bych na ni udělat větší sběrné nádrže a zrealizovat další část automatického zavlažování, což teď z několika různých důvodů nemohu. Na zahradu jezdíme jen nepravidelně chalupařit. Měl jsem dojem, že bazének bude mít smysl, protože substrát mi laicky přišel hodně porézní - podle mého tchána je podkladní hornina žulové eluvium. Foliový bazének je na výšku jen cca 15cm od dna jámy která byla hluboká přes 60cm - myslel jsem, že když se dole tato část vody (kam možná ani kořeny nedosáhnou?) zadrží, tak bude postupně vzlínat výše ke kořenům.
Z toho, co píšete mám dojem, že jsem rostliny především ulil jak píše Jiřina, vlhkost substrátu jsem dvakrát cvičně kontroloval vyhrabáním menší díry a byl kompletně nacucaný v celé hloubce. petrlcr - zkusím tedy změřit obsah vápníku ve studniční vodě, máte zkušenosti s nějakým levnějším testerem? Našel jsem tenhle určený pro akvaristy: http://www.akvarista.cz/web/shop/item-s ... F=rubpromo
geochelone
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 kvě 2016, 19:03
Bydliště: Neveklov 413 m.n.m. Matěj

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod loni » 02 čer 2016, 15:23

Môže byť, ak je to len 60 cm hlbka bazénika a ak odpočítame to, že substrát poriadne klesol aj s rastlinami, tak korene mohli stáť vo vode ak tam voda stále pritekala. Tvrdou vodou to zrejme nebude. Ja často zalievam tvrdou vodou zo studne a predpokladám, že tá voda ak stojí v bazéniku, tak sa postupne vyzrážajú uhličitany a vzlínaním už prúdi ku koreňom rastlín mäkšia voda. Z borievkami nemám problém.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Dragonito » 02 čer 2016, 16:50

Ako sa prejavuje na čučoriedke zlá drenáž? Do spodnej časti rozpíleného suda som zasadil čučoriedku a do bokov urobil malé diery. Voda v sude stála, pretože do ílovitej pôdy vôbec nevsakovala. Sud som napokon odkopal, čakanom narobil do bokov väčšie diery a vytieklo jazero. Okolie dier zahádzal kameňmi a štrkom, len na vrch hlinu dal. Čučoriedku mám v sude prvý rok a má už pár plodov. Ako zistím či korene nezhnili? Len vizuálne skontrolovať korene?
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Lazio » 16 kvě 2017, 16:28

Dobrý deň kolegovia záhradkári,
Včera sme riešili so susedom-záhradkárom stav jeho rastlín. Niektoré rastliny sú krásne zakvitnuté ale takmer bez listov. Na kríkoch sme objavili drobných chrobákov, pravdepodobne je to nosánik(lalokonosec). V substráte boli pravdepodobne jeho larvy. Na ich likvidáciu sa doporučuje použiť parazitické hlístice. Máte niekto s ich aplikáciou skúsenosti a aká je úspešnosť ich použitia?
Ďakujem za odpoveď.
Lazio
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 27 dub 2017, 15:45
Bydliště: Horné Považie

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Lazio » 16 kvě 2017, 16:49

Ešte doplním svoj predchádzajúci príspevok, že rastliny sú zasadené v Litovskej rašeline a zalievané dažďovou vodou, orientácia svahu ja na juh(tým pádom priame slnko). V podstate ideálne podmienky na pestovanie čučiek.
Lazio
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 27 dub 2017, 15:45
Bydliště: Horné Považie

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod vojta_f » 04 čer 2017, 12:09

Ahoj, před časem jsem koupil 2ks Borůvky NORTHLAND jedna za 1 týden uschla čím to může být, že tak rychle, nehnojil jsem vůbec.
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 04 čer 2017, 15:47

vojta_f píše:Ahoj,

Ahoj Vojto, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 04 čer 2017, 22:59

vojta_f píše:Ahoj, před časem jsem koupil 2ks Borůvky NORTHLAND jedna za 1 týden uschla čím to může být, že tak rychle, nehnojil jsem vůbec.


Jediné čo ma napadá je že buď na nedostatok vody (zasadená do suchej rašeliny ktorá sa správne nenavlhčila), alebo jej ožrali korene larvy lakonosca. Vytiahni zo zeme a pozri korene a možno zistíš príčinu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod vojta_f » 06 čer 2017, 13:05

problém byl v tom, že kořeny uhnily, důvod nevím, odvezl jsem ji do zahradnictvi a tam mi řekly, že jich tam tento rok taky pár měli a nabídly slevu na novou
(když jsem borůvku vytáhl ze země našel jsem v kořenech 1 cm velkého bílého červa, nevim jestli to je normální)
a na jedné boruvce byla housenka zejkovce pozdního, borůvky mám lokalitě, kde se všelijakým potvůrkám dobře žije
Naposledy upravil vojta_f dne 06 čer 2017, 13:22, celkově upraveno 2
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Bobo » 06 čer 2017, 13:20

Bohuzel to u boruvek "normalni" je. Je to larva lalokonosce a boruvku spolehlive zahubi - zere koreny. Mame s tim ted taky velmi spatnou zkusenost. My jsme zacali postizene boruvky macet na 24 hodin do vody a minuly tyden jsme na ne aplikovali hlistice. Za cca 14 dni zopakujeme postrik na msice a to snad zhubi i brouky.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod vojta_f » 06 čer 2017, 13:25

koukal jsem i na jiné borůvky a všude jsou tyhle oranžový kuličky je jich tam mraky http://www.skudci.com/files/P4290771.JPG
jsem myslel, že to je hnojivo
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Alena » 06 čer 2017, 13:33

No, nejspíš tam nemáš hnojivo, ale lalokonosce.
Právě jsem si taky objednala hlístice, nic jiného už asi nezbývá... Ty bestie zahájily frontální útok :D17
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 06 čer 2017, 14:45

Sákryš, tyhle kuličky taky znám :( - to fakt není hnojivo?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 06 čer 2017, 15:35

caute, uz sa to tu myslim rozoberalo, tie gulicky su hnojivo, ale moze to byt aj vajičko lalokonosca, z ktoreho sa vykluje larva , co som teraz sadil nove cucoriedky, tak v kazdom kvetinaci bolo plno takychto guliciek, je to hnojivo s dobou ucinnosti az do 18 mesiacov myslim...

rozdiel medzi vajičkami a hnojivom je vo velkosti, vajička su mensie o par desatin milimetra, guličky hnojiva su troska vacsie....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Alena » 06 čer 2017, 16:09

A když to rozmáčkneš a je to vajíčko, tak z toho vystříkne tekutina.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků