Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2021, 08:10

Jasně že můžeš, na některých přeplozených keřích odstřihávám celé trsy - někdy se totiž rostlina z nějakého tajemného důvodu rozhodne, že nasadí jen květy a nějak zapomene na listy a pak je z toho tuna mrňavého nechutného odpadu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 17 čer 2021, 08:54

Odstranit plody se muze kdykoliv...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 17 čer 2021, 17:04

Obrázek
4lety nelson... cca 10 trsu boruvek a ani jednu se zda ze nedonosi :( vsechny plody sou svrkle a zacinaji fialovet silenene brzo...


Obrázek jinak toto sem objevil na duke... nevi nekdo cim to je? Vipada to jako vyzrane od cerva :O
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod alnyfolik » 17 čer 2021, 17:10

Nechapem to. Nelson na Fotke ma krasne zdrave listy a dozreje minimum plodov? Mas tam dost opelovacov? Skus niekde zaobstarat vcielky murarky. Je zopar stranok kde ich predavaju. Mne na cucoriedky celu jar lietali jak besne.
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 17 čer 2021, 17:34

alnyfolik píše:Nechapem to. Nelson na Fotke ma krasne zdrave listy a dozreje minimum plodov? Mas tam dost opelovacov? Skus niekde zaobstarat vcielky murarky. Je zopar stranok kde ich predavaju. Mne na cucoriedky celu jar lietali jak besne.



Ano mam tu asi 16 odrud... a vse ostatni je opylovane z vetsiny... i me napadlo jetsli neni mnozena semenacem... nebo proste nejaky paskvil... loni ani nekvetla a ted to nedonosi...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 17 čer 2021, 18:24

Johny, Nelson je víc pozdni odruda a letos je vsechno opožděný..tak vydrž a hlavně nezapomeň v těch vedrech zalejvat, aby se ty plodiky nalily. U mně některý větve na Herbertu ještě kvetou a Brigitta má na některých větvičkách stejný plodiky jako máš ty na Nelsonovi..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod alnyfolik » 17 čer 2021, 18:40

To si nemyslim. Aj ked clovek nikdy nevie... Prevazne semenace su velmi potentne ak ide o plody. Problem je ze nedosahuju bud velkost rodicovskych plodov alebo ich chutove charakteristiky. Ja mam od minuleho roku vyklicenych asi 80 semnacov od chandlera. Taky moj pokus a som zvedavy ake oni budu mat plody. Zatial maju tie najvacsie rastlinky do 10 cm.
Naposledy upravil alnyfolik dne 17 čer 2021, 18:44, celkově upraveno 1
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod alnyfolik » 17 čer 2021, 18:41

To len tu v nitre mam pocit ze su nejak o mesiac popredu. :lol:
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 17 čer 2021, 20:18

Na te fotce to neni moc videt... ale ty plody maji namodralou barvu... treba chndler co zraje obdobne ma plody uz velke a zdrave
Jeste me napada ... neni nelson charakteristycky namodrali uz po odkvetu?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 24 čer 2021, 17:02

Petrooo vzhledem k tomu ze to je problem s boruvkamy presunem to sem... ja to hledal a presne to sedi na antraknozu. Ktera je v keri ale projevuje se spise do plodu... jinak sem to strihal a nektere vetve meli 2cm cerne suche fleky
Obrázek

Stejne jako loni
Obrázek sem objevili takovehle kruhy na vetvickach a vse co je za nima takhle odhniva...
Mimo bluegold a bridgity uz to je opet na rece a lehce na chandlerovy ... ta reka se mi vubec nezda... je takova divne chlupata a ma misty takove jak ,,zarazene kvety,, jinak prvni nalez byl na dukovi , ktereho to vzalo tak moc ze to neustal a pak na nelsonovy ktery uz ted je bez plodu. Uplne na vsech to bylo... vzhledem k tomu ze reku sem loni zastrihl pakovkama u zeme a je to tam znova tak nevim jestli si ji tu ponecham...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 24 čer 2021, 18:16

Musíš to brát tak, že velkopěstitelé nemůžou pokaždý střihat na pařez..prostě používají postřiky, když je problém nebo spíš preventivně, aby se problém vůbec nevyskytnul..my zahrádkári se potýkáme s problémy, protože málo stříkáme, nechceme jíst chemii..tak holt se musíme smířit s tím, že občas uschne větev a spadne pár plodů..já jsem to teď postříkala slabší koncentrací toho fungicidu..težko ríct jak to zabere a budu čekat..snad ta koncentrace nebyla moc slabá..
Ty chloupky na Rece neřeš, Reka když má nový větve, tak jsou na nich chloupky..pak časem zmizej..to je zrovna taková odolná odrůda..
Ty fleky jsou na ty fotce rozostřený, ale vypadají i tak divně..nevypadá to zrovna jako vyzrálý dřevo.. :?
Je těžký to ale takhle posuzovat ze dvou fotek..já nic stříhat zatím nebudu, budu čekat co se stane po tom postřiku :shock:
Blbý je, že jsem to postříkala a a začlo pršeeet S2
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 24 čer 2021, 19:10

Ne neni to vyzrale drevo... je to proschle misto a kdyz rikam proschle tak vic nez polovina prumeru vetvicky. A ta reka je chlupata cela... ne jen nove vetve ale opravdu cela... a ty krouzky co jsou na 2 fotce jsou taky divne... a za nima vzdy vznika shluk tech plesnivich plodu... jinak na te foce je videt 30l kybl plny odstihaneho bordelu :( ted pockam jak se to bude vyvijet a popripade hold budi provadet likvidaci. Antraknoza je silne nakazliva a lehce se prenasi a nerad bych to mel vsude
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod VencaCzSk » 03 črc 2021, 11:47

Dobrý den,

jsem letos nový pěstitel a rozhodl jsem se pro pěstování kanadských burůvek v samozavlažovacích květináčích na lodžii, zejména kvůli informacím o nenáročnosti, odolnosti rostlin (zakoupil jsem v zahradnictví Darrow, Berkelay a Jersey), jako začátečník jsem hrotil každý zavadající list a po přečtení tohoto vlákna řešil některé věci zbytečně radikálně.

Konkrétně bych Vás chtěl požádat o radu/konzultaci ke stavu rostlin, některé jsem preventivně vyhodil, protože příznak choroby vypadal jako ta, která když se rozšíří, tak vše zahubí a musí se likvidovat, spálit atd., prostě začátečník plašan

Červené fleky Darrow (rostlina zlikvidována)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
- cca po 14ti dnech výskyt červených skvrn, obtížně seškrábnutelné, po pátrání na internetu jsem narazil, že by se mohlo jednat o houbovou chorobu Godronia cassandrae
- když jsem byl min týden u nejmenovaných hobby prodejců, tak jsem na tuto skvrnitost vždy narazil min u několik rostlin

Zastavený růst Jersey + deformace povrchu (rostlina zlikvidována)


Obrázek

- tak tato rostlina se cca za 4-5 týdnů vůbec nezměnila, nic nevyrostlo, nezměnilo barvu atd., což mi přišlo podezřelé, pak jsem objevil na rostlině, že se cca za 2-3 dny vytvořilo toto


Obrázek

Obrázek
- toto jsem považoval opět za příznak nějaké virové/houbové choroby, po odstřižení byl povrch (první vrstva na stonku) jakoby zdřevnatělá, nedokážu identifikovat, zda se jedná o přirozené dřevnatění, nebo např. nastupující nekrózu

Hnědé fleky Berkelay

- tato rostlina rostla poměrně pěkně a nasadila i květy, bohužel po nějaké době většina květu vypadala jakoby uschlá

Obrázek

- a pak i u ní výskyt skvrn

Obrázek

- protože se jedná o poslední rostlinu, rozhodl jsem se jí ze zvědavosti ponechat, testovat a učit se, krom fleků má hezké listy a vypadá celkově docela ok

Od začátku mám velký problém vlivem méně kvalitního substrátu se smutnicemi a na některých rostlinách jsem si přinesl i housenky, svilušky a mšice, které jsem objevil po několika dnech
U vyhozených borůvek mi přišlo, že i v době největších veder byl stále substrát velmi mokry (i bez zalévání cca 2 týdny), po vyjmutí rostliny z květináče byl kořenový systém úplně identický jak po vyjmutí z nádoby od prodejce

Obrázek
- přidávám i foto již diskutovaných kuliček v substrátu, v tomto případě se jedná o hnojivo


Obrázek

- velmi ocením jakékoliv Vaše postřehy a doporučení

Děkuji a hezký prodloužený víkend
Vašek
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 03 črc 2021, 17:45

VencaCzSk:

Zdravim, podle mýho si všechny ty vyhozené rostliny vyhodil zbytečně..žádná borůvka není bez nějaký ty skvrnky na stvolu..a hlavně se tak projevuje dřevnatění stonku, který může vypadat jako nějaká choroba, ale začátečník je z toho vyplašenej.
Asi bych se zaměřila na dobrý výběr pěstovaných odrůd, které jsou vhodné pro začátečníky a nezbourají svou velikostí ten balkon :D Spíš bych volila buď přímo balkonové boruvky nebo polovysoké typu Polaris, Chipewa, Aino, Alvar, Pute, Northblue, Northcountry, Top Hat, Northsky atd..
Tipuju že by se na balkóně dařilo i jižním odrůdám..
Z vysokých borůvek jpro začátečníky jsou vhodné Bluecrop, Goldtraube 23/71, Patriot, Reka..tyhle boruvky už jsou ale hodně velký..

Pak být tebou si přectu podrobně vlakno o pěstování borůvek v nádobách, tam popisují svoje zkušenosti s pěstováním na balkonech a nejsou asi moc pozitivní..jde o to, že na balkoně je hodně suchý vzduch a to borůvkam nesvědčí..leda je nějak rosit a při prudkém slunci je stínit, pokud jsou za sklem..
Největší úspěch budeš mít podle mýho s jižníma borůvkama, těm by tyhle tropický podmínky na balkoně nemusely vadit :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Lenkalor » 03 črc 2021, 20:05

Petra má pravdu. Už jsem vyhodila borůvku, která uhynula úplně, ale nikdy jsem nevykopala rostlinu jen proto, že měla špatný výhon, nebo že jeden rok nebyla v kondici a třeba málo plodila a nevypadala OK. Prostě se potřebovala sebrat a nabrat sílu.
Já si borůvek moc nevšímám , přesto se nestalo,že by jedna churavá borůvka narazila nějakou jinou. Nestříkám je fungicidy, pouze odstříhávám staré a suché výhony a na jaře dostanou dávku hnojiva . :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků