Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod peter8 » 13 čer 2019, 20:32

Zdravim,

pred piatimi dnami som vysypal asi 3kg pouzitej kavy na 3 cucoriedky. Dnes som ich isiel polievat a dva bluecropy zacinaju vadnut,
(pri utornajsom polievani boli este v pohode) plody su zvraskavene a usychaju. (v strede je Meader, ten vyzera byt ok)

Da sa cucorieka prehnojit kavou alebo je tu nejaka ina pricina?

Obrázek
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 14 čer 2019, 07:46

Peter, pokud u vás byly teď takové hice, jako u nás, tak se není co divit, že borůvky vadnou. Zase se mi zdá, že mají Tvoje borůvky spoustu plodů a skoro žádný list. A pak k té kávě. Vím, ze ji milují kalifornské žížaly, ale jestli taky borůvky, to nevím. Předpokládám, že v kávovém logru bude i cukr. Kdo ví, třeba i ten jim nedělá dobře. Dobře je zalij vodou a musíš věřit, že to není horší varianta - larvy lalokonosce.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod janda.m » 23 čer 2019, 22:31

Vie mi niekto povedať prečo mi začínaju niektoré vetvy vysychat? Podmienky majú všetky rovnaké.. Zalievané každý večer... Hnojené rovnako...síran amonny, pred týždňom síran draselny a tiež tekuté hnojivo... Tiež neviem prečo mám na niektorých veľmi málo listov keďže celkom veľa zarodili ...pred dvoma rokmi mi tiež dve vyschli ale to som pripisoval asi veľkej davke siranu amonneho ale toho som tiež dával tak maximálne polievkovú lyžicu na rastlinu... Rovnako som postrehol že mi na odrode Toro za dva roky nepribudol žiadny nový vyhon... Nvm prečo lebo sa snažím aby mali čo treba a úroda stala za to ale zas z ničoho nič to začne vysychať


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
janda.m
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 23 čer 2019, 16:11

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 24 čer 2019, 07:54

janda.m píše:Vie mi niekto povedať prečo mi začínaju niektoré vetvy vysychat? Podmienky majú všetky rovnaké.. Zalievané každý večer... Hnojené rovnako...síran amonny, pred týždňom síran draselny a tiež tekuté hnojivo... Tiež neviem prečo mám na niektorých veľmi málo listov keďže celkom veľa zarodili ...pred dvoma rokmi mi tiež dve vyschli ale to som pripisoval asi veľkej davke siranu amonneho ale toho som tiež dával tak maximálne polievkovú lyžicu na rastlinu... Rovnako som postrehol že mi na odrode Toro za dva roky nepribudol žiadny nový vyhon... Nvm prečo lebo sa snažím aby mali čo treba a úroda stala za to ale zas z ničoho nič to začne vysychať


Tento stav je daný preplodením, inú príčinu by som tam nehľadal. U mňa tiež niektoré rastliny vyzerajú podobne. Tento rok s tým má problém asi väčšina pestovateľov. Na jar bude treba spraviť hlbší rez, na podporu rastu nového dreva. Úroda bude v budúcom roku samozrejme nízka. Jediné čo môžeš urobiť teraz, je ostrihať tie konáre so zasychajúcimi plodmi. Tie už rastlina nestíha utiahnuť.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod janda.m » 24 čer 2019, 08:31

No škoda... Ja som totiž už niektoré plody aj popretrhal... A čo to zafarbenie listov? Je aj možné že sa mohli spáliť hnojenim? Pripomínam ze nedávam viac ako polievkovú lyžicu síranov... Inak co sa týka škodcov tak mam skúsenosti len s larvami chrústov... Vtedy prelejem kvetináče s karate zeon a vylezu von ale ci všetky to neviem teda..:/
janda.m
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 23 čer 2019, 16:11

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 24 čer 2019, 10:35

Janda.m: Borůvka Toro bude asi trochu problematická. Už tu někdo dříve psal, že mu Toro neroste. Mi taky ne. Vypadá zdravě, ale neroste. Možná by se hodila i na balkon. Pak jsem se díval, že nádoby nemáš chráněné pred sluncem. Já se na to dnes taky chystám. Mají být horka až 36•C. Bílá netkaná fólie se manželce nelíbila, tak před ně dám aspoň 2 desky.
A k tomu hnojení, na jaře se doporučoval SA a SF (superfosfát). SD se dává až na podzim. Jinak loni u máti na balkoně (borůvky na násobě s vodou) jsem nepřihnojoval v průběhu roku. Braly si hnojivo z výsadby. Letos dávám rozpustné hnojivo Hoštické, 10g na 3 borůvky do společné nádoby o objemu cca 22l zhruba co 10 dní. Uvidím, jak se to osvědčí. Výhodou je, že přebytek hnojivé zálivky nejde do země, ale naředí se v nádobě, kam jinak dávám taky čistou vodu. Kupodivu nevyžadují dešťovou. Chlór zřejmě má dost času z odkryté nádoby vyprchat.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 24 čer 2019, 11:20

janda.m píše:Vie mi niekto povedať

Ahoj a vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod janda.m » 24 čer 2019, 20:47

No tak som to poodstrihaval... Aj popretrhal...este aj pri kryl kvetináče... Tak uvidím ci to zaberie.. Aj keď myslím ze moc nie lebo keď je konárik chyteny väčšinou vysycha ďalších 15 cm
janda.m
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 23 čer 2019, 16:11

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 13 črc 2019, 19:50

Tak takhle vypadá dnes má borůvka Bonifacy. Větve bez listů s borůvkami zůstaly bez listů, borůvky jsou zakrnělé a zřejmě z nich nic nebude. Borůvky na několika větvičkách s listy jsou krásně zelené, velké a některé už i dozrály. Uvažuji, co bude lepší. Zda jen zakrslé borůvky otrhat a nebo je rovnou odstranit i s větvemi a ponechat jen těch pár olistěných větví s borůvkami.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 13 črc 2019, 20:47

Takto letos vypadá řada keřů borůvek a nikdo neví proč. Výživu mají perfektní, zálivku pravidelnou a bohatou a tváří se jak kdybych je zasypal nehašeným vápnem.
Tisíce malých zaprclých plodů, listí skoro žádné a pokud, tak žluté. Ble
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 15 črc 2019, 07:11

Tak včera jsem všechny zakrnělé plody u borůvky Bonifacy otrhal, větve jsem zatím ponechal. Budou-li usychat, odstřihnu je později. Ponechal jsem jen pár větších bobulek na olistěných částech, kde už i dozrálo pár dobrých bobulí.
Obrázek Obrázek
Jinak je třeba teď, když vůbec neprší, borůvky pořád sledovat. U mně jsou teď hodně citlivé na nedostatek vláhy Darrow, Siera a Reka. Mají-li jen trochu méně vláhy, okamžitě se začnou klopit a ohýbat nové výhonky a jen konečky pak zaschnou, pokud si toho všimnu včas.
Soused má Liberty, Bluegold a Elisabeth. Pěkně mu nasadily plody, ale protože nezalévá, tak jsem se díval, že se mu plody svrašťují a scvrkávají.
V této době je dost nereálný požadavek na zalévaní borůvek jen dešťovou vodou. Pro zajímavost jsem změřil pH vody pomoci Ben testu pH ze zverimexu (cca70 Kč). Zbytek dešťové vody v betonovém rezervoáru 4m3 je zásaditý. Čekal jsem kyselou reakci. Naproti tomu voda ze studny měla reakci spíš do kysela (cca pH 6), což mě překvapilo. Tato voda by asi byla pro borůvky vhodnější, ale tou musím šetřit, mám ji málo. Avšak začal jsem si na zahradu na kafe raději vozit "poctivou" chlorovanou vodu z bytu, která má krásných 7-7,4 pH.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 črc 2019, 21:36

to nebude samo sebou podobně jako u kamčatek muže za to třeba škudce, volaky hmyzí pažravec uvnitř větve. Možnost to je a vyloučit to nejde. Samo od sebe to tak rust nebude vždycky je třeba najít příčinu a dusledek něčí třeba pažravé činosti S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod sasman » 05 říj 2019, 10:42

Stalo se někomu z vás, že vám některé rostliny borůvek v řadě prostě nerostly? Na podzim 2015 jsem vysadil 4 různé odrůdy po 1 ks (zleva doprava Bluecrop, Bluetta, Duke, Bluejay). Bluejay nepřežil první zimu (dodnes netuším proč), tak jsem ho nahradil Chandlerem. Co mě trápí je, že zatímco 2 rostliny uprostřed (Bluetta a Duke) rostou až příliš bujně a plodí normálně (i když bych si dovedl představit více), tak krajní rostliny (Bluecrop a Chandler) rostou nedostatečně a odpovídá tomu i slabá úroda.

A mě by zajímalo, jestli to je třeba tím, že jde o krajní rostliny a mají tedy horší podmínky, nebo jsem zrovna trefil špatné kusy sazenic nebo čím to může být. Bluecrop nerostl hned od začátku, pak jeden rok trochu narostl, ale opět neroste. Chandler první rok rostl poměrně normálně, ale teď už je to bída. Jsem téměř rozhodnutý špatně rostoucí krajní rostliny vykopat a nahradit jinými (možná i stejnými odrůdami), ale zajímalo by mě, jestli někdo jiný úspěšně řešil něco podobného.

Rosliny jsou zasazené ve vykopaném pásu ve směsi rašeliny a hrabanky 1:1, vzdálenost rostlin cca 1 m, zamulčované jehličnatou štěpkou. Hnojím převážně síranem amonným, superfosfátem a síranem draselným, občas kapalným + listovým hnojivem. Zalévám poměrně vydatně, letos rostliny suchem určitě netrpěly.

Našel jsem jen fotku z jara, kde to není moc vidět - ale prostě krajní rostliny jsou určitě méně narostené.
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 05 říj 2019, 14:17

Stalo se nám u několika rostlin, že nám je ukýval vítr - kořeny byly pevně v zemi, ale nadzemní část ve větru poškodila vlastní kořenový systém a rostliny přestaly růst. Od té doby vysazujeme hluboko a problém už nenastal.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod sasman » 05 říj 2019, 14:44

Zajímavé... No nad rozdíly v hloubce vysazení jsem už taky přemýšlel. I když jsem se samozřejmě snažil všechny rostliny vysadit stejně hluboko, tak realita může být jiná.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků